19 °C Budapest

Nincs pénz a számládon? Sokba kerülhet ez neked!

Pénzcentrum
2009. január 28. 05:40

Azt hiszed, ha nincs folyószámlahiteled, vagy hitelkártyád, mindössze egy folyószámlával rendelkezel a bankodban, akkor nem lehet semmiféle tartozásod a pénzintézet felé? Sajnos ez nem igaz! Egyes folyószámlák esetén ugyanis előfordulhat negatív egyenleg is hónap végén, melyért cserébe természetesen kamatot számít fel a bank, méghozzá nem is keveset!

Bizonyára sokunkkal előfordult már, hogy hónap végén egy fillér nem maradt a számlánkon, mert azt teljes egészében elköltöttük. Ilyenkor általában pénzt felvenni, átutalni, vagy kártyával fizetni már nem tudunk, ennek ellenére az egyenlegünk mégis negatívba fordulhat, hiszen a havi számlavezetési költségeket, a bankkártya díját, a tranzakciós díjakat - ATM készpénzfelvétel, átutalások díjai, stb. - a bank hónap végén leemeli a számlánkról.

Ilyen esetekben a bankok általában úgynevezett kényszerkamatot számítanak fel, hiszen számunkra az adott összeget kénytelenek voltak meghitelezni, amely összeg máshol akár kamatbevételt is termelhetett volna számukra.

Az ilyen jellegű kamatterhek természetesen általában a legszegényebb rétegeket érintik, hiszen az ő esetükben fordul elő leggyakrabban, hogy hónap végére megszorulnak, vagy túlköltik magukat. Bár az így felhalmozódó tartozás nem rúghat tetemes összegre, még akkor sem, ha folyamatosan idegen ATM-ből vettük fel pénzünket a hónap során, több száz forintos tételenkénti költségeket generálva, a nem ritkán 20-30 százalékos kamatteher mégis súlyosnak mondható.

Természetesen bankonként eltérő mértékű büntetést szabnak ki azokra, akik nem tudják a szolgáltatási díjakat időben kifizetni, de még az elnevezése sem azonos az említett tételnek, hiszen van, ahol kényszerhitelként utalnak rá, másutt fedezetlenségi kamatnak nevezik.

A Budapest Bank esetében, amennyiben Standard forint lakossági folyószámlával rendelkezünk ilyenkor egyrészt a kényszerhitel kamatát kell megfizetnünk, amely a mindenkori jegybanki alapkamat kétszerese.

Emellett arra is figyelmet kell fordítanunk, hogy a minimumegyenleg alá ne csökkenjen a számlánk, ez 5000 forint, illetve rendszeres jövedelem-átutalás esetén 0 forint. Ha ez alá csökkenne számlánk egyenlege, a bank 1000 forintot számít fel a minimumegyenleg alatti számla díjaként havonta. Ez akkor kerül felszámításra, ha a záróegyenleg a minimumegyenleg alatti és egyetlen egy általunk kezdeményezett tranzakció sem történt.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Az OTP Banknál a számlafedezetlenség esetében felszámított kamat lakossági forint folyószámlánál évi 30 százalék (35,07 % THM), devizaszámla esetében pedig 9 százalék.

A KDB Banknál szintén megterhelik a bankszámlánkat akkor, ha az nem nyújt fedezetet a bankkártya éves díjára, a bankkártyával végzett tranzakciók összegére. A fedezetlen (meghitelezett) tartozások teljes összege után a terhelés napjától a fedezet megfizetésének, illetve a tartozás kiegyenlítésének napjáig kényszerkamatot is fizetni kell persze, méghozzá évi 21 százalékot.

Akadnak azonban olyan bankok is, ahol nem csak az említett díjak meghitelezéséért számítanak fel kamatot, de olyan esetekben is komoly díjakat vetnek ki, mikor fedezethiány miatt meghiúsul egy tranzakció, például vásárlásnál, vagy átutalásnál, de akár ATM- készpénzfelvételnél is.

Az MKB Bank késedelmi kamatot számít fel, ha nincs meg az általa a kondíciós listában megadott díjak fedezete. Ennek mértéke a bank által felszámított folyószámlahitel kamatán felül 6 százalék éves szinten.

PC BLOGGER & PODCASTER
MEDIA1  |  2024. május 20. 12:00
A Media1 legújabb podcast adásában részletesen bemutatjuk a kínai média és cenzúra rendszerét és a K...
Holdblog  |  2024. május 20. 08:32
Még a héten megszületik a döntés a spot Ethereum ETF-ekről, a piac pesszimista. Nehéz nem politikai...
Bankmonitor  |  2024. május 20. 07:58
Megjelent az MNB Lakáspiaci jelentésének legfrissebb, 2024. májusi kiadványa. A dokumentumban a jegy...
Buxelliott  |  2024. május 19. 16:40
A múlt héten az előrejelzésnek megfelelően megérkezett a várt esés, mely nagyságrendben már elérte a...
Ez a superfood lehet a foci Eb nagy slágere (x)

Méltó ellenfele lehet a mogyoró-nachos-ropi sörkorcsolya triónak a kézműves sörfőzdék gyártási melléktermékéből készülő újfajta ropogtatnivaló.

Farmról az asztalra: így segítheti ez az üzleti modell a kisgazdaságokat

A CSA, azaz a közösség által támogatott mezőgazdasági modell hazánkban egyelőre alig ismert, pedig Nyugat-Európában és az amerikai földrészen egyre elterjedtebb.

Páratlan fotó dokumentációval illusztrált napló került elő a Don-kanyarból (x)

Hadtörténeti kuriózum lehet az a 120 darab színes, jó minőségben retusált és digitalizált, publikálás előtt álló felvétel, amely 45 év lappangás után került elő.

Itt a díjnyertes fiatal vállalkozó újabb nagy dobása (X)

Az egyik legígéretesebb hazai technológiai startup által most piacra dobott okos gyűrű lehetővé teszi, hogy egyetlen érintéssel bármilyen infót megosszunk magunkról új ismerősünkkel.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. május 20. hétfő
Bernát, Felícia
21. hét
KONFERENCIA
Tovább
GEN Z Fest 2024
Gyere el akár INGYEN a Z generáció tavaszi eseményére!
Retail Day 2024
Merre tovább, magyar kiskereskedelem?
EZT OLVASTAD MÁR?
Hello vidék  |  2024. május 20. 14:06
Árfolyamok!
A legfontosabb magyar és nemzetközi részvény és devizaárfolyamok ÉLŐBEN!
Most nem