Pénzcentrum • 2024. november 28. 10:15
A szerdai kormányülés eredményeiról és az aktuális témákról számol be a kancelláriaminiszter és a kormányszóvivő, a Pénzcentrum pedig élőben követi az eseményeket.
Gulyás Gergely a kormányinfót azzal kezdte: tegnap a parlamentben megkezdődött a jövő évi költségvetés vitája. Megismételte, hogy a megfizethető lakhatás, a családtámogatások és a fiatalok segítése van a fókuszban. Emellett bebetonozzák a 13. havi nyugdíjat is, a kormány pedig reméli, hogy a jövő évben a reálérték is garantált lesz, ehhez viszont jó inflációs adatok kellenek.
A nemrég aláírt bérmegállapodás kacspán lemondta: két év alatt 40 százalékos béremelkedés várható, ez pedig komoly reálbér-növekedést eredményez. Gulyás Gergely szerint a kormány garantálta a munkaadóknak, hogy a minimálbér-emelkedés nem jár együtt azonali közteheremelkedéssel - az moindig egy évvel később lép majd csak hatályba.
A kormány döntött arról is, hogy újabb hat hónappal meghosszabbítják a kamatstopot. A miniszter elmondta, hogy a bankszektor tovább vállalja a költségeket, így nem a családoknak kellett kifizetniük sok ezer milliárd forintot.
Gulyás Gergely egy újságírói kérdésre elmondta: a magyar gazdaságpolitikának az a jó, ha a forint árfolyama "nem hektikus". A befektetőknek a környezet akkor kiszámítható, ha az árfolyam állandó. Az elmúlt hetek negatívuma az, hogy ez most nem így van, és szeretné, hogy a jegybank garantálja az árfolyam nyugalmát. A magyar gazdaságpolitikának vannak eszközei az infláció letörésére. Az árfolyam letörésére alkalmazható eszközök viszont a jegybanknál vannak.
A nyugdíjakat a befizetésekről nem választhatjuk el ebben a felosztó-kirovó rendszerben. Fent akarjuk tartani a jelenlegi nyugdíjrendszert, amelynek az alapja a járulékbefizetés, ebből következik a 13. havi nyugdíj összege is - válaszolta Gulyás arra a kérdésre, hogy tervezik-e a 13. havi nyugdíjat változtatni úgy, hogy minden nyugdíjas azonos összeget kapjon.
A minisztert kérdezték arról is, hogy már népszavazási kezdeményezés is van arról, hogy december 24-ét munkaszüneti nappá nyilvánítsák-e. Erre Gulyás Gergely úgy reagált: minél több ünnepnap van, annál jobb.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 20 000 000 forintot 20 éves futamidőre már 6,22 százalékos THM-el, havi 143 171 Ft forintos törlesztővel fel lehet venni a K&H Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: az UniCredit Banknál 6,42%, a Magnet Banknál 6,76%, az Erste Banknál 6,78%, a CIB Banknál 6,79%, míg a Raiffeisen Banknál pedig 7%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Ne felejtsük el, hogy 2 nappal nőtt az ünnepnapok száma, amióta kormányon vagyunk. Kell azonban, hogy ennek legyen egy határa. A gazdasági növekedés szempontjából ennek komoly hatása van
- fogalmazott Gulyás Gergely.
címlapi kép: Bruzák Noémi, MTI/MTVA