Dől a pénz a Balatonhoz: ezek a települések többszáz milliót nyertek el fejlesztésekre

Pénzcentrum2022. június 13. 08:15

A Balaton környékén vidékfejlesztési forrásban részesült üdülőkörzeti pályázatok 44,4 százaléka, számszerűen 2891 darab pályázat Somogy, 38,4 százaléka, 2499 darab Veszprém, és 17,2 százaléka, 1123 pályázat Zala megyei. A támogatottak 63,7 százalékát községekből, 36,3 százalékot városokból nyújtottak be - írja a HelloVidék. Balaton partviszonylat és megyeterület optikája szerint Somogy megyében a parti és partközeli településekhez kapcsolódó pályázatok alkotnak nem véletlen többséget, az üdülőkörzet veszprémi és zalai területein pedig a háttérzóna települések. A vállalkozások mintegy négyötöde egyéni vállalkozó, egyötöde társas vállalkozás, társulat vagy szövetkezet.

A jelentés szerint a legkisebb összeg (8,3 millió Ft) egy Somogy megyei háttérzóna községbe, Kisberénybe érkezett, a legmagasabb (357,6 millió Ft) Zala megyében a Balaton partjára, Vonyarcvashegyre. Utóbbin kívül még három olyan település van, ahová 200 millió Ft feletti MFP forrás érkezett: Egeraracsa (343,8 millió Ft), Balatonfűzfő (338 millió Ft) és Balatonszabadi (204 millió Ft).

Az egy lakosra jutó MFP források vonatkozásában Salföld áll az élen 1,6 millió forint fejenkénti értékkel, 500 ezer forint fejenkénti érték jellemzi Óbudavár, Tagyon, Balatonhenye, Főnyed és Vöröstó településeket. Összességében 172 település alapján az egy lakosra jutó üdülőkörzeti MFP forrás 45 567 forint fejenként, e-fölött 140 település, ez alatt 32 település helyezkedik el. A Magyar Falu Program keretében az elmúlt három évben mintegy 12,4 milliárd forint támogatás érkezett az üdülőkörzetbe.

A Balaton Fejlesztési Tanács (BFT) forráskihelyezése kapcsán is hasonló a helyzet: az egy lakosra jutó támogatások rangsorát a Balaton-felvidék Balatonfüredi járás területén elhelyezkedő átlagosan 114 fő lakosságú háttérzóna község, Szentjakabfa vezeti (ez egy lakosra vetítve 470 177 forint forrásnak felel meg), de jelentős segítséget kapott Salföld, Tagyon és Vöröstó is, ahol minden esetben 100 ezer forintot meghaladó tételről beszélhetünk, miközben az átlagos lakosságszám 72 és 103 fő közötti.

További, 50 ezer és 100 ezer forint közötti egy lakosra jutó BFT támogatás jelenik meg Zalaszentmárton Kötcse, Barnag, Dióskál és Egeraracsa esetében. Ebben a tekintetben a legkedvezőbb pozíciójú város Balatonföldvár, amit Balatonfüred követ. Az egy lakosra vetített települési rangsor utolsó 10 helyén 5 város és 5 község osztozik. Az egy lakosra jutó támogatási összeg minden esetben alacsonyabb 2 ezer Ft-nál. Az öt város a rangsor csökkenő sorrendjében az alábbi: Marcali, Badacsonytomaj, Zamárdi, Balatonkenese és végül Balatonfűzfő. A községek esetében ugyancsak csökkenő sorrendben Kéthely, Felsőörs, Révfülöp, Zánka és Balatonkeresztúr.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 10 millió forintot, 15 éves futamidőre, már 7,21 százalékos THM-el,  havi 89 803 forintos törlesztővel fel lehet venni a CIB Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: az Erste Banknál 8,04% a THM, a Raiffeisen Banknál 8,09%; az UniCredit Banknál 8,12%,  a K&H Banknál 8,31%, akárcsak az OTP Banknál. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

A teljes cikk a HelloVidék oldalán olvasható.

Címkék:
utazás, Balaton, turizmus, támogatás, fejlesztés, település,