Őrületes fizetésért dolgozhatnak ezek a magyarok a Google-nál, Amazonnál, Facebook-nál

HelloVidék2020. április 8. 08:15

A Szegedi Tudományegyetem Számítógépes Optimalizálás Tanszékén számos innováció látott már napvilágot a zenevilágtól kezdődően az állattartáson és az egészségügyön át egészen a közlekedésig, amelyek hasznossága esetenként konkrét számokban mérhető gazdasági hasznot hozott magával. Az egyetem berkein belül folyó kutatásokról a tanszék két oktatója, Dr. Bánhelyi Balázs és Dr. Csendes Tibor beszélt a HelloVidéknek.

Leggyakrabban egy külsős cégtől érkezik egy problémamegoldási, javítási feladatra vonatkozó megkeresés, ami sokszor nem igényel konkrét alapkutatást, helyette tudományos módszerekkel, akár az egyetemen falain belül oktatott és használt algoritmusokkal tudnak segíteni a fennakadáson. Az oktatási intézménynek egy pályázatra jelentkezve az előre meghatározott 1-3 éves intervallumban kell előállnia a végeredménnyel, de éppen ezen időtáv miatt az egyetemi hallgatók köre időközben folyamatosan cserélődik.

A tanszéken igyekeznek olyan hallgatókat maguk köré gyűjteni, akikben a tehetség mellett a kellő elhivatottság is megvan ahhoz, hogy a munkaerőpiac helyett a karon dolgozó kutatók táborát gyarapítsák. És ez nem könnyű feladat. A rendszerben lévő 2000 diák közül mindössze 10-20 fő az, aki ténylegesen alkalmas komoly alkalmazott kutatási feladatok elvégzésére, az ő fantáziájukat pedig meg is kell tudni ragadni, kritikus időszakban pedig nem szabad elengedni a kezüket, nehogy elcsábítsa őket még a diploma előtt egy-egy multi sok nullás fizetése.

A mai hallgatók nagyon könnyen elvesznek, kevésbé érettek. Nagyon sokáig mentorálni, pátyolgatni kell őket, ha elmegy a kedvük, akkor egy ideig tűrni kell, utána pedig valahogy visszaszipkázzuk, a jó irányba tereljük őket. Nyilván nemcsak nálunk, hanem országosan is probléma, hogy az informatikus hallgatók nagy része nem kap diplomát. Az egyetemre bekerült hallgatók feléből tudunk rendes informatikust faragni, sokan a nyelvvizsga, záróvizsga vagy munka miatt el se jutnak idáig, sokan pedig éppen hogy csak 2-essel végzik el a tantárgyakat. Mindazonáltal Szegeden 10-20 hallgatóval is büszkélkedhetünk, akik a képzést követően közvetlenül a világ vezető informatikai cégeihez, a Google-hoz, Facebookhoz, Amazonhoz vagy a Yahoo-hoz kerültek

- részletezte a hallgatói hozzáállást Csendes Tibor.

További részletek a HelloVidék cikkében

Címkék:
hrcentrum, karrier, it, szeged, informatika, szte,