Hova érdemes utazni jövőre? A lista

Pénzcentrum2012. december 9. 08:01

Elkészült a legvonzóbb úti célok 2013-as listája. Az összesítésben a hazánktól legtávolabb eső kontinensek látványosságai ugyanúgy szerepet kaptak, mint a közelebbi - magyarok által is gyakran látogatott - régiók.

A világhírű útikönyvsorozat, a Lonely Planet idén is elkészítette a jövő év legjobbnak ígérkező úti céljainak listáját. Az összesítés során a személyes tapasztalatokon túl figyelembe veszik a szerkesztők az adott évi eseményeket, az ár-érték arányt és persze azt a megmagyarázhatatlan pluszt, amiért mindenképp érdemes felkeresni az adott országot, régiót vagy várost.

Változó utazási szokások

Az összesítésben magyarok által is igen közkedvelt turisztikai célpontok is helyet kaptak. Az országok közt kutatva sokak szeme felcsillanhat északi szomszédunk láttán, de az ausztriai Karintia-, vagy az olaszországi Campania régiók sem állnak távol a magyar turistáktól. Természetesen a legtöbb úti cél sokunk számára elérhetetlennek tűnhet, hiszen egy nepáli, vagy éppen tengeren túli utazás akár többszázezer forintba is kerülhet, fejenként!

A magyarok - utazási szokásaikat tekintve - természetesen egyre inkább belföldre koncentrálnak - a legnépszerűbb úti cél továbbra is a Balaton - ugyanakkor akadnak külföldre utazó honfitársaink is szép számmal. Egy idén nyáron nyilvánosságra hozott kutatás szerint a szezonális turizmus ideje lejárt, a városnézés helyett pedig a helyi ételek hozzák lázba a külföldre utazó magyarokat. Az elmúlt években azonban nem csupán e téren változtunk, hanem abban is, hogy immár a spontaneitásra alapozva választjuk meg, hogy mikor és hova utazunk.

Korábban a magyarok az utazást a nyaralás szinonimájaként használták, de ma már szó sincs szezonális turizmusról. Az utazási időszak 12 hónapossá változásának hátterében az olcsóbb repülőjegyeket kínáló légitársaságok térhódítása áll. A fapados és diszkont társaságok ugyanis egyre többek számára tették elérhetővé a légi közlekedést. Ennek köszönhetően bár a magyarok még mindig autóval indulnak útnak a leggyakrabban (69%), de kétötödük repülőre is szállt az elmúlt három évben. A klasszikus nemzeti és fapados légitársaságok mellett a diszkont cégek is egyre kedveltebbek a magyar utazóközönség számára. A magyarok 16 százaléka utazott egyébként külföldre az elmúlt 3 évben, ez idő alatt átlagosan 7 alkalommal átlépve az országhatárt.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Fontos információ a belföldi utazóknak
December végéig lehet már csak beváltani az üdülési csekkeket, és elkölteni a SZÉP kártyákra tavaly jóváírt összegeket. A Nemzetgazdasági Minisztérium tájékoztatása szerint a kártyákra 2011-ben feltöltött összegből a kibocsátók tájékoztatása alapján jelenleg még 348,6 millió forint maradt a SZÉP Kártya számlákon. A Nemzeti Üdülési Szolgálat tájékoztatása szerint pedig jelenleg még mintegy 1,3 milliárd forint értékben közel 480 ezer darab üdülési csekk van forgalomban. Ez az összeg is csak december 31-ig használható fel.

 

 

Címkék:
üdülési csekk,