19 °C Budapest

Hihetetlen: ők nem akarnak nyugdíjba menni!

Pénzcentrum
2008. augusztus 14. 05:55

Háború az egyenlőségért Most, hogy Kínában került megrendezésre az Olimpia, szinte mindenki csak azzal foglalkozik, hogy mennyi turistát várnak a játékokra, mennyi pénzből épültek fel a versenyeknek otthont adó épületek vagy mekkora gazdasági növekedésre lehet számítani a rendezvény következtében. A hétköznapokkal azonban kevesen törődnek. Nézzük, vajon elégedettek-e a kínaiak az életükkel, vagyis azzal amilyen körülmények között vagy feltételekkel mehetnek például nyugdíjba...

Mint ahogy más országokban is, itt is problémát okoz az átlagéletkor emelkedése, vagy akár a férfiak és a nők nyugdíjkorhatárának különbsége is. A nők már régóta küzdenek azért, hogy ugyanakkora nyugdíjkorhatárt állapítsanak meg náluk is, mint a férfiaknál (ez mára sem valósult meg). Ez azért is érdekes, mert nekik az alacsonyabb. Kínában szintén tendencia, hogy miközben évtizedekkel ezelőtt még az volt a normális, hogy a nők férjhez mennek és gyereket szülnek, addig mára egyre több itt is a szingli 30-as, 40-es nő, akik márpedig ugyanannyi ideig akarnak dolgozni, mint a férfiak.

A nők öt évvel korábban mehetnek nyugdíjba, mint a férfiak, a nyugdíjkorhatár 50 illetve 55 év. Ez azért alakult így, mert az 50-es években még a nők mind otthon, mind a gyárakban komoly terhelésnek voltak kitéve és a kormányzat ezzel próbálta honorálni az erőfeszítéseiket. 2000 után viszont egyre több nő tekintette ezt diszkriminációnak.

A korai nyugdíjazás ugyanis alacsonyabb szociális juttatásokat jelentett, ami sokak szerint nem fair a nőkkel szemben. Ráadásul ez kizárta a nőket számos, az állam által adott kedvezményből, amelyek 30 éves munkaviszonyt követeltek meg. Az élet és a körülmények változásával, mint például az egygyerekes családmodell, lehetővé vált a nőknek a munkára való fokozott koncentráció, így joggal kérik azt, hogy ugyanakkor mehessenek nyugdíjba, mint a férfiak.

A munka márpedig szükséges...

A korai nyugdíjkorhatárnak meg is lett az eredménye, sokan ugyanis szeretnének tovább dolgozni, hogy javítsanak az életkörülményeiken és hogy meg tudják őrizni a pénzügyi függetlenségüket. A HSBC 2006-ban készített tanulmánya szerint az emberek 31 százaléka gondolta úgy, hogy jó lenne saját maguknak meghatározni a nyugdíjba vonulás idejét, és 25 százalék nyilatkozta azt, hogy attól kellene függenie a nyugdíjkorhatárnak, hogy az emberek meddig képesek teljes körűen ellátni feladataikat.

33 százalék szerint ugyanis a munka értékesebbé teszi az életüket, 31 százalék véleménye alapján pedig igenis szükséges a szellemi megterhelés is a fizikai mellett ahhoz, hogy valaki egészségesen tudjon élni. Mindössze 13 százalék volt az, aki azért szeretne tovább dolgozni, mert anyagilag szükséges lenne.

2006. év végén nyílván a társadalmi és gazdasági nyomás hatására is felmerült, hogy emelni kellene a nyugdíjkorhatárt, mivel ezzel a finanszírozási kérdések egy részét is megoldanák. Az 50-es években születettek, amikor még nem volt egygyermekes a családmodell, lassan kezdenek nyugdíjba menni, viszont ma már azok kezdenek dolgozni, akik az 1980-ban bevezetett "új rendszerben" születtek, így kevesebben is vannak, mint akik nyugdíjba mennek. Vagyis itt is elmondható, hogy a népesség elöregszik, nem is kis mértékben.

Az emelésnek viszont több ellensége is akadt már eddig is, sokak szerint ugyanis ezzel a munkanélküliséget fokoznák. Az állami vállalatoknál ugyanis korábban az volt a bevett szokás, hogy a dolgozók korengedménnyel mennek nyugdíjba, akár már a 40-es, 50-es éveikben is, hogy helyet adjanak a fiataloknak.

JÓL JÖNNE 1 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 1 millió forintot igényelnél 36 hónapos futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 33 952 forintos törlesztővel az UniCredit Bank nyújtja (THM 14,41 %), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank 33 972 forintos törlesztőt (THM 14,45%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

 

2007-ben már sokan nyugdíjkrízisről beszéltek Kínát illetően. Az idősek száma ugyanis sehol máshol nem tapasztalt mértékben emelkedett, 2005 és 2015 között a becslések szerint megduplázódik, 2015-re elérve a 200 milliót. A század közepére már 430 millió nyugdíjassal számolnak a szakértők. Ez viszont különösen nagy terheket ró a gazdaságra, ami már évtizedek óta szenved a fillérekért dolgozó fiatal és képzetlen munkaerőtől országszerte.

A korábbi kezdeményezések így megalapozottnak látszottak, miszerint a nyugdíjkorhatárt a férfiaknál 60 évre, a nőknél 55 évre kellene emelni. Ezzel közelítenének valamennyit a nemzetközi szinthez, de jelentős könnyítést adna a kínai nyugdíjrendszernek is. Ez viszont új problémákat is felvet a kormánynak. 2006-ban például 4,13 millió kínai fiatal diplomázott le, akiknek a 30 százaléka még mindig nem talált munkát.

A munkanélküliség viszont nem csak a diplomások, hanem az alacsonyabb képzettségűek között is nagyon magas. A nyugdíjkorhatár emelésével az idősebbek tovább fognak dolgozni, így még tovább romolhat a helyzet.

A fentiek ellenére sem hozott még döntést a kormány 2008-ra sem, de a kínai Szociális és Munkaügyi Minisztérium bejelentette, hogy várhatóan továbbra is megmarad a jelenlegi nyugdíjkorhatár szintje, 50 illetve 55 évnél, a tervek szerint 2020-ig.

Mára sem változott a helyzet...

PC BLOGGER & PODCASTER
MEDIA1  |  2024. május 3. 12:32
Együttműködésre lépett két szerkesztőség, a Válasz Online és a Partizán a választási szezonra.
Holdblog  |  2024. május 3. 11:42
Évadzáró adásunkban mindenki szerepel, a kommentelők kifejezetten sokat. Elemezzük Észak-Koreát, a k...
MNB Intézet  |  2024. május 3. 10:41
Why do some businesses, despite needing a financial boost, hesitate to apply for loans? Research sho...
ChikansPlanet  |  2024. május 3. 09:17
A fast fashion fogalma az új divattrendek gyors átfordulására és a tömegesen gyártott, olcsó ruházat...
Farmról az asztalra: így segítheti ez az üzleti modell a kisgazdaságokat

A CSA, azaz a közösség által támogatott mezőgazdasági modell hazánkban egyelőre alig ismert, pedig Nyugat-Európában és az amerikai földrészen egyre elterjedtebb.

Páratlan fotó dokumentációval illusztrált napló került elő a Don-kanyarból (x)

Hadtörténeti kuriózum lehet az a 120 darab színes, jó minőségben retusált és digitalizált, publikálás előtt álló felvétel, amely 45 év lappangás után került elő.

Itt a díjnyertes fiatal vállalkozó újabb nagy dobása (X)

Az egyik legígéretesebb hazai technológiai startup által most piacra dobott okos gyűrű lehetővé teszi, hogy egyetlen érintéssel bármilyen infót megosszunk magunkról új ismerősünkkel.

Ilyen modellben még soha nem szerveztek ekkora rendezvényt (x)

Rekord gyorsasággal fogytak el a jegyek arra 400 fősre tervezett, fiataloknak szóló kapcsolatépítő és önfejlesztő rendezvényre, amelynél a szervezők a közösségi finanszírozás modelljével toboroztak.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. május 3. péntek
Tímea, Irma
18. hét
Május 3.
Paranormal nap
KONFERENCIA
Tovább
GEN Z Fest 2024
Gyere el akár INGYEN a Z generáció tavaszi eseményére!
Retail Day 2024
Merre tovább, magyar kiskereskedelem?
EZT OLVASTAD MÁR?
CSOK Plusz - hírek, tudnivalók
A legfontosabb hírek, elemzések, és a részletszabályok a 2024-től elérhető CSOK Plusz-ról.
Most nem