Nincs vége a drágulásnak: újabb áremelési kör jöhet Magyarországon

Pénzcentrum2022. november 5. 20:58

Nem látni a végét az áremelkedéseknek. Az elemzők szerint a feldolgozatlan élelmiszerek átsokkja a feldolgozott élelmiszerárakban is megmutatkozhat.

A feldolgozatlan élelmiszerek ársokkja a kövezkező hónapokban átgyűrűznek, átcsorognak a feldolgozott élelmiszerárak áraiba – mondta Madár István, a Portfolio vezető makroelemzője a Portfolio.hu Checklist podcastjában, amiben az infláció problémáiról volt szó.

Az elemző kifejtette, hogy Magyarországon lehet a legnagyobb probléma az inflációval az egész Európai Unióban, ugyanis sehol nem drágultak olyan tempóban a feldolgozatlan élelmiszerek egy év alatt, mint hazánkban: az áemelkedés mértéke 40,4% volt. Az uniós országok közül csak kettőben volt 30% fölött ez az adat, a többiban alatta volt, az uniós átlag pedig mindössze 16%.

Az elemző elmondta, hogy csak jövő héten jön ki az októberi inflációs adat, de az Eurostat szeptemberi adatainak részletes vizsgálatából sok mindenre lehet következtetni. Az adatsor szerint csak a három balti ország előzte meg Magyarországot az inflációs rangsorban (az uniós országokban), csak ebben a négy országban haladja meg a 20%-ot az éves pénzromlás. Nagy különbség viszont, hogy a balti országokban sokkal kisebb arányban támogatja az állam az üzemanyagárat és a háztartási energiaárat, mint nálunk.

JÓL JÖNNE 1 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 1 millió forintot igényelnél 36 hónapos futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 33 952 forintos törlesztővel az UniCredit Bank nyújtja (THM 14,41 %), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank 33 972 forintos törlesztőt (THM 14,45%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

 

Arra a kérdésre, miért állunk ilyen rosszul az inflációval, a szakértő két fő okot említett. Sokat gyengült a forint, ez az import termékek árába gyorsan átgyűrűzik, valamint az év elején nagyon erős jövedelemkiáramlás volt, megnőtt a háztartások vásárlóereje, azaz volt kereslet a költségsokk idején is, a kereskedők is bátrabban emeltek árat.

Címkék:
drágulás, infláció, élelmiszerárak, podcast, elemzők, inflációs adat, élelmiszerek,