Újabb magyar celeb nyit éttermet: a képernyőről is lekerült

Pénzcentrum2013. július 20. 13:02

Valószínűleg rengetegen omlottak össze a nyáron, hogy nem mulattat már minket Házibuli Attila, de az éttermének beindítása miatt le kellett mondania a világot jelentő deszkákról. Az új vállalkozására eddig több tízmillió forintot költött, de még így sem ő a főbefektető, hiszen eddig több mint 200 millióba került a vállalkozás - mondta el a Borsnak Tilinger Attila.

Az étterem kedvéért lemondott a műsoráról Házibuli Attila, de szerencsére az új helyen is imád sürögni-forogni. Nem ő az első, aki inkább ételeivel akarja elkényeztetni vendégeit, mintsem zenei tudásával. Bangó Margit cigányos konyhája azonban nem látott meg sok telet. A hely pár hónapja csődbe ment, pedig kifejezetten alacsony áron kínálta az ételeit.

Egy kis bemelegítő azoknak, akik este nem enni készülnek:

Te is fejlesztenéd a vállalkozásod?

Látszólag egyszerű számítással elvégezhető a kis- és középvállalkozók (kkv) besorolása annak eldöntéséhez, hogy részt vehetnek-e a Magyar Nemzeti Bank (MNB) növekedési hitelprogramjában, ám az érvényes jogi szabályozás számos buktatót rejt főként a kapcsolódó vagy partnervállalkozási viszonyban álló társaságok számára - hívja fel a figyelmet a BDO Magyarország.

Az egyre közelgő augusztus végi hiteligénylési határidő miatt is fontos, hogy minden érintett pályázó tisztában legyen a sikeres hiteligénylést megalapozó megfelelő besorolás szabályairól. A kis és középvállalkozásokról szóló törvény szerinti önminősítésre korábban szinte kizárólag adózási, vagy pályázati okokból volt szükség, most azonban előtérbe kerülhet a hiteligénylés feltételeinek való megfelelés szempontja is. Emiatt számos olyan vállalkozás is végez önminősítést, amelynek ebben korábban semmilyen gyakorlata nem volt.

A BDO eddigi tapasztalatai szerint kevesen tudják, hogy adataikhoz a partnervállalkozásaik részarányos mutatóit is hozzá kell számítani. Ezek olyan vállalkozások, amelyekben legalább 25 és legfeljebb 50 százalékos mértékű részesedéssel rendelkeznek. 50 százalékos részesedés felett már kapcsolódó vállalkozói viszony állapítható meg. Kapcsolódó vállalkozási viszony esetében pedig a mutatókat nem részarányosan, hanem teljes egészében kell összeadni. Számos esetben figyelmen kívül hagyják azt is, hogy a mutatók számítása során mérlegfőösszegükhöz, árbevételükhöz és létszámadatukhoz nem csupán a belföldi, hanem a külföldi kapcsolódó vagy partnervállalkozásuk adatait is hozzá kell számítani.

KATTINTS! Nesze neked egyszerű állam! Mire várnak Vargáék?

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

Annak eldöntése, hogy valamely társaság kapcsolódó vagy partnervállalkozásnak minősül-e, szintén igényel némi jártasságot. A számviteli törvénnyel szemben ugyanis a kkv-król szóló törvény alapján nem csupán közvetlenül jöhet létre kapcsolódó vagy partnervállalkozási viszony, hanem közvetetten, például egy már fennálló kapcsolódó vállalkozási viszonyon keresztül is. Emellett az azonos tulajdonosi kör is kapcsolódó vállalkozói viszonyhoz vezethet.

Az MNB termékfeltétele egyértelműen meghatározza, hogy a hitelt azok a KKV besorolású társaságok vehetik igénybe, amelyek nem minősülnek pénzügyi intézménynek, illetve pénzügyi intézmény, hitelintézet kapcsolt vállalkozásának. A törvényi szabályozás ugyanakkor azokat a cégeket is kizárja a pályázók közül, amelyekben az állam vagy valamely helyi önkormányzat birtokolja a részesedések legalább 25 százalékát: ezek ugyanis a definíció szerint nem számítanak KKV vállalkozásnak.

A megfelelő kapcsolódó és partnervállalkozási viszony megállapításán túl ugyancsak nehézséget okozhat a minősítés során az úgynevezett "kétéves szabály" alkalmazása. Eszerint valamely vállalkozás csak akkor szerzi meg a KKV szerinti besorolást, ha két egymást követő beszámolási időszak adatai alapján is mikro-, kis-, vagy középvállalkozásnak minősül.

Az MNB termékfeltételein kívül a vállalkozások arra is számíthatnak, hogy a sikeres hiteligényléshez a folyósító bank további bírálati feltételeinek is meg kell felelniük. A kereskedelmi bankoknak ugyanis a kiutalt összegeket akkor is vissza kell fizetniük a jegybank számára, ha az ügyfeleik elmaradnak a törlesztéssel - magyarázza Petrányi Gábor, a BDO Magyarország Adótanácsadó Kft. tanácsadója. Emiatt fokozottan fontos, hogy a besorolás ne veszélyeztesse a hiteligénylés sikerét.

Június elsejei indulása óta számos hazai pénzintézet kínálatában megjelent az MNB által elindított Növekedési Hitelprogram konstrukció, amelynek I. pillére kizárólag beruházásra, forgóeszköz-finanszírozásra, EU-s támogatás önrészéhez és előfinanszírozásához vehető igénybe. A II. pillér ugyanakkor belföldi hitelintézettől 2013. március 31-ig felvett deviza-, illetve deviza alapú kölcsön kiváltására fordítható.

A hitelprogram részleteiről, a finanszírozó bankokról ITT OLVASHATSZ bővebben: Napokon belül startol a magyar vállalkozók nagy reménysége

Címkék:
karrier,