30 °C Budapest

Segitünk, hogy ne törd össze a fejed!

Pénzcentrum
2009. október 19. 05:30

Síelni azért jár az ember, hogy szórakozzon, jól érezze magát. Ebben sokat segít, ha olyan a ruházatunk, amiben nem fázunk, nem ázik át, a bakancsunk sehol sehol nem szorít, és a kesztyűnk is jó meleg. De nem szabad elfeledkezni a fejünk védelméről sem: sisak nélkül senki, sehova!

Nem kell ahhoz síbajnoknak lenni, és a legkeményebb fekete pályán siklani, hogy óriási balesetet szenvedjünk, elég ha egy nálunk ügyetlenebb száguldozó belénk jön. A tavalyi szezonban is meglehetősen sok szerencsétlen balesetről hallhattunk, még haláleset is történt, ami talán elkerülhető lett volna, ha megfelelő védőfelszerelést visel az illető.

Kérdés persze, hogy melyik a megfelelő védősisak. A német autóklub (ADAC) idén első alkalommal letesztelt néhányat közülük, hogy könnyebb legyen a választás.

Számszerűen 15 védősisakot vettek górcső alá, melyek közül ugyan egy sem kapott kiváló minősítést, tízet azonban jónak tituláltak, és csak egyet találtak gyenge minőségűnek, illetve hiányosnak.

Hogyan zajlott a teszt?

Az ADAC szakértői alapvetően három dimenzió mentén tesztelték a sisakokat, melyek mindegyikét külön-külön pontozták, és ezek összesítésével született meg a végső értékelés.

A technikai jellemzők alatt többek között a súlyt, a megfelelően állítható pántokat, csatokat, a szellőzést, vagy a korrekt használati utasítást kell érteni.

A biztonság tesztelésekor többek között ütközés során tették próbára a sisakokat, ellenőrizve az anyagok tartósságát, a csattok minőségét.

A komfort kritérium alatt elsősorban az állíthatóságot, az ergonómiai adottságait, a kényelmi szempontokat vizsgálták. De megnézték azt is, hogy milyen hőmérsékletet garantál a sisak a fej számára mínusz öt fokban, és 30 km/órás szél mellett.

Összességében a legmagasabb pontszámot az Alpina Grap modellje kapta, a legrosszabbat pedig a Dainese Air Soft, melynél a rögzitőpánt csatja több teszt során is eltört, igy erősen leminősitették.

Szerencsére ahhoz, hogy a hegycsúcson megfelelő biztonságban legyünk, nem kell feltétlenül vagyonokat költenünk, hiszen a Walser Kronos például mindössze 39 euróba kerül, mégis jó minősitést kapott, egyedül a komfort dimenzióban itélték némileg gyengébbnek, valamint küllemre sem kapott kifejezetten magas pontszámot.

JÓL JÖNNE 2 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 2 000 000 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 42 386 forintos törlesztővel a Raiffeisen Bank nyújtja (THM 10,35%), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank (THM 11,29%-ot) és a MagNet Bank (THM 11.68%-ot) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

Mire ügyelj vásárláskor?

Si sisak vásárlásakor mindig ellenőrizzük, vagy kérdezzük meg, hogy az adott termék megfelel-e a a CE EN 1077-es európai biztonsági normának, csak ez jelent ugyanis garanciát arra vonatkozólag, hogy a sisakot meghatározott kritériumok szerint minőségileg bevizsgálták.

Ajándékba, látatlanban soha ne vegyünk sisakot, hiszen kulcskérdés, hogy megfelelően fekszik-e a fejünkön, nem szorít, nyom-e bizonyos pontokon, vagy hogy meg tudjuk-e annyira szorítani a pántot, hogy ne csúszkáljon a fejünkön. Ráadásul azt is ellenőrizni kell, hogy a már meglévő síszemüvegünkkel kompatibilis-e a sisak, ha tehát van már szemüvegünk, mindenképp vigyük magunkkal vásárláskor.

Érdemes a súlyra is odafigyelni, hiszen egy túl nehéz sisaknál sokkal hamarabb elfárad a nyakunk. Amit tehát már felpróbáláskor nehéznek érzünk, biztosan nem megfelelő, hiszen a nyaki izmok pár óra alatt teljesen kifáradnak.

Milyen időközönként érdemes lecserélni?

Alapszabály, hogy minden egyes nagyobb baleset után le kell cserélni a sisakot, hiszen egy-egy ütközésnél - ha nem is feltétlenül látszik - megsérülhet az anyag, hajszálrepedések keletkezhetnek rajta, ami nem biztos, hogy kellő védelmet nyújt a legközelebbi balesetnél.

Normál használat esetén is érdemes azonban ötévenként lecserélni a sisakot, hiszen az anyaga elfárad, elöregszik, ráadásul ennyi idő alatt technikailag már jóval profibb sisakok is piacra kerülnek.

PC BLOGGER & PODCASTER
Bankmonitor  |  2026. augusztus 8. 14:30
Augusztus 10-tól 2,89 százalékos kamat mellett kínálja az Otthon Start hitelt az UniCredit Bank, ez...
MEDIA1  |  2026. augusztus 7. 21:18
Váratlan pillanatokkal zárult a Partizán Elemző című műsorának legfrissebb, pénteki adása, melynek v...
ChikansPlanet  |  2026. augusztus 7. 08:00
A városi hőségnek évente 350 ezren esnek áldozatául. Két friss kutatás egybehangzó eredménye szerint...
KonyhaKontrolling  |  2026. augusztus 7. 07:45
A közgazdaságtannak vannak olyan területei, amik elsőre felháborítóan hangzanak, de jobban megnézve...
Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2026. augusztus 10. hétfő
Lőrinc
33. hét
Augusztus 10.
Lusta nap
Ajánlatunk
EZT OLVASTAD MÁR?