Eljött a devizahitelesek hete, gyengül a forint

Pénzcentrum2013. július 29. 10:02

  A Magyar Nemzeti Bank rugalmassá tett inflációs célkövetéses rendszere együttesen rányomja a bélyegét a magyar fizetőeszköz teljesítményére. Emiatt a forint ma reggel ismét 298 közelében jár az euróval szemben, ami egyúttal egyhavi mélypont közeli forintot is jelent.

Miért a devizahitelesek hete a mostani?

Itthon a legnagyobb piaci figyelmet egyértelműen a devizahitelesek problémája kaphatja. Az a probléma, amit úgy tűnik, hogy a kormányzati szándék még inkább a bankok vállára kíván átterhelni. A kérdés csak az, hogy pontosan milyen mértékben és hogyan. Amit tudunk, hogy a lakásalapú hiteleseken kívánna a kormányzat segíteni, a szabad felhasználásúakon nem. Varga Mihály, nemzetgazdasági miniszter szavai szerint a társadalmi igazságosság jegyében kezelik a helyzetet. Vagyis igazságtalanságként értelmezik, hogy a devizában való eladósodást választók egy része rosszabbul járt a forintalapot választóknál (ugyanakkor szándékuk szerint a forintosok sem járhatnának rosszabbul). További indoklásuk szerint az adósok nem láthatták előre az árfolyamváltozásból eredő kockázatokat, így pedig egy "rossz" termékről van szó.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 10 millió forintot, 15 éves futamidőre, már 7,21 százalékos THM-el,  havi 89 803 forintos törlesztővel fel lehet venni a CIB Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: az Erste Banknál 8,04% a THM, a Raiffeisen Banknál 8,09%; az UniCredit Banknál 8,12%,  a K&H Banknál 8,31%, akárcsak az OTP Banknál. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

Orbán Viktor, miniszterelnök szavai szerint egyenesen igazságot szolgáltatnak. Állítása szerint világossá akarják tenni a jövőre nézve minden nagy tőkés csoport számára, hogy nem lehet még egyszer úgy profitot előállítani Magyarországon, hogy embereket szednek rá. Ez a fajta kommunikáció rendkívüli agresszivitást és felbujtást sugall a bankrendszer felé, bár ez itthon már megszokható volt. Ugyanakkor ez leginkább annak ágyazhat meg, hogy a bankrendszer viselje ismét a mentőötlet terhét. Ez nem meglepő, hiszen a kormányzat kénytelen lesz tartani a 3 százalékos deficitcélját, ugyanis nem kívánják kockáztatni az EDP eljárásba való visszakerülést.

Címkék:
árfolyam,