15 °C Budapest
Itt a három éves jelentés: meglepő, de ezek a magyarok gazdagodtak legjobban az elmúlt időkben

Itt a három éves jelentés: meglepő, de ezek a magyarok gazdagodtak legjobban az elmúlt időkben

2022. március 13. 14:02

Saját bevallása szerint a magyar háztartások 60%-ának van saját autója, 2%-nak tőzsdei részvénye és 17%-nak ingatlanhitele – mutatják az MNB 2020-as háztartási vagyonfelmérésének minap közzétett első eredményei. Az ingatlantulajdon értékével együtt egy medián magyar háztartásnak 20 millió forintnyi (adóssággal csökkentett) vagyona volt 2020 végén. Három év alatt a legidősebbek gyarapodtak a leginkább, a legfiatalabbak a legkevésbé - írja a Porfolio.

Az MNB által három évente végrehajtott háztartási vagyonfelmérés adatai szerint a háztartások nettó vagyona 2017 és 2020 vége között jelentős mértékben növekedett – olvasható az MNB legfrissebb jelentésében. Miközben az infláció ebben az időszakban összesen 10 százalék körül alakult, a szektor nettó vagyona 42 százalékkal az egy háztartásra jutó nettó vagyon pedig 43 százalékkal lett nagyobb három év alatt.

A növekedés jórészt az ingatlanok áremelkedésének köszönhető. A vagyonnövekedés nagyobb mértékű volt az átlagnál a Közép-Dunántúlon, Észak-Magyarországon és az Észak-Alföldön, valamint az idősebbeknél: a 75 év feletti és az 56-65 év közötti korosztályban. A 2., a 8. és a 9. decilisbe (vagyis vagyon szerinti tizedbe) tartozó háztartásoknál volt megfigyelhető a legnagyobb arányú vagyonnövekedés.

A reáleszközök lényegesen egyenletesebben oszlanak el a háztartások között, mint a pénzügyi eszközök. Részvénye, részesedése vagy kötvénye például szinte csak a vagyonos háztartásoknak van. Az egy háztartásra jutó nettó (vagyis adóssággal csökkentett) vagyon átlagosan 39 millió forint, medián értéke 20 millió forint volt 2020 végén.

A makrogazdasági adatokat (pl. Nemzeti számlák) jól kiegészítő, 2020-ban harmadik alkalommal elvégzett felmérés során a közel 4 millió hazai háztartás közül a kérdezőbiztosok 15 ezer kijelölt háztartást kerestek föl Magyarországon, és a felkeresett háztartások közül 6 ezer háztartás válaszolt önkéntes alapon a kérdésekre. Az érdeklődőknek érdemes böngészniük itt az adatokat, mi most néhány érdekességet emelnénk ki, például:

  • A háztartások 86%-ának van saját háza vagy lakása, csak az alsó két decilisben csökken ez az átlagos szint alá
  • A háztartások 60%-a rendelkezik saját autóval, és míg a legfelső decilisben ez a szám 85%, a legalsóban 37%.
  • A folyószámlával rendelkezők aránya még a legalsó decilisben is 80%-os, az átlag pedig 88%.
  • Lekötött betétje 20%-nak, állampapírja vagy más kötvénye 9%-nak, tőzsdei részvénye 2%-nak, egyéni vállalkozása 9%-nak van.
  • Befektetési jeggyel saját tudomása szerint mindössze 3% rendelkezik, életbiztosítással vagy nyugdíjpénztári tagsággal viszont 18%.
  • Ingatlanhitellel 17% rendelkezik, egyéb hitellel pedig 20%.

Elmondható, hogy az értékpapírok előfordulása csak a legfelső decilisre jellemző, az öngondoskodási termékek eloszlása már valamivel egyenletesebb, ingatlanhitellel pedig a legszegényebbek is hasonló arányban rendelkeznek, mint a leggazdagabbak.

Eszközök és kötelezettségek

  • a háztartások 63%-a részesül valamilyen munkabérben, 10% kap osztalékot, 28% szociális juttatást és 46% állami nyugdíjat,
  • 7% vett autót és 44% költött tartós cikkre az elmúlt egy évben, és mindössze 35% költött üdülésre (ezt csak a felső három decilis lépi túl),
  • a háztartások 33%-a egy-, 41%-a kétszemélyes, legalább hárman pedig csak a háztartások 26%-ában élnek, utóbbiak aránya a legfelső decilisben a legmagasabb, 37%.

JÓL JÖNNE 1 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 1 millió forintot igényelnél 36 hónapos futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 33 952 forintos törlesztővel az UniCredit Bank nyújtja (THM 14,41 %), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank 33 972 forintos törlesztőt (THM 14,45%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

 

A Nemzeti számlákhoz való illesztés alapján a vagyon eloszlására is fény derül a háztartások vagyonmérlegéből, amelyet az alábbi táblázat mutat be. Elmondható, hogy miközben a nem pénzügyi eszközök 36%-a tartozik a leggazdagabb 10%-hoz, addig a pénzügyi eszközök 62%-a felett rendelkezik a legfelső decilis. A kötvények, köztük állampapírok 73%-a a leggazdagabb 10%-nál van, a részvények és részesedések esetében 82%, a felvett hiteleknél viszont csak 18% az arányuk. A biztosítástechnikai tartalékok csaknem fele tartozik a legfelső 10%-hoz, és további több mint egyötöde a 9. decilishez.

Ha korcsoportok szerint nézzük az egy háztartásra jutó nettó vagyon alakulását, akkor az látható, hogy minden korcsoportban jelentősen emelkedett a nettó vagyon átlagának és mediánjának az értéke 2017 és 2020 között. Átlag feletti mértékű a vagyonnövekedés a 75 évnél idősebbeknél és az 56-65 év közötti korosztályban, a legkisebb ütemű vagyonnövekedés pedig a két legfiatalabb korosztályban figyelhető meg 2020 és 2017 között – olvasható az MNB elemzésében.

Tanulságos az is, hogy az egy háztartásra jutó nettó vagyon értéke hogyan alakult decilisenként. A fent említett 39 millió forintos átlaggal és 20 millió forintos mediánnal szemben a legfelső decilisben 189 millió forint volt az átlag és 118 millió forint a decilis. 2014-ben ez még csak 97, illetve 56 millió forint volt - zárul a Portfolio MNB kiadványának elemzése.

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
PC BLOGGER & PODCASTER
MEDIA1  |  2024. május 8. 06:57
A European Media Freedom Act (rövidített nevén az EMFA) az Európai Bizottság szerint új korszakot ny...
Kasza Elliott-tal  |  2024. május 7. 20:57
A májusi Top 10-es listám hatodik helyezettje. A ROIC miatt figyeltem fel rá, amikor a listát nézege...
Bankmonitor  |  2024. május 7. 14:41
Lezárult a társadalmi egyeztetés az otthonfelújítási pályázati kiírásával kapcsolatban. A program ho...
Holdblog  |  2024. május 7. 09:06
Új világ van ahhoz képest, mint amit megszoktunk, nem fogunk visszatérni az alacsony kamatok korába...
Farmról az asztalra: így segítheti ez az üzleti modell a kisgazdaságokat

A CSA, azaz a közösség által támogatott mezőgazdasági modell hazánkban egyelőre alig ismert, pedig Nyugat-Európában és az amerikai földrészen egyre elterjedtebb.

Páratlan fotó dokumentációval illusztrált napló került elő a Don-kanyarból (x)

Hadtörténeti kuriózum lehet az a 120 darab színes, jó minőségben retusált és digitalizált, publikálás előtt álló felvétel, amely 45 év lappangás után került elő.

Itt a díjnyertes fiatal vállalkozó újabb nagy dobása (X)

Az egyik legígéretesebb hazai technológiai startup által most piacra dobott okos gyűrű lehetővé teszi, hogy egyetlen érintéssel bármilyen infót megosszunk magunkról új ismerősünkkel.

Ilyen modellben még soha nem szerveztek ekkora rendezvényt (x)

Rekord gyorsasággal fogytak el a jegyek arra 400 fősre tervezett, fiataloknak szóló kapcsolatépítő és önfejlesztő rendezvényre, amelynél a szervezők a közösségi finanszírozás modelljével toboroztak.

NAPTÁR
Tovább
2024. május 8. szerda
Mihály
19. hét
Május 8.
Fagylalt nap
KONFERENCIA
Tovább
GEN Z Fest 2024
Gyere el akár INGYEN a Z generáció tavaszi eseményére!
Retail Day 2024
Merre tovább, magyar kiskereskedelem?
EZT OLVASTAD MÁR?
CSOK Plusz - hírek, tudnivalók
A legfontosabb hírek, elemzések, és a részletszabályok a 2024-től elérhető CSOK Plusz-ról.
Most nem