Így figyelhet meg bárkit a saját laptopjának webkamerája: kiderült az évtizedes titok

Pénzcentrum2022. november 5. 16:05

Egyre többen takarják le webkamerájukat, mert attól félnek, hogy illetéktelenek megfigyelik őket. Valós ez a félelem? A szakértők szerint nem, a takarással maximum a lencsét védjük a portól. De azért vannak olyan óvintézkedések, amelyeket érdemes megtenni.

Ha paranoiás vagy, hogy a laptopod webkameráján keresztül megfigyelnek, vélhetően már letakartad valamivel. James Comey volt FBI-igazgató korábban elmondta, hogy ő is így tett, és egy 2016-os fotón a Meta vezérigazgatója, Mark Zuckerberg úgy tűnt, hogy matricával takarta le a laptopja kameráját. De vajon tényleg valós a félelem?

A szakértők szerint nem sok jogos biztonsági indoka van annak, hogy letakarjuk a kameránkat, ám ártani biztosan nem árt - ha mást nem, legalább az aggodalmainkon segít. Jonathan Young, a Vantage Technology Consulting Group alelnöke például éppen ezért használ webkamera-takarókat - mondta a HuffPostnak.

De biztonsági okok is szólnak a megoldás mellett - mondta Michael Covington, a JAMF, az Apple eszközkezelő platform portfólióstratégiáért felelős alelnöke.

A fizikai webkameratakaró az utolsó olyan üzembiztos réteg, amely biztosítja, hogy a felhasználó ellenőrzése alatt maradjon, hogy mikor látható a kamerán, különösen akkor, ha az alábbi forgatókönyvek bármelyike bekövetkezik: a gép kamerája véletlenül bekapcsolódhat egy szoftverhiba miatt; az alkalmazásfejlesztők rosszindulatú szándékkal fejleszthetik alkalmazásaikat úgy, hogy a kameraengedélyen keresztül adatokat rögzítsenek vagy lopjanak

- mondta Covington. Ha ez utóbbi probléma aggaszt leginkább, akkor Nizel Adams, a Nizel Corp informatikai tanácsadó cég tulajdonosa szerint nem kell annyira aggódni.

Megértem a paranoiát. Senki sem szereti magát sebezhetőnek érezni. De ha megteszed a megelőző lépéseket, akkor annak az esélye, hogy valaki figyel a webkamerán keresztül elég kicsi. Ha biztonsági rés van a rendszerben, az nem szűnik meg attól, hogy letakarod a webkamerát. Csak más módon fognak megfigyelni

- jegyezte meg.

Még ha egy hacker ismerné is a számítógép jelszavát, Adams szerint rengeteg további információhoz is hozzá kellene férnie ahhoz, hogy feltörje a képernyőnket, webkameránkat, például a hálózat külső IP-címéhez, amelyen az eszköz található, a számítógép pontos IP-címéhez, valamint egy olyan portszámhoz, amely nyitott és távoli elérésre van kijelölve. Mivel sok számítógépes rendszer alapértelmezés szerint automatikusan letiltja ezt a távoli hozzáférési funkciót, egy hackernek rá kell vennie az ádozatát telepítsen egy szoftvert a hozzáféréshez - mondta Adams.

A legtöbb embernek nem kell aggódnia az ilyen támadások miatt, különösen, ha van tűzfal

- tette hozzá.

A másik aggodalom, amit a szakember hall az emberektől, hogy a munkahelyükön a cégvezetés figyeli meg őket. Megjegyezte azonban, hogy az IT-alkalmazottak jellemzően minden tevékenységüket naplózzák egy biztonságos rendszerben, amely jelezné, ha valaki megpróbálna hozzáférni egy másik személy videokamerájához.

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

Emellett pedig a több mint 20 éves szakmai tapasztalatom alapján elmondhatom, hogy az IT-szakemberek túlnyomó többségének fogalma sincs arról, hogyan lehet távolról közvetlenül hozzáférni valaki webkamerájához, különösen nem úgy, hogy a kamera fénye ne villogjon, és ne vegyük észre. A kameratakaróknak annyi haszna van, hogy védik a lencsét a portól

- húzta alá. Mint kifejtette, bár beállítással kameratakaró nélkül is biztonságban érezhetjük magunkat. Például minden online meeting előtt és után kétszer is ellenőrizzük, hogy a kamera nincs-e bekapcsolva.

Váljon szokássá, hogy az alapértelmezés szerint használt konferenciaalkalmazásokban kikapcsoljuk a kamerát, így minden alkalommal manuálisan kell bekapcsolni

- magyarázta. 

Ezeket azért meg kell tenni

Távolítsunk el minden olyan programot, amelyeket nem használunk rendszeresen, és ellenőrizzük kétszer is, hogy melyek férnek hozzá a kamerához - ajánlotta Covington.

Adams pedig arról beszélt, ne nyissunk meg e-maileket olyan emberektől, akiket nem ismerünk, főleg ha csatolmányt, linket is tartalmaznak. Emellett ne használjunk egyszerű jelszavakat.

A legjobb, könnyen megjegyezhető jelszavak három véletlenszerű szóból állnak, mint például a "webcampumpkinlatch. Ezeket a javíthatjuk nagybetűk, számok és szimbólumok keverésével, például: WebcamPumpkinlatch62!"

- példálózott.

Címkék:
tech, internet, munkahely, biztonság, számítógép, hacker, kamera, félelem, kiberbiztonság,