Magyarok tömegeit szorítja sarokba a brutális infláció: mégis hagyják, hogy a drágulás elvigye a pénzüket

Pénzcentrum2023. január 3. 15:31

Aki készpénzben tartja megtakarítását, egy év alatt elbukta annak ötödét az infláció miatt. Márpedig egy friss felmérés szerint a legtöbben így tesznek, tehát folyamatosan veszítenek megtakarításaik értékéből. Hogyan kezdhetünk tudatosabban bánni a pénzünkkel? Mit tehetünk az infláció ellen? Miért sorolják a kriptovalutákat a legértékállóbb megtakarítások közé?

Egy bizonytalan gazdasági helyzetben azt várnánk, hogy az emberek elkezdik növelni a megtakarításaikat és olyan megoldásokat keresnek, amelyekkel meg tudják őrizni azok értékét. A közelmúltban megjelent felmérések ugyanakkor azt mutatják, hogy az emberek többsége alig, vagy egyáltalán nem rendelkezik megtakarítással, akinek pedig van, az főként készpénzben tartja – írja közleményében a Blockben.

„Két számjegyű infláció mellett az életszínvonal megőrzésének egyik alapfeltétele, hogy az emberek elkezdjenek tudatosabban megtakarítani, befektetni.  A lehető legrosszabb döntést hozza az, aki a készpénz mellett dönt. Egyértelműen látszik, hogy az emberek elkezdték keresni az inflációállóbb megtakarítási formákat, és egyaránt nyitottak olyan tradicionális eszközökre, mint az arany, vagy olyan innovatív megoldásokra, mint a digitális pénzügyi termékek” – tájékoztat Krocsek Attila, a cég vezérigazgatója.

A szakértő kiemeli: a kutatásokból kiderült, hogy a megkérdezettek a felsorolt lehetőségek közül (befektetési célú ingatlan, kriptodeviza, nyugdíjpénztári megtakarítás, élet- és nyugdíjbiztosítás, állampapír, lekötött bankbetét, tőzsdei részvény, lakás- takarékpénztári megtakarítás, babakötvény, befektetési jegy) a kriptovalutával szeretnének rendelkezni a befektetési célú ingatlan vásárlások mellett, mindezek ellenére mégsem kezdték el nagyobb arányban vásárolni, aminek több oka lehet.

Az egyik a bizalom hiánya, amihez az elmúlt félév elektronikus pénzpiacot érintő botrányai nagyban hozzájárultak. Jobban megvizsgálva az események mögött rejlő okokat, azt látjuk, hogy a nem megfelelő szabályozottság vezetett például az egyik legnagyobb kriptotőzsde, az FTX összeomlásához. Ezek az esetek rávilágítanak arra, hogy mielőtt bármilyen pénzügyi szolgáltató mellett tesszük le a voksunkat, mindenképp érdemes megvizsgálni a céget, illetve alaposan megnézni az engedélyeit – figyelmeztet a szakértő.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

A másik ok, amiért még nincsenek a legnépszerűbb megtakarítási formák között az elektronikus fizetőeszközök: az információhiány. "A digitális pénzpiacnak épp a működésében rejlik az egyik legfontosabb előnye: a technológiából eredő átláthatóság. A biztonság és a nyomon követhetőség mellett a digitális pénzeszközök nagy előnye a hordozhatóság, egyszerű tárolás és a likviditás. Ráadásul azok termékek, amelyek mögött arany fedezet van, annak értékállóságát kihasználva, inflációálló, stabil, tartós befektetések ­lehetnek. A kriptovaluták szerepe is felértékelődik a következő időszakban: már fejlesztés alatt vannak az inflációnak hatékonyabban ellenálló kriptomegtakarítási csomagok” – hangsúlyozza Krocsek Attila.

Címkék:
befektetés, ingatlan, bank, arany, megtakarítás, állampapír, drágulás, infláció, bitcoin, magyarok, árdrágulás, kripto,