Te jó ég! Ezt is be kellett volna írni az adóbevallásba? Mi lesz most?

Pénzcentrum2016. május 19. 11:32

Nyakunkon az adóbevallás határideje, ilyenkor sokakban felmerül, mit kell beírni a nyilatkozatunkba. A sokszor a biztosításból és a megtakarításokból származó jövedelemnél lehetünk bajban, hiszen ilyenkor általában tényleges jövedelmünk keletkezik.

Közeleg az adóbevallás leadásának határideje, legkésőbb pénteken le kell adni a kitöltött dokumentumokat. Vannak azonban olyan pénzügyi termékek, amelyeknél nem egyértelmű, hogy fel kell-e tüntetni a bevallásunkban. Összeszedtük, hogy mik azok, amiket semmiképp sem szabad elfelejteni.

Tényleg fizetni kell a biztosításoknál?

Általánosságban elmondható, hogy a biztosítási összeg kifizetéséből származó jövedelem adómentes, így nem kell feltüntetni őket a bevallásban. Ez kiemelten vonatkozik azokra a kártérítésekre, amelyek konkrét költségek fedezésére szolgálnak. Az életbiztosításoknál (akár megtakarításos, akár kockázati) halál esetén a kifizetés adómentes, a megtakarítások után pedig a kamatjövedelemből származó szabály lép életbe, vagyis, ha a kamatadót és az ehót megfizette helyettünk a biztosító (alapvetően így van), akkor nem kell feltüntetni ezt az adóbevallásban.

Vannak azonban kivételek, ezekről a szolgáltató jövedelemigazolást állít ki. Ebbe a kategóriába esnek:

  • A baleset- és betegségbiztosítások, amennyiben ezek jövedelempótló kártérítésnek minősültek. Lényeges, hogy csupán a napi 15 ezer forint feletti kifizetés után kell adózni (és bevallani), mivel ez alatt a magánszemélyek mentesülnek az adófizetéstől.
  • Ha a munkaadónk megtakarításos életbiztosítást kötött ránk, amiben mi vagyunk a biztosítottak, és időközben mi leszünk a szerződők a cég helyett, akkor a visszavásárláskor egyéb jövedelmünk keletkezik. Ez után személyi jövedelemadót (szja) és egészségügyi hozzájárulást (ehó) is kell fizetnünk.

A banki megtakarításokat is be kell vallani?

A biztosításhoz hasonlóan a banki megtakarításoknál is előfordulhat, hogy a felvett pénznek az adóbevallásban kell szerepelnie. Itt is érvényes, hogy a kamatjövedelemnél az számít, hogy megfizette a szolgáltató helyettünk a kamatadót és ehót, ha igen, akkor nem kell feltüntetni azt a bevallásban sem. A bankbetéteknél, a lejárt Tartós Befektetési/Betéti Számlánál (TBSZ) érvényesek ezek a szabályok, azonban vannak kivételek:

  • A lejárat (5 év) előtt felvett TBSZ-nél viszont más a helyzet: ilyenkor a szolgáltató megküldi nekünk a szükséges igazolást, ez alapján pedig nekünk kell beírni azokat a bevallásunkba.
  • A részvényeknél a szolgáltató nem fizeti ki helyettünk az adót és a hozzájárulást, így ezt be kell vallani és a terheket is nekünk kell befizetnünk. Ekkor a 16 százalékos (január óta 15 százalék) kamatadót kell megfizetnünk, de ha az Európai Gazdasági Térségen kívüli ország részvényét adjuk el, akkor ezen felül 14 százalékos ehót is kell fizetnünk, de legfeljebb 450 ezer forint lehet a fizetett hozzájárulás.
Lecsúszhatunk az állami támogatásról

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

A nyugdíjcélú megtakarításoknál (nyugdíjbiztosítás, önkéntes nyugdíjpénztár, nyugdíj elő-takarékossági számla) a 20 százalékos adójóváíráshoz a bevallásunkban jelezni kell, hogy mekkora befizetésünk keletkezett. Ha ezt elmulasztjuk, akkor nem kapjuk meg a jóváírást.

A lakástakarék pénztáraknál is kapunk állami támogatást, ez azonban nem adó-visszatérítés, így ezt nem kell feltűntetni a bevallásunkban.


Loading...

Címkék:
biztosítás, karrier, adóbevallás, adó, jövedelem,