Így tartsd össze a dolgozóidat: ez egyre több céget fenyeget, pedig el lehet kerülni

Pénzcentrum2023. november 29. 21:06

Miközben a legfrissebb nemzetközi kutatások szerint az alkalmazottak elkötelezettségi szintje szerte a világon rendkívül alacsony, a generációs különbségek jelentősége is egyre nyilvánvalóbbá válik a munka világában. 

A Munkahelyeink.hu most összegyűjtötte, hogy a korosztályok értékrendje közötti eltérések fényében mit tehetnek a HR szakemberek az alkalmazottak hatékonyabb bevonzásának és megtartásának előmozdítása érdekében. Mind a globális, mind a magyar munkaerőpiac jelenleg komplex kihívásokkal néz szembe az alkalmazottak bevonzása és megtartása terén.

A Gallup idei jelentése szerint Európában csupán a munkaerő 13% elkötelezett, 72% csak annyit dolgozik, amennyit feltétlenül szükséges, 15%  nyíltan vállalja elégedetlenségét és 34% aktívan keres új munkahelyet. Eközben egyre nyilvánvalóbbá válik a generációs különbségek hatása a vállalatok megtartási képességére, a különböző korosztályok közötti értékek és attitűdök ugyanis jelentősen befolyásolják az egyének munkához, kommunikációhoz, technológiához és a szervezeti kultúrához való viszonyulását.

A generációs különbségek, különösen a Baby Boomers, az X-generáció, a Y-generáció (millenniumiak) és a Z-generáció között, különböző életeseményekből, társadalmi változásokból és technológiai fejlődésből erednek. Ezek az eltérések jelentősen formálják a munkával kapcsolatos perspektívákat, eltérő elvárásokat teremtve a munkahelyi elégedettség, a munka-magánélet egyensúlya, a karrierfejlődés és a munkahelyi dinamika terén.

A generációs különbségek hatása az alkalmazottak megtartására alapvető fontosságú. Például a millenniumiak és a Z-generáció gyakran prioritásként kezelik a rugalmasságot, a valódi értéket képviselő munkát és a növekedési, előre lepési lehetőségeket. Ezzel szemben az idősebb generációk gyakran a stabilitást, a hűséget, a hierarchikus munkahelyi struktúrát részesítik előnyben. Ha ezek az elvárások összeütközésbe kerülnek egy szervezet gyakorlatával, növekedhet a fluktuációs arány.

Az eltérő generációs megközelítések és jól elkülöníthető igények a munkáltatók számára különböző stratégiák alkalmazását teszik szükségessé. Az alkalmazottak bevonzásának és megtartásának előmozdítása érdekében a vállalatok az alábbi területeken vezethetnek be új gyakorlatokat:

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

  1. Rugalmas munkaformák: A millenniumiak és a Z-generáció munka-magánélet egyensúly iránti igényeinek kielégítése a rugalmas munkaidő vagy a távmunka lehetőségeinek megteremtésével. 
  2. Szakmai fejlődés: Folyamatos tanulási lehetőségek és karrierutak biztosítása a fiatalabb generációk elkötelezéséhez és a tapasztalt alkalmazottak megtartásához.
  3. Technológiai integráció: Munkahelyi technológia frissítése és technológia-barát környezet kialakítása a generációs szakadékok áthidalására és a termelékenység növelésére.
  4. Sokszínűséget és inkluzivitást célzó kezdeményezések: Inkluzív munkahelyi kultúra kialakítása, amely értékeli a különböző generációkból származó munkatársak eltérő perspektíváit.

A generációs különbségek kezelése a nemzetközi trendeknek megfelelően a magyar munkaerőpiacon is újszerű megközelítést igényel. A toborzási és megtartási stratégiákat mindenek előtt a sokféleség elfogadásával az egyes generációk egyedi preferenciáinak megfelelően kell testreszabni. A Magyarországon is tapasztalható romló fluktuációs adatok fő oka, hogy évről évre csökken a potenciális munkaerő-tartalék, így egyre nehezebben találnak munkaerőt a cégek. Ebben a helyzetben még jobban felértékelődik az igények összehangolása, ezért javasoljuk a munkáltatóknak, hogy vizsgálják felül kapcsolódó gyakorlataikat és amennyiben szükséges, frissítsék azokat

- mondta Costin Tudor, a Munkahelyeink.hu vezérigazgatója.

De hogyan hozhatjuk közelebb a kükönböző generációkat? Erre is van néhány tipp:

  1. A személyre szabott elkötelezettségi stratégiák felülvizsgálata, szükség esetén frissítése: Az egyes generációk egyedi preferenciáinak és motivátorainak megértése, ezek mentén történő toborzási és megtartási stratégiák kialakítása.
  2. Hatékony kommunikáció: Átlátható kommunikációs csatornák bevezetése, amelyek alkalmazkodnak a különböző generációk különböző kommunikációs stílusaihoz, lehetővé téve az akadálytalan megértést minden alkalmazott között.
  3. Alkalmazkodó szervezeti kultúra: A multigenerációs csapatok harmonikus együttműködésének elősegítése érdekében olyan inkluzív vállalati kultúra kialakítása, amely tiszteletben tartja a különböző munkastílusokat, értékeket és nézőpontokat.
  4. Folyamatos alkalmazkodás: A  HR szabályzatok és gyakorlatok rendszeres újragondolása és frissítése az átalakuló generációs igényekhez és piaci trendekhez.

Címkék:
hrcentrum, generáció, generációváltás, munkahely, munka, munkahelyvédelem, alkalmazott, munkahely váltás, különbségek, munkahelyváltás, munkahelyek, alkalmazottak,