Így formálta át a negyedik hullám a bérlakáspiacot: erre érdemes most figyelni albérlőként és főbérlőként

Pénzcentrum2021. november 10. 16:05

A koronavírus negyedik hulláma eddig nem befolyásolta a budapesti albérletpiacot: az árak lassan emelkednek, és kezdenek eltűnni az egyhavi kaucióval kivehető lakások is – derül ki egy friss elemzésből. Októberben átlagosan 149 ezer forintot kértek a bérbeadók lakásukért, ami 5,6 százalékkal magasabb a tavalyi év azonos időszakánál. A keresleti oldalon még nagyobb a növekedés: a kiadó lakást nézők 139 ezer forintos októberi keresleti átlaga 9,3 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbit. Miközben a számokra nincs jelentős hatással a negyedik hullám, a bérbeadás folyamatát jelentősen befolyásolja, hiszen mindenki törekszik a kevesebb közvetlen kontaktusra. Ez a helyzet pedig felértékeli a hirdetések hatékonyságának a szerepét.

Egyre jobban bírja a budapesti albérletpiac a koronavírushoz kapcsolódó kihívásokat, amit jól mutat, hogy amíg tavaly ősszel, a második hullám kezdetén szeptemberről októberre visszaestek az átlagos albérletárak, addig a negyedik hullám nem hozott ilyen változást idén ezekben a hónapokban. Ha pedig éves összehasonlításban nézzük az adatokat, határozott növekedést látunk: a tavaly októberi átlagos 141 ezer forintos bérleti díjjal szemben idén ugyanebben a hónapban 5,6 százalékkal többet, 149 ezer forintot kértek a bérbeadók kiadó ingatlanjukért – mutat rá legfrissebb elemzésében a Rentingo.com közösségi albérletkereső platform.

A keresleti oldal fizetőképessége még ennél is nagyobb mértékben, 9,3 százalékkal erősödött a tavalyi év azonos időszakához képest, így jelenleg a fővárosi bérlők átlagosan 139 ezer forint körüli összeget hajlandóak adni egy kiadó lakásért. Az is a piac stabilitását mutatja, hogy kezdenek eltűnni az egyhavi kaucióval bérelhető lakások: a kiadó ingatlanok alig 7 százalékára volt ez jellemző októberben, ami rekord alacsony értéknek számít. Úgy tűnik tehát, hogy a budapesti ingatlanpiac ellenállóbbá vált a koronavírus-járvánnyal szemben, hiszen a járvány negyedik hulláma eddig legfeljebb lassította a bérletidíj-növekedést, látványos visszaesést azonban nem eredményezett. Ez nagyrészt azzal állhat összefüggésben, hogy az újabb hullám egyelőre nem járt olyan jelentős korlátozások bevezetésével, mint a korábbiak, az oktatás sem állt át online üzemmódra, és így a gazdaság sok más területéhez hasonlóan a kiadó lakások piacán is folyamatos a fizetőképes kereslet.

Miközben a koronavírus újabb hulláma a keresleti és kínálati oldalakat nem, a lakáskiadás mikéntjét erősen befolyásolja.

Ebben a helyzetben ugyanis mindenki arra törekszik, hogy lehetőség szerint csökkentse a közvetlen találkozások számát, ami az albérletkiadás- és keresés élethelyzetében is felértékeli az online felületek szerepét, valamint a hirdetés hatékonyságát. Minél tervezettebben és tudatosabban készíti el ugyanis valaki a saját hirdetését, annál hatékonyabban találja meg a potenciális bérlőit, és annál kevesebbszer kell feleslegesen megmutatnia a lakását. A  portál szakértője szerint az alábbi 3 tényezőre kell leginkább figyelni a kiadó lakás meghirdetésekor.

JÓL JÖNNE 1 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 1 millió forintot igényelnél 36 hónapos futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 33 952 forintos törlesztővel az UniCredit Bank nyújtja (THM 14,41 %), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank 33 972 forintos törlesztőt (THM 14,45%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

 
  1. Érdemes informatívan megfogalmazni az albérlethirdetést, vagyis részletesen, a valóságnak megfelelően bemutatni az ingatlant, és minőségi fotókkal, alaprajzzal illusztrálni.
  2. Fontos reálisan meghatározni a bérleti díjat, amihez segítséget nyújtanak az olyan interaktív térképek, mint például az alberletkalkulator.hu, amelyek körzetek szerint mutatják a környék aktuális bérleti díjait.
  3. Ellenőrzött, regisztrációhoz kötött platformon érdemes hirdetni, ahol bérbeadó és bérlő is saját profillal mutatkozik be, és lehetőség van bizonyos mértékig megismerni egymást, illetve chaten egyeztetni a részleteket.

Ezekkel az alapvető lépésekkel szűkíthető a potenciális bérlők köre, így végül valóban csak a komoly érdeklődők nézik majd meg a kiadó ingatlant, az albérletpiac nézelődő „turistáinak” nem kell megmutatni feleslegesen a lakást – tanácsolja a portál szakértője.

Címkék:
albérlet, kiadó, bérleti díj, lakások, albérletpiac,