Ettől félnek leginkább a magyar kisvállalkozások

Pénzcentrum2012. szeptember 18. 15:03

A nyugat-magyarországi vállalkozások a legnagyobb problémát a kiszámíthatatlan gazdasági folyamatokban és szabályozási környezetben látják - derült ki a mai Portfolio.hu - BMW Nyugat-Magyarországi Gazdasági Konferencián. A konferencia aktualitását az adja, hogy a Magyarországot elérő recesszió ellenére Győr és környéke még mindig az ország iparának motorja.

Szakértőket és vállalatvezetőket ültetett le a Portfolio.hu egy asztal mellé Győrben, hogy megosszák véleményüket az aktuális piaci helyzetről és a kilátásokról. Prof. Dr. Rechnitzer János, a Széchenyi István Egyetem rektor helyettese, elismert regionális gazdaságtan szakértő, a konferencia nyitóelőadásán hangsúlyozta, hogy Győr-Moson-Sopron megye az ország sikeres, jól működő térsége; köszönhetően Bécs és Pozsony közelségének, a kkv szektorban megindult sikeres innovációs folyamatoknak és a megye három egyeteme által koordinált kutatás-fejlesztéseknek. A professzor elmondta, hogy a megye a közeljövőben a közlekedési tengelyek megújításán, a környezetfejlesztésen, valamint a határon átnyúló és multinacionális kapcsolatok fejlesztésén kíván javítani.

A finanszírozási oldalra áttérve Aladics Sándor, az OTP Bank Kereskedelmi Banki Divíziójának igazgatója, az OTP Hungaro-Projekt részéről pedig Makray-Rózsás Árpád vezető tanácsadó osztotta meg gondolatait a vállalati hitelezésről, valamint az Európai Uniós pályázati források elérhetőségéről. Aladics Sándor szerint a legnagyobb problémát ma Magyarországon az jelenti, hogy leálltak a beruházások, ezért az elsődleges feladat a bizalom visszaállítása, amely lökést adhatna a fejlesztéseknek. A vállalati finanszírozás helyzetéről hozzátette, hogy a magyarországi pénzintézetek visszafogott hitelezései mögött részben az áll, hogy a bankok többsége jelenleg a nemzetközi piacokon lévő adósságait fizeti vissza, de e téren trendfordulóra számít 2013-ban, akkor megindulhat a hitelezés. Problémaként említette továbbá, hogy hiány van a jó, banki sztenderdeknek megfelelő projektekből az országban.

Makray-Rózsás Árpád kiemelte a közepes- és nagyvállalati szektor számára az európai uniós pályázatokat; amely által minimális elvárásokkal, akár több milliós, vagy milliárdos beruházásokhoz is juthatnak. Az uniós támogatásoknak azonban számos kockázata is van: a beruházási tervnek illeszkednie kell a pályázati terv kiírásához, be kell tartani a pénzügyi ütemezést és a végrehajtási eljárásokat, egészen a fenntartási kötelezettségekig. Éppen ezért fontos, hogy a pályázat minden szakaszán vonjunk be tanácsadót, aki a tervezés-megvalósítás során, valamint az eljárási ismeretekben való eligazodásban nyújt segítséget.

A vállalati panelbeszélgetés során több olyan cég is helyet kapott, amelyek gazdasági súlyuknál fogva hitel és pályázati oldalon is nagyobb erőt képviselnek, mint azt megerősítették a résztvevők, a gazdasági környezet kedvezőtlen, viszont a beruházásra, fejlesztésre szükség van, a források pedig elérhetők. A cégvezetők egyetértettek abban, hogy Győr kiemelkedő gazdasági potenciállal rendelkezik, a megye rengeteget fejlődött az elmúlt 10-15 évben, ugyanakkor komoly kockázati tényezőkkel számolnak az elkövetkező 1-2 évben: a helyi vállalkozók kivétel nélkül a bizonytalanságban, a kiszámíthatatlan országos gazdaságpolitikai környezetben látják a legnagyobb veszélyt, amit a világ-és az európai gazdasági válság tovább mélyít.

Dr. Réczei Géza, a PWC Magyarország adótanácsadó igazgatója az adórendszer újdonságai és buktatói mellett a helyes és megfelelő dokumentáció fontosságára hívta fel a cégvezetők figyelmét. A szakember hangsúlyozta a mellérendelt viszonyt és a beszélgetés fontosságát egy esetleges hatósági vizsgáltat során és kiemelte a változó szabályokra való felkészülésben a szakértő a tanácsadók bevonásának szükségességét.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Tardos Gergely, az OTP Bank vezető elemzője elmondta, hogy Magyarország beruházási rátája fokozatosan szakad le a régiótól, a GDP alig 16 százalékát teszi ki, szemben a régió 22 százalékos átlagával. Az ország kockázati felára a legmagasabbak között van a visegrádi régióban, régiós összevetésben itthon a leggyengébb a hitelezési aktivitás. A szakértő kiemelte a bizalom helyreállításának fontosságát, amelynek legfontosabb területei a gazdaságpolitika és a szabályozási környezet kiszámíthatósága.

A gazdasági kilátásokat illetően a végkövetkeztetésünk az, hogy vannak gazdasági szektorok, amelyek rugalmasabban tudnak kilábalni a válságból, viszont összességében nehéz időszak elé nézünk. Az európai adósságválság, és a hazai IMF-fel való megállapodás körüli kérdőjelek nem könnyítik meg a vállalatok helyzetét. A gyakorta változó jogszabályi környezet komoly problémát jelent, a hosszú távú tervezés nagyon nehéz, ha sokszor változnak a peremfeltételek. Szakértők szerint akkor lehetne javulásra számítani, ha tető alá lehetne hozni a megállapodást, viszont ez csak a felszín, a gazdasági környezetnek kellene ahhoz javulnia, hogy a vállalatok fellélegezhessenek.

 

Címkék: