22 °C Budapest

2020-ig nézünk előre: új k+f stratégia

Pénzcentrum
2008. szeptember 4. 14:04

Az Európai Bizottság ma nyilvános konzultációt indított annak meghatározására, hogy milyen stratégiákat követve biztosítható legelőnyösebben a következő évtizedre Európa vezető helye az információs és kommunikációs technológiák (IKT) kutatása és innovációja területén. Az IKT-val kapcsolatos új kutatási és innovációs stratégia, amely jövőre fog napvilágot látni, egyaránt figyelembe fogja venni az ipartól, a terület szakértőitől, a politikai döntéshozatali folyamatok résztvevőitől és a széles közvéleménytől beérkező észrevételeket. A konzultáció célja, hogy az európai IKT-ágazat, különösen pedig a kis- és középvállalkozások minél előkelőbb helyet foglalhassanak el a versenyképességért folyó globális versenyben. A nyilvános konzultáció keretében az Európai Bizottság 2008. november 7-ig várja a hozzászólásokat - olvasható a testület közleményében.

"A világ gazdaságában az IKT a legfontosabb motorja az innovációnak és a technológiafejlesztésnek, ezért Európának minél több tőkét, minél kiválóbb elméket, minél jobb ötleteket kell magához vonzania az IKT kutatása és fejlesztése érdekében. Emellett az energiaügyben, az egészségügyben és a társadalom elöregedésével kapcsolatban is több olyan kihívással kell szembenéznünk, amelyre csak az IKT adhat megoldást - mondta Viviane Reding, az Európai Unió információs társadalomért és médiaügyért felelős biztosa. - Ez a konzultáció az első lépés annak az integrált kutatási és innovációs stratégiának a kialakítása felé, amelyet az IKT-ágazattal kapcsolatban jövő év elején fogok előterjeszteni."

A konzultációval az Európai Bizottság arra a nemrégiben közreadott szakértői jelentésre kíván reagálni, amely a korábbi finn miniszterelnök, Esko Aho vezetésével készült, és amely több alapvető hiányosságot is feltár az IKT-ra irányuló európai kutatás és innováció területén. Az egyik ilyen probléma, hogy Európa teljesítménye sem a kutatásra és innovációra fordított pénzeszközök abszolút összegét, sem azok intenzitását tekintve nem kielégítő: miközben világviszonylatban a fejlett gazdaságokban a kutatásra és innovációra jutó finanszírozás 33%-a az IKT-ágazatba áramlik, Európában ez az arány csupán 25%, ami elsősorban annak tudható be, hogy a rendszer túlságosan szétforgácsolt. Miközben az EU 32%-át teszi ki a globális IKT-piacnak, az európai cégek csak 22%-ban vannak jelen a piacon.

Az Európai Bizottság az IKT-val kapcsolatos kutatási és innovációs stratégia nyílt, őszinte átvilágításával igyekszik szembenézni ezekkel a kihívásokkal. A konzultáció három fő kérdés körül szerveződik:

Melyek az IKT-re irányuló kutatás és innováció előtt álló legfontosabb kihívások? Az IKT-forradalom folytatódásával mire helyezze Európa a hangsúlyt a kutatás és az innováció vonatkozásában?

Hogyan és mely területeken tegyen szert Európa vezető szerepre? Az európai ipar, az európai technológia vezető szerepet tölt be világviszonylatban több kulcsfontosságú területen, például a távközlésben vagy a beágyazott rendszerek terén. Hogyan szilárdíthatók meg az elért eredmények, és milyen új területeken törhetünk vezető szerepre?

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 10 millió forintot, 15 éves futamidőre, már 7,21 százalékos THM-el,  havi 89 803 forintos törlesztővel fel lehet venni a CIB Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: az Erste Banknál 8,04% a THM, a Raiffeisen Banknál 8,09%; az UniCredit Banknál 8,12%,  a K&H Banknál 8,31%, akárcsak az OTP Banknál. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

Milyen feladatok hárulnak a közpolitikára annak érdekében, hogy Európa vezető helyet foglalhasson el az IKT-re irányuló innovációban? Hogyan erősíthető meg a kutatáspolitika az IKT-ra irányuló innováció európai felvevőpiacának megteremtése érdekében? Hogyan segíthető a kutatási eredmények minél gyorsabb kereskedelmi hasznosítása olyan kiegészítő területek révén, mint a szabványosítás, az engedélyezés vagy a szellemi tulajdon?

A nyilvános konzultációt útjára indító bizottsági dokumentum a következő internetcímen olvasható:

http://ec.europa.eu/yourvoice/ipm/forms/dispatch?form=ICTRDI

Brutál nyereséget jelentett a Hell Energy

2023-ban 15 milliárd 468 millió forintnyi nyereséget termelt a Hell Energy Magyarország Kft., ami majdnem 2,5 milliárddal magasabb, mint az egy évvel korábbi eredmény.

Ez a superfood lehet a foci Eb nagy slágere (x)

Méltó ellenfele lehet a mogyoró-nachos-ropi sörkorcsolya triónak a kézműves sörfőzdék gyártási melléktermékéből készülő újfajta ropogtatnivaló.

Farmról az asztalra: így segítheti ez az üzleti modell a kisgazdaságokat

A CSA, azaz a közösség által támogatott mezőgazdasági modell hazánkban egyelőre alig ismert, pedig Nyugat-Európában és az amerikai földrészen egyre elterjedtebb.

Páratlan fotó dokumentációval illusztrált napló került elő a Don-kanyarból (x)

Hadtörténeti kuriózum lehet az a 120 darab színes, jó minőségben retusált és digitalizált, publikálás előtt álló felvétel, amely 45 év lappangás után került elő.

Itt a díjnyertes fiatal vállalkozó újabb nagy dobása (X)

Az egyik legígéretesebb hazai technológiai startup által most piacra dobott okos gyűrű lehetővé teszi, hogy egyetlen érintéssel bármilyen infót megosszunk magunkról új ismerősünkkel.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. május 19. vasárnap
Ivó, Milán
20. hét
Május 19.
Forrásvizek napja
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
GEN Z Fest 2024
Gyere el akár INGYEN a Z generáció tavaszi eseményére!
Retail Day 2024
Merre tovább, magyar kiskereskedelem?
EZT OLVASTAD MÁR?
Árfolyamok!
A legfontosabb magyar és nemzetközi részvény és devizaárfolyamok ÉLŐBEN!
Most nem