Megszűnik minden állami segély és támogatás, ha ezt bevezetik

Pénzcentrum2016. június 16. 05:55

A feltétel nélküli alapjövedelem bevezetését ugyan nem szavazták meg a svájciak június 5-én, a kezdeményezők mégis sikerről beszélnek, mert jóval több voksot kaptak (22 százalék) a vártnál. Ez azt jelenti, hogy a vita tovább folyik nemzetközi színtéren is. Az alapjövedelem bevezetésével egy időben azonban az állami segélyek többsége megszűnne. Utánajártunk, Magyarországon milyen támogatásokat törölne el az alapjövedelem.

A feltétel nélküli alapjövedelem mindenkinek alanyi jogon járna, aki huzamos ideig az adott országban tartózkodik. Jó néhány éve már beszédtéma a nyugati országok gondolkodói és vezetői között, Magyarországon két éve mutattak be egy tanulmányt az alapjövedelem bevezetésének lehetőségéről.

A feltétel nélküli alapjövedelem a hazai elképzelések szerint úgy nézne ki, hogy a felnőtteknek 50, a gyermekeknek 25, a várandósoknak 75 ezer forint járna, a munkaviszonyban állóknak pedig az állam garantálná a 100 ezer forintos kézhez kapott bért.

Májusban Magyarországon is heves vitát váltott ki az alapjövedelem, a PM szerint az alapjövedelem előrelépést jelentene a lakosság 90 százalékának, a Fidesz viszont úgy látja, hogy "a felelőtlenség és a demagógia iskolapéldája" lenne. Egyik reggel Kósa Lajos frakcióvezető egy tévés reggeli műsorban az mondta a PM felvetésére, hogy az ötlet az alap emberi természettel ellentétes, hogy semmilyen teljesítmény nem szükséges ahhoz, hogy az ember kapjon valamit.

A PM-et viszont nem győzte meg a kormánypárt véleménye, zászlajára tűzte a kezdeményezést, és készített tervet a bevezetésének lehetőségeiről. Ebben azt is kiszámolták, szerintük hogyan tudná kigazdálkodni az állam a költségvetésből ezt a kiadást. Arról se feledkezzünk meg, hogy az alapjövedelem szinte az összes állami segélyt megszűntetné, ami sokak esetében csak az ellátási forma cseréjéről szólna. 

A PM vitairatában olvasható javaslat szerint az alapjövedelem bevezetésével

megszűnnének a kis összegű segélyek, az anyasági támogatások, a családi pótlék, a gyes, a gyed, a gyermekvédelmi támogatás, az ápolási díj és az önkormányzatok egyes jövedelempótló támogatások kiegészítése. 

Ezeknél egyébként az alapjövedelem magasabb összegű. Pusztán a felsoroltak megszüntetésével 532 milliárd forint megtakarítást jelentene az államnak, amit az alapjövedelem finanszírozására fordíthatna.

Mivel az alapjövedelem adómentes juttatás lenne, így a munkáltatók és a munkavállalók is nyernének, mert a bérek egy részét (50 ezer forint) az adómentes forma váltaná fel. Azok járhatnának rosszabbul, akik jelenleg több támogatást kapnak, például a három-, vagy többgyerekesek 25 ezer forintot kapnának gyermekenként, szemben a jelenlegi 33 ezer forinttal.

JÓL JÖNNE 1 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 1 millió forintot igényelnél 36 hónapos futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 33 952 forintos törlesztővel az UniCredit Bank nyújtja (THM 14,41 %), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank 33 972 forintos törlesztőt (THM 14,45%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

 

Korábbi cikkünkben már foglalkoztunk az alapjövedelem filozófiájával, a pártolók és ellenzők legfőbb érveivel, valamint az ötlet alappilléreivel. Megkérdeztük az olvasóinkat is, hogy mit gondolnak a feltétel nélküli alapjövedelemről. 

Loading...

A válaszadók 46 százaléka még kivár a véleményalkotással, szerintük az ötlet nem rossz, de előbb szeretnék látni, hogyan valósulna meg. Alig 3 százalék viszont csak a különbség a két ellentétes vélemény között: 28 százalék gondolja azt, hogy az alapjövedelem bevezetése csak rontana a helyzeten, 25 százalék viszont valós problémamegoldást lát benne. (Felmérésünk nem reprezentatív.)

Loading...

Címkék:
támogatás, adó, segély, költségvetés, alapjövedelem, juttatás, feltétel nélküli alapjövedelem, anyasági segély,