Bemondta az OTP 2024-re: ettől retteg mindenki, ilyen árfolyamra, ekkora kamatokra számíthatunk

Pénzcentrum2024. január 19. 10:53

Az OTP Bank szakértői 2024-ben is összeállították a befektetési trendekre vonatkozó előrejelzésüket, az – elsősorban – saját privátbanki ügyfelek figyelmébe ajánlott eszközöket és befektetési lehetőségeket tartalmazó részletes elemzésüket. Az eredményeket a bank szakemberei egy sajtóháttérbeszélgetés keretein belül ismertették, melyen a Pénzcentrum is részt vett.

Az OTP Bank szakértői 2024-ben is összeállították a befektetési trendekre vonatkozó előrejelzésüket, továbbá részletesen elemezték azokat az eszközöket és befektetési lehetőségeket, melyeket az - elsősorban - saját privátbanki ügyfeleik figyelmébe ajánlanak.

"Makro szemmel a tavalyi év nem volt túl szerencsés" - kezdte a beszélgetés elején előadását Tardos Gergely, az OTP Elemzési Központjának vezetője. A szakember röviden összefoglalta, hogy a tavalyi év nagy "slágere" az infláció volt, amely az végére jelentős mértékben lecsökkent a világ nagy részén. Pozitívum volt, hogy az Egyesült Államokban lendületesen nőtt a gazdaság 2023-ban is. Elmondta ugyanakkor, hogy jelenleg az amerikai gazdaság lassulása várható.

Mindenki arra vár, hogy az amerikai gazdaság lelassuljon, de ne álljon fejre. És mindenki attól tart, hogy mi van, ha mégis fejreáll?

- összegezte az Egyesült Államokkal kapcsolatos várakozásokat Tardos Gergely.

Az OTP Bank szakemberei szerint rendkívül konzisztens jegybanki politikára van szükség ahhoz, hogy összejöjjenek az idei évre vonatkozó elemzői konszenzusban foglaltak: a folytatódó dezinflációhoz, a kamatcsökkentésekhez és a gazdaság puha landolásához a monetáris politikának tökéletesen kell időzítenie a lépéseit. Kiemelten érvényes ez a világgazdasági folyamatok alakításában is kitüntetett szerepű Fedre, hiszen amennyiben az amerikai központi bank későn kezd lazítani, azzal recessziót kockáztathat, ha pedig túl korán, akkor viszont az infláció elleni harcot veszítheti el.

A jegybanki kamatvágásokkal kapcsolatban Tardos Gergely elmondta, hogy szerinte "előreszaladt a piac", könnyen lehet, hogy 2024-ben kisebb mértékben lesznek kamatvágások az előzetes várakozásokhoz képest. A növekedéssel kapcsolatban Tardos Gergely elmondta, hogy szerinte 2024 jobb lesz mint 2023, ami jelentős részben annak köszönhető, hogy végre beindulhat a fogyasztás növekedése.

Az inflációval kapcsolatban elhangzott, hogy a tavalyi év közepe óta körülbelül célközeli az infláció mértéke, "jó ideje alacsony inflációs rezsimben vagyunk". Ez még az év elején kitart a szakember szerint, ám az év későbbi szakaszában ismét nőhet az inflációs nyomás, jelentős részben a bérek várható emelkedésének köszönhetően.

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

Az idei év végére 4,3 százalék körüli inflációval számolnak Tardos Gergelyék, míg a jegybanki alapkamatot 5,5 százalék körülre várják.

A forintárfolyammal kapcsolatban Tardos elmondta, hogy amennyiben a jegybank óvatosan, kis lépésekkel csökkenti a kamatot, úgy szerinte stabil árfolyam várható az év során, rövid távon nem fog érdemben gyengülni a forint.

Ami makro szemponból rossz volt, az befektetői szempontból jobban nézett ki

"Befektetői szempontból abszolút szerencsés volt a tavalyi év" - kezdte saját előadását Sándor Dávid, az OTP Global Markets vezető befektetési stratégája. Ennek egyik legfontosabb oka az AI szárnyalása volt, amelynek a fejlesztése már hosszú évek óta zajlott, ám a ChatGPT új verzióinak megjelenésével nagy figyelem vetült erre a területre. Ugyancsak pozitívum volt az amerikai gazdaság már említett, a vártnál jobb szereplése is.

Sándor Dávid szerint jelenleg érdemes részvényekből kevesebbet, míg kötvényekből - különösen a rövidekből - többet tartani némi aranykitettség mellett. Továbbra is vonzónak tűnnek a régiós - például román - államkötvények. Ez az allokáció egy recessziós kimenetel esetére véd, miközben figyelembe veszi azt is, hogy a részvények a jelenlegi magasságokban a kötvényekhez képest már relatíve drágább választásnak mondhatók.

A szakember ugyanakkor hangsúlyozta, hogy idén számos országban lesznek választások, amik mindenképpen némi kockázatot hordoznak magukban.

Címkék:
privátbank, befektetés, megtakarítás, otp, előrejelzés, eszközök, trendek, sajtótájékoztató,