Munkanélküliség, emelkedő árak - ezekért aggódnak az európaiak!

Pénzcentrum2010. augusztus 30. 13:02

Az európaiak 75% a úgy gondolja, hogy az EU tagállamai között erősebbnek kell lennie a gazdasági és pénzügyi szakpolitikák koordinálásának ahhoz, hogy hatékonyabban vehessük fel a harcot a gazdasági válsággal szemben - ez derül ki a 2010 es tavaszi Eurobarométer felmérésből.

Az európaiak 72% a támogatja, hogy az EU szigorúbb felügyeletet gyakoroljon a legfontosabb nemzetközi pénzügyi csoportok tevékenysége felett. A válság idején az európaiakat legfőképpen a következők aggasztják: a jelenlegi gazdasági helyzet, a munkanélküliség és a növekvő árak. A válság befolyásolta az Európai Unió megítélését is: az európaiak 40% a társítja az EU t az euróval, 45% a az Európai Unión belüli utazás, tanulás és munka szabadságával, és 24% a a békével.


A 2010 es tavaszi Eurobarométert 2010. május 5 e és 28 a között (vagyis az európai adósságválság tetőfokán) végezték személyes beszélgetések formájában. A 27 uniós tagállamban összesen 26 641 embert kérdeztek meg.


A 2010 es tavaszi Eurobarométer eredményei rámutatnak arra, hogy a polgároknak magasabb elvárásaik vannak az EU val szemben. Egyre több európai hiszi azt, hogy nem az USA és nem a G20 ak, hanem az EU a legalkalmasabb a válság hatékony kezelésére.

Szintén megnőtt a követelés a gazdasági és pénzügyi szakpolitikák erősebb európai uniós szintű koordinálása iránt: a polgárok 75% a kíván szigorúbb európai gazdasági. A gazdasági irányítás támogatása Szlovákiában (89%), Belgiumban (87%) és Cipruson (87%) a legerősebb. Számos országban lényeges eltolódás következett be a szigorúbb gazdasági irányítás támogatása felé, különösen Finnországban és Írországban (+13% 2009 őszéhez viszonyítva), Belgiumban és Németországban (+7%), Ausztriában, Luxemburgban és Szlovákiában (+6%) és Hollandiában (+5%).


A legtöbb európai tisztában van azokkal a fontos kihívásokkal, amelyekkel jelen pillanatban minden uniós tagállam szembenéz: 74% egyetért azzal, hogy hazájában szükség van reformokra, hogy szembe tudjanak nézni a jövővel, és 71% készen áll szembenézni a reformokkal a jövő generációk érdekében. Az európaiak bizonytalanak a tekintetben, hogy milyen módon lehetne a gazdasági fellendülés legjobban élénkíteni: 74% uk hiszi azt, hogy nem várhatnak a nemzeti államháztartási hiány és az államadósság csökkentése érdekében hozott intézkedések (85% Svédországban, 84% Magyarországon, 83% Németországban, 82% Belgiumban és Cipruson, valamint 80% a Cseh Köztársaságban, Görögországban és Szlovéniában). Ezzel egyidőben azonban az EU 27 országaiban 46% szintén támogatja az államháztartási hiányoknak a gazdasági tevékenység élénkítésére való. 

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)


Amikor rákérdeztek az uniós tagság előnyeire, az európaiak 49% a válaszolta azt májusban, hogy hazája európai uniós tagsága "jó dolog". Az uniós tagság közvélemény általi támogatottsága még így is magasabb, mint 2001 ben, amikor az internet buborék kipukkanása utáni pangást követően az uniós tagság közvélemény általi támogatottsága 48% volt.


A felmérés azt is megmutatta, hogy 2010 májusában az uniós intézményekbe vetett bizalom magasabb maradt a nemzeti kormányok vagy parlamentek irántinál, habár az Európai Unió iránti bizalom visszaesett a válság mélypontján. A bizalom leginkább Észtországban (68%), Szlovákiában (65%), Bulgáriában és Dániában (61%) mutatkozott meg, míg az Egyesült Királyságban volt a legkisebb mértékű (20%).

Címkék: