Kiszámoltuk! Ennyit keresnek az ingatlanközvetítők Magyarországon

Pénzcentrum2011. február 8. 14:32

Mennyi marad a közvetítők zsebében az 5%-os jutalékból? A válság hatására a jelzáloghitelezéssel párhuzamosan a tranzakciók számát és összértékét tekintve a lakáspiacon is jelentős visszaesés figyelhető meg. Ennek következtében az ingatlan értékesítők már messze nem keresnek annyit, mint a válság kirobbanását megelőző időszakban.

A közvetítőket is érzékenyen érintette a válság

A tortaszeletek zsugorodásához a piac telítettsége is nagyban hozzájárul, a jelenlegi forgalomhoz mérten magas az értékesítők száma. Csak az Otthon Centrum és a Duna House hálózatánál összesen több mint 1500-an dolgoznak, ha ide vesszük a kisebb irodákat és a magányos farkasokat, akkor 4-5 ezer közvetítővel számolhatunk (Korábban: Mennyit keres egy hitelközvetítő?).

A korábban sem mindennapi milliós fizetések ma már csak ritkán fordulnak elő. Ahhoz, hogy valaki ennyit kaszáljon egy tranzakción, egy igazán nagy értékű ingatlant kell eladnia. A többség számára ez csak álom, a valóság azt mutatja, hogy egyre többen vannak azok, akik két-három hónapon át egy forintot sem keresnek.

Mennyit lehet ezzel keresni?

A nagyobb hálózatoknál a földrajzi elhelyezkedéstől és a szerződés típusától függően 3-5% között van az adásvételek utáni értékesítési jutalék mértéke. Jelenleg ha egy közvetítő túlad egy 10 millió forintos ingatlanon, annak az ügyfele legfeljebb nettó félmillió forint jutalékot fizet a közreműködésért a hálózatnak.

Amennyiben az eladót és a vevőt különböző ingatlan értékesítő képviseli, akkor jutalékfelezésről beszélünk, ilyenkor a fenti példánál maradva a közvetítő nettó 250 ezer forint jutalékot termel. Az egyéni teljesítmény-szinttől valamint az értékesítő bónusz-fokozatától függően az iroda ennek az összegnek a 40-60%-át leveszi.

Az értékesítő ennek megfelelően körülbelül 100-150 ezer forintot számlázhat az iroda felé, amiből az adók- és járulékok megfizetését követően jó, ha 80-120 ezer forint a zsebükben marad.

Több a közvetítő, mint az eladó lakás?

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 10 millió forintot, 15 éves futamidőre, már 7,21 százalékos THM-el,  havi 89 803 forintos törlesztővel fel lehet venni a CIB Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: az Erste Banknál 8,04% a THM, a Raiffeisen Banknál 8,09%; az UniCredit Banknál 8,12%,  a K&H Banknál 8,31%, akárcsak az OTP Banknál. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

2010-ben hazánkban körülbelül 90 ezer ingatlanos tranzakciót regisztráltak a földhivatalok, ami havi szinten 7500 adásvételt jelent. Bár az Otthon Centrum tavalyi összesítése szerint a fővárosban és környékén az ingatlanközvetítőkön keresztül realizált értékesítések aránya meghaladja az 50%-ot, a közvetítők átlagos piaci részesedése körülbelül 40%-ra tehető.

Ennek értelmében az ingatlanosok havi lakáseladása körülbelül háromezer darabra tehető. Mivel országos szinten ettől jóval több közvetítő dolgozik a piacon, megállapítható, hogy nem mindenkire jut lakáseladás minden hónapban.

Az ingatlan értékesítő, akiben megvan az X-Faktor

Manapság, az X-Faktor győzteseként közel negyedmillió forintot is elkérhet Vastag Csaba egy félórás hakniért, ami a februári fellépések számával megszorozva körülbelül hatmillió forintot jelent, de nem mindig volt ez így. Mint azt a Pénzcentrum.hu megtudta, az énekes korábban a Duna House ingatlan értékesítőjeként dolgozott, ahhoz, hogy ennyit jutalékot összehozzon, havi szinten mintegy 120 millió forint értékben kellett volna lakásokat eladnia.

Címkék: