Felpumpált csirkét adtak a gyorsétteremben: mi is félhetünk?

Pénzcentrum2012. december 22. 15:07

Hormonokkal, gyógyszerekkel teletömött baromfihús kerülhetett kínai gyorséttermekben evő emberek tányérjára. Az ilyen hús fogyasztása komoly betegségeket okozhat, így felmerül a kérdés: hasonló eset nálunk nem történhet?

Hormonokkal és gyógyszerekkel kezelt baromfihúst szállítottak kínai termelők az ottani McDonald's és Kentucky Fried Chicken (KFC) éttermekbe - derítette ki a kínai központi televízió. Mint kiderült éjjel-nappal etették az állatokat, majd kéttucat különféle gyógyszerrel kezelték őket, hogy a brutális "hízókúrától" ne betegedjenek meg.

FRISS! Az Ötöslottó nyerőszámai az 51. héten - KATTINTS!

A gond az volt, hogy gazdáktól húst vásároló vágóhidaknál nem vették észre a turpisságot, így a gyanú szerint a veszélyes húsból a kínai fogyasztók is ehettek. Hogy valóban így volt-e, azt a kínai hatóságok jelenleg próbálják kideríteni. A két gyorsétterem lánc azt ígéri, hogy együttműködik a hatóságokkal és ha bebizonyosodik, hogy beszállítói hibáztak, komolyan megbüntetik őket.

Nálunk ez nem fordulhat elő

Bár Kína a világ túlsó felén van, a hírek hallatán elgondolkodhat a magyar fogyasztó, főként amiatt, mert a botrányba belekeveredett két társaság Magyarországon is jelen van. Feltehetjük a kérdést: vajon nálunk is elfordulhat hasonló eset? A felelőtlen gazdák részéről meg lehet a kísértés. A kínai gazdálkodókat a gyors pénzszerzés vágya hajtotta. Azért keverték ezeket az anyagokat az állatok takarmányába, hogy azok ne betegedjenek meg és minél gyorsabban hízzanak. Ezekkel a módszerekkel olcsóbb a csirkehízlalás, tehát a gazdák jól jártak.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Az "felpumpált" csirkehúsból fogyasztó emberek már kevésbé. A szervezetükbe jutó hormonok felborították a saját hormonháztartásukat, ami komoly betegségekkel járhat. A sok antibiotikum pedig ellenállóvá teszi az emberi szervezetbe kerülő kórokozókat, így nem csak azokat lesz nehéz gyógyítani, akik ettek a húsból, hanem azokat is, akiket az új ellenálló kórokozók betegítenek meg.

Szerencsére hasonló esettől nem kell tartanunk sem Magyarországon, sem Európában - nyilatkozta kérdésünkre Dr. Németh Antal állatorvos, a Baromfi Terméktanács szakértője. A különböző hormonok alkalmazását már a 90-es évek végén betiltották mifelénk, a gazdasági haszonállatok antibiotikumos kezelésének pedig szigorú szabályai vannak. A legfontosabb, hogy a gyógyszerrel kezelt állatok húsa addig nem kerülhet feldolgozásra, amíg a gyógyszer kimutatható a szervezetében.

Ráadásul az ellenőrzés nálunk és Európában a legszigorúbbak közé tartozik a világon, így a tilosba tévedő gazdálkodók már az előtt lebuknának, mielőtt termékük a fogyasztók asztalára kerülhetne. Aki az unió területén meg nem engedett módszerrel hizlalja állatait és az kiderül, nagyon komoly szankciókra, például nagy összegű pénzbírságra számíthat. Az is biztos, hogy a lebukott termelőnek fel kellene hagynia a gazdálkodással, mert egy ideig senki sem vásárolna tőle.

Címkék:
baromfi terméktanács,