Megfojt a sok sárga csekk? Íme a XXI. századi megoldások

Pénzcentrum2010. november 22. 05:20

Pénzt feladni sárga csekken a legjobb - gondolja a legtöbb magyar. Az élénk színű papírfecni által nyújtott biztonságot azonban drágán megfizetjük. A csekk készítésének és kiküldésének költségét a kibocsájtó kifizetteti az ügyfeleivel. Csoportos beszedési megbízással, állandó vagy egyedi banki átutalási megbízással ezek a kiadások csökkenthetőek.

Sárga csekk, te drága

Magyarországon 2009-ben 271,2 millió darab "sárga csekken" összesen 2990 milliárd forintot adtak fel az ügyfelek. Kevesen gondolnák, hogy ennek az irdatlan összegnek a  jelentékeny részét nem a szolgáltatások ellenértékeként, hanem a postának a pénz továbbítása fejében fizetjük. Pedig a csekk elkészítésének és kiküldésének költségét áthárítják azokra, akik aztán sorban állnak vele a postán. Ám ezzel a  ténnyel kevesen vannak tisztában, mert ezeket az összegeket senki, sehol nem tünteti fel a számlán.

Rendkívül fontos lenne, hogy legalább a közüzemi szolgáltatások számláinál jelezzék, hogy a számla értékéből mennyit tesz ki a sárga csekk költsége. A banki átutalással fizetőknek pedig (a postát használókkal ellentétben) nem kellene a csekk árát elrejtve megfizetniük a szolgáltatásban.


A Magyar Postánál úgy tartják, a sárga csekknek számos előnye van, ezért ragaszkodik hozzá a lakosság. A többség nem bízik a bankszámláról történő átutalásban. Attól tartanak, hogy a szolgáltató több pénzt emel le a számláról, a különbözetet aztán az ügyfél csak hosszas huzavona után kapná vissza.Sokan a számlák befizetését az utolsó pillanatra hagyják, hiszen napról napra élnek, ezért fizetnek csekken . A posta szerint a sárga csekk előnye az is, hogy a fogyasztó ügyeskedhet az idővel. Szabadon döntheti el, hogy mikor fizeti ki számláit.

Az előnyökkel szemben természetesen ott vannak a hátrányok is - a fogyasztóknak temérdek bosszúságot okozhat a postákon való sorban állás, a számlakibocsájtóknak pedig a postának fizetendő díjak miatt főhet a feje. A helyezt a közeljövőben aligha változik, mert a nemzetközi szinten is jelentős mértékű hazai készpénzhasználatot maga az állam is ösztönzi. Zömmel készpénzben - sárga csekkek útján - lehet ugyanis befizetni az illetékeket, bírságokat, eljárási díjakat. Az sem utolsó szempont, hogy amagyar munkavállalók zöme minimábérre van bejelentve és zsebbe kapja meg fizetése kiegészítését. Így a sárga csekk segítségével főbb kiadásaikat készpénzben is tudják rendezni. A felmérések szerint a lakosság kétharmada még akkor is kapcsolatba kerül a sárga csekkel, ha van bankszámlája.

Csoportosan olcsóbb

A víz, gáz, áram,  telefon és egyéb szolgáltatók saját érdekeiket szem előtt tartva, már a csoportos befizetést sulykolják a fogyasztókba. Ez mindenkinek jó. A közüzemi szolgáltatók időben a pénzükhöz jutnak, az ügyfeleknek pedig nem kell sorban állniuk és megtervezhetik kiadásaikat. A csoportos beszedési megbízással meghatalmazzuk a szolgáltatót, hogy leemelje számlánkról a szolgáltatás díját. A túlszámlázás ellen teljesítési összeghatárt szabhatunk meg. Csoportos beszedési megbízásnál a szolgáltató minden esetben számlát küld a fogyasztónak a számla befizetésének határideje előtt, így leellenőrizhető a fizetendő összeg és lehetőség van az indokoltnál nagyobb összeg utalásának letiltására.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

A csoportos beszedési megbízás legfőbb előnye, hogy nem kell időt szakítani az ügyintézésre, nem kell új csekket igényelni plusz díjért, ha esetleg elveszik a csekk, ráadásul a beszedési megbízással ellátott bankszámla tulajdonosa és a közüzemi szolgáltatás igénybevevője lehet különböző személy. Így lehetőség nyílik például a gyermekek vagy a nyugdíjas szülők helyett fizetni a közüzemi díjakat.

Amennyiben a számlafizető csoportos befizetési megbízással szeretné közüzemi számláit fizetni, úgy megbízást kell adnia számlavezető bankjának, amiben minden esetben fel kell tüntetni a közműszolgáltatónál bejegyzett ügyfél azonosítót valamint a jogosult szolgáltató azonosítóját. Megbízást a lakossági folyószámlák mellett néhány pénzintézetnél már hitelkártyára is meg lehet adni. Fontos feltétel továbbá, hogy csak a folyószámlát vezető pénzintézetnél bejelentett, aláírási joggal rendelkező számlatulajdonos aláírását fogadja el a bank. A csoportos beszedési megbízás "élesítési" ideje banktól függően 20-30 munkanap.
 
Utalni, utalni, utalni

Nem csak a csoportos beszedési megbízás az egyetlen alternatíva a sárga csekk kiváltására. A havi rendszerességgel érkező fix díjakat, mint például társasházaknál a közös költség, állandó átutalási megbízással is teljesíthetőek a kedvezményezett felé. Az állandó átutalási megbízás olyan felhatalmazás, mely alapján a bank rendszeresen (minden hónap egy adott napján) egy előre meghatározott, azonos nagyságú összeget automatikusan átutal a folyószámláról a megadott kedvezményezett számlájára. Az állandó átutalás díja bankoktól és számlacsomagoktól, valamint az átutalt összeg mértékétől függően 10-100 forint között mozog alkalmanként.

A közüzemi számlák, a folyószámlát vezető bank felé megadott egyedi átutalási megbízással is kiegyenlíthetőek, de ilyen esetben bár nem kell a postán a kígyózó sorokat végig állni, mégis egyesével kell a számlákat jóváírni a monitor előtt ülve és figyelni kell a határidőkre. Az egyedi átutalások díjai utalásonként többnyire megegyeznek az állandó átutalás áraival.

 

Címkék:
túlszámlázás,