Egyre nagyobb házakba költöznek a magyarok: vajon miért döntenek így ennyien?

Pénzcentrum2023. október 6. 15:34

Mind a fővárosban, mind a vidéki területek ingatlanpiacán aktív szereplők a nagyobb ingatlanba költöző vásárlók. Az élethelyzet változása, a család bővülése, a gazdasági helyzet és a magas hitelkamatok ellenére is erősen motiválják az ügyfeleket az ingatlanvásárlásra, akik 2019-hez képest idén 40%-kal többet, 80,6 millió forintot fizetnek átlagosan nagyobb ingatlanra a fővárosban, vidéken ez az összeg közel 50 millió forint volt. A tranzakciók 70%-ban családi házat vesznek az ügyfelek e célból a Duna House adatai szerint.

Hónapról hónapra az egyik leggyakoribb ok, amely ingatlanvásárlásra készteti a vásárlókat a Duna House Barométer adatai szerint, az a család bővülése miatt kinőtt, vagy az igények és az életvitel változása miatt már túl kicsinek talált ingatlanok lecserélése.

A nagyobb ingatlanba költözés mind a fővárosi, mind a vidéki tranzakciók esetében a 2023 augusztusi adatok alapján a vezető vásárlói motivációk között szerepelt. Budapesten az adásvételek több mint negyedében, 27%-ban ösztönözte a vevőket ez az ok, vidéken ezúttal 22%-uk tartozott ide.

Az augusztusi adatokkal ellentétben, arányaiban ritkábban fordul elő, hogy fővároson belül költöznek tágasabb otthonba a lakók, mint vidéken, hiszen sok esetben – különösen igaz ez a budapestiekre – a családalapítás során a zajos városokból inkább a zöldebb és csendesebb agglomerációs területekre, vagy vidékre költöznek a vásárlók

– kezdte Benedikt Károly, a Duna Hose PR és elemzési vezetője.
 
2019-ben és 2020-ban magas arányban, átlagosan a tranzakciók 21%-ban döntöttek úgy a vevők, hogy a korábbinál nagyobb ingatlant vásárolnak a fővárosban, 2021-ben azonban csökkenni kezdett az arányuk. A rezsicsökkentés mérséklése és az energiaválság hatására azonban tovább enyhült a nagyobb ingatlanba költözők aktivitása, mindössze 18%-ot ért el az arányuk az ügyletek között. A 2023-as ingatlanpiacon ismét fordult a trend.

Mára kevésbé kerül előtérbe a vevői szempontok között az ingatlanok energetikája, kevésbé tartanak az új tulajdonosok attól, hogy a nagyobb alapterület miatt magas lesz az ingatlanuk fenntartási költsége, ezért ismét mernek nagyobbra váltani. Ezenkívül ebben az évben különösen igaz a vevőkre, hogy a gazdasági helyzet, a financiális nehézségek miatt zömében azok döntenek ingatlanvásárlás mellett, akiknek élethelyzetükből adódóan (gyermek érkezése, válás) mindenképpen szükséges költözniük.

A nagyobb ingatlanba költözők száma a jövő évtől várhatóan emelkedni fog, ugyanis jelenlegi ismereteink alapján a bővülő családok ingatlancseréjét segíti majd a jövő évtől induló CSOK Plusz támogatás is, amely az idén még elérhető „városi” CSOK helyébe lép majd. A pontos részletek még ismeretlenek, de valószínű, hogy meglévő gyermekre nem, csak vállalt gyermek után lesz igényelhető. Így ajánlatos mihamarabb lépni azoknak, akik még az idén szeretnének biztosan kalkulálni a támogatással

– hívta fel a figyelmet a szakértő.

JÓL JÖNNE 1 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 1 millió forintot igényelnél 36 hónapos futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 33 952 forintos törlesztővel az UniCredit Bank nyújtja (THM 14,41 %), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank 33 972 forintos törlesztőt (THM 14,45%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

 

A vidéki területeken 2021-ben voltak a legaktívabbak a nagyobb ingatlanba költözők, éves átlag alapján 31%-ban voltak jelen. A 2022-es év eseményei és a magas energiaárak a vidéki területeken a fővárosi visszaesésnél csekélyebb mértékben, a 2020-as átlaggal megegyező szintre, 27%-ra enyhítették csupán az aktivitást. Az idei évben ugyanakkor egyelőre mindössze 25%-os arányban vannak jelen.

A 2019-es átlagnál közel 40%-kal többet költöttek a fővároson belül a nagyobb ingatlanra váltók az idei évben, ami 80,6 millió forintos átlagos kiadást jelentett számukra. Vidéken csekélyebb összeget, közel 50 millió forintot fordítottak átlagosan az idei évben a vásárlók nagyobb ingatlanra, ami 72%-os növekedést jelent a 2019-es év átlagához képest.

A szerződéskötések zömében, 70%-ban családi házat választottak a nagyobb ingatlant kereső ügyfelek. Ingatlanméret tekintetében a vidéki területeken átlagosan 115 négyzetméteres otthonokra szerződtek a vevők idén, ami nagyjából megegyezik az előző évek átlagaival. Ezzel szemben a fővárosi vásárlók a 2019-es átlagnál – a 40%-os plusz kiadás ellenére is – 10 négyzetméterrel kisebb otthonokba költöznek átlagosan, tehát a korábbi 103 négyzetméteres ingatlanok helyett mindössze 93 négyzetméteres lakásokra, házakra váltottak.

Nagyobb ingatlanba költözés címén nem restek költeni az ügyfelek. 100 millió forintot vagy afeletti összeget fizetett a nagyobb ingatlanba költöző vevők 11%-a 2023-ban. A legtöbbet, 650 millió forintnál is többet szánt egy ügyfél vidéken nagyobb ingatlanba költözés miatt egy 661 négyzetméteres házra, ezzel ez az ingatlan a legtekintélyesebb alapterületű ezen tranzakciók között. A második legnagyobb egy felújítandó, 500 négyzetméteres ház volt, egy Sopron közeli településen, amelyért azonban csupán 32 millió forintot fizetett az ügyfél. Kiadás szempontjából a dobogó második helyezettje egy fővárosi, XII. kerületi, nagyon jó állapotú, panorámás luxus ház volt, amelyért 440 millió forintot adott a vevő.

Címkék:
ingatlan, ingatlanközvetítő, ingatlanpiac, ingatlanhirdetés, ingatlan piac, költözés, vásárlók, ingatlanárak, ingatlanok,