Végre a jó adósoknak is jut valami

Pénzcentrum2011. szeptember 23. 14:35

A bankok és adósaik számára egyaránt nagy előrelépést jelent a pozitív adóslista felállítása, amiről hétfőn meggyőző többséggel döntött az Országgyűlés. Nagy Róbert, a Központi Hitelinformációs Rendszert (KHR) működtető BISZ Zrt. elnök-vezérigazgatója a Portfolio.hu-nak úgy nyilatkozott: a rövidesen felálló rendszer a legjobb nemzetközi példákat követi, minőségi fordulatot hoz ugyanis a bankok kockázatkezelési gyakorlatában, javítva a ténylegesen hitelképes adósok hitelhez jutási esélyeit. Adataik adóslistára történő továbbításáról a hiteleseket tájékoztatni fogják a bankok a törvény hatályba lépésétől számított 30 napon belül.

Kitűnően bevált Belgiumban az ott 2003 óta működő pozitív adóslista, mely egy korábbi negatív listás rendszer kiegészítésével jött létre. A Rogán Antal törvényjavaslata nyomán hétfőn megszavazott új szabályozás ezt a jó példát követi - mondta Nagy Róbert. Bár a törvény még nem jelent meg a Magyar Közlönyben, az Országgyűlés honlapján elérhető szöveg alapján az eddigi negatív lakossági adóslistát egy pozitív lista egészíti ki hazánkban is. Ez azt jelenti, hogy a 90 napon túli, minimálbért meghaladó késedelembe esett, vagy más mulasztást elkövető adósok mellett azokat is nyilvántartja majd a BISZ Zrt., akik ilyen késedelemmel vagy mulasztással nem rendelkeznek, de fennálló hitelszerződésük van valamelyik pénzügyi intézménynél.

Nem előzmény nélküli nálunk sem a pozitív adóslista, hisz az ügyfelek önkéntes hozzájárulása és a bankok ugyancsak önkéntes adatszolgáltatása alapján a BISZ Zrt. már 2009 óta működteti Credit Reference nevű pozitív adóslistáját, igaz, ebbe az adatok feltöltése állami kényszer híján eddig csak fokozatos volt. Hasonló rendszerrel rendelkezik a nyilvánosság elé 2010 márciusában lépő, olasz hátterű CRIF Zrt. is. E két pozitív adóslistához képest az új szabályozás nagy előnye, hogy kötelezővé teszi a pénzügyi intézmények számára a rendszerhez történő csatlakozást, ezáltal minden bank minden ügyfelének vonatkozó adatai hozzáférhetővé válnak a hitelezők számára.

A hozzáférés azonban továbbra sem automatikus: a hitelfelvétel során ügyfele hozzájárulását kell kérnie a banknak ahhoz, hogy felhasználhassa a pozitív adóslistában már meglévő adatait. A hitelt felvenni szándékozó, jó fizetési múlttal rendelkező ügyfelek érdeke, hogy ehhez hozzájáruljanak, a jövőben ugyanis minden korábbinál nagyobb szerepet játszhat a hitelek árazásában, rendben törlesztett-e korábban az ügyfél. A pozitív hiteltörténet tehát értékké válik. A KHR a személyes adatokon túl a fennálló szerződés típusát és azonosítóját, megkötésének, lejáratának, megszűnésének időpontját, az ügyféli minőséget, a szerződés különböző paramétereit és abban az esetben, ha az ügyfél nem járult hozzá adatainak megtekintéséhez, ennek tényét is tartalmazza majd. Alapesetben a szerződés megszűnésekor kikerül az ügyfél a rendszerből, amennyiben azonban ennek ellenkezőjét kéri, további öt évig benne maradhat.

A pozitív adóslista meglehetősen gyorsan, a törvény hatályba lépésétől számított hatvan napon belül feláll, így már akár azok is élvezhetik előnyeit, akik a következő hónapokban devizahitelük forinthitelből történő kedvezményes végtörlesztését fontolgatják. A pozitív adólista ezáltal a várhatóan elinduló forinthitelezési hullám egyik katalizátora lehet, igaz, a 30 napon belüli tájékoztatási kötelezettség, illetve az adatok gyors beszolgáltatása némi költséget is ró a hitelintézetekre. A vállalkozási alrendszer esetében ilyen nem merül fel: Nagy Róbert elmondása szerint ezen a téren nincs változás, a rendszer továbbra is az összes, hitellel rendelkező vállalkozás pozitív és negatív adatait nyilvántartja. 

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 10 millió forintot, 15 éves futamidőre, már 7,21 százalékos THM-el,  havi 89 803 forintos törlesztővel fel lehet venni a CIB Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: az Erste Banknál 8,04% a THM, a Raiffeisen Banknál 8,09%; az UniCredit Banknál 8,12%,  a K&H Banknál 8,31%, akárcsak az OTP Banknál. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

 

Címkék: