Gigabírságra számíthatnak a hanyag kertesház tulajdonosok

Pénzcentrum2012. augusztus 8. 10:01

A földhivatalok munkatársai az ország különböző pontjain eddig 275 esetben összesen 468 hektáron találtak parlagfűvel fertőzött területet, közérdekű védekezést 157 ügyben összesen 77 hektáron kellett elrendelniük a kormányhivataloknak - közölte a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) élelmiszerlánc-felügyeleti főosztályának főosztályvezető-helyettese.

Szalkai Gábor elmondta, hogy a következő napokban-hetekben helikopterrel is keresni fogják a parlagfüves területeket több megyében. Az eljárással a földi felderítéssel nehezen megközelíthető vagy nem látható fertőzött területeket is észreveszik.

Hangsúlyozta: az idén csökkent a parlagfűvel fertőzött mezőgazdasági területek aránya; a gabonatarlókon a gazdák döntő többsége elvégezte a megelőzéshez nélkülözhetetlen tarlóhántást, így ezeken a területeken a tavalyinál kevesebb parlagfűre számítanak. A tarlók ápolását azonban folytatni kell. Tájékoztatása szerint a szárazság miatt az idén a szokásosnál két héttel később virágzik a parlagfű, a tömeges virágzása a napokban kezdődik. Az Országos Környezet-egészségügyi Intézet vizsgálatai eddig alacsony parlagfűpollen-szennyezettséget regisztráltak.


A főosztályvezető-helyettes elmondta: azokon a fertőzött területeken, ahol a növényen még nem alakultak ki a virágbimbók, az első ellenőrzés után a gazdálkodók figyelmeztető levelet kaptak a hatóságtól. Ebben felszólítják őket a jogszabályban előírt kötelezettségeik elvégzésére, és ha az utóellenőrzésen virágzó növényt találnak a szakemberek, akkor bírságot szabnak ki. Növényvédelmi bírságot tíz esetben kellett kiszabniuk az ellenőröknek, az eljárás a tulajdonosok, a földhasználók értesítése nélkül azonnal megkezdődik.

Olcsóbb a megelőzés: írtási praktikák
A parlagfű irtását folyamatosan kell végezni. A növényt a virágzása előtt kell elpusztítani, hogy ne szórhasson virágport, és ne érlelhessen termést. Az írtásra többféle mód is kínálkozik:
  • Gyomlálás: A parlagfű irtását ne bízzuk gyerekekre, mert az erős pollenkoncentráció a levegőben kiválthatja a lappangó allergiát. Kerülni kell a növény közvetlen érintését, mert az is allergiás reakciót válthat ki. A kézi irtást kesztyűben kell végezni.
  • Kaszálás: A környezetet és a költségeket is leginkább kímélő eljárás. A fiatal növényeket tömeges megjelenésük után, minél előbb tanácsos kaszálni. A talajszinten a gyökérnyaki résznél kell a növény szárát elvágni. Ez a legbiztosabb módszer, mivel a növények nem tudnak újrahajtani. Ha ezzel elkéstünk, az egyszeri kaszálás már nem eredményezi a parlagfű kiirtását, mert a növény az alacsonyan elhelyezkedő oldalrügyeiből 3-4 oldalhajtást nevel, és pár hét múlva újra virágba borul. Általában három kaszálás biztosít megfelelő eredményt. Ha a háromszori kaszálás nem valósítható meg, úgy az egyszeri kaszálás a virágzást közvetlenül megelőző időszakban a leghatékonyabb.
  • Vegyszeres gyomirtás: A parlagfű terjedése gyomirtó szerek használata nélkül nem állítható meg. Azonban vegyszeres kezeléseket csak olyan helyen szabad alkalmazni, ahol ez embereket és főként gyermekeket semmilyen módon nem veszélyeztet. Az irtás a korai növekedési fázisban a hatleveles állapotáig hatásos.
  • Életlehetőségek csökkentése: Mivel a parlagfű zárt növénytakaró mellett nem fejlődik, kiszorítható jól fejlődő növényzet telepítésével, és fűmagvetéssel, gyep telepítésével. A dús vegetáció mellett a parlagfű ki fog szorulni.


Az esetek száma és a bírságok összege naponta változik, erről végső számadat a szezon után áll majd rendelkezésre - jegyezte meg. A művelésbe be nem vont területek veszélyt jelentenek, de az aszály miatt itt is csúszik a virágbimbók kialakulása. Szalkai emlékeztetett, hogy az élelmiszerlánc-felügyeleti törvény szerint minden földhasználónak és -tulajdonosnak június 30-ig meg kell akadályoznia a területén a gyomnövény virágbimbójának kialakulását, és ezután köteles ezt az állapotot a vegetációs időszak végéig fenntartani.

Olvasd el korábbi cikkünket a témában: "Kertes házad van? 5 milliós bírságra is számíthatsz"

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

A főosztályvezető-helyettes szerint a parlagfűprobléma csak erős társadalmi összefogással oldható meg, ezt segíti az az akcióterv, amelyet a kormány júliusban fogadott el a parlagfű elleni védekezésről.

 

Címkék: