Nem biztos, hogy hibás az APEH elnöke a Malév-ügyben

Pénzcentrum2010. június 18. 15:50

Ma reggel a Nemzetgazdasági Minisztérium közleményben tudatta, hogy vizsgálat indult az APEH elnökével, Szikora Jánossal szemben egy 2008-as Malév üggyel kapcsolatban. A vizsgálat célja, hogy kiderüljön, az APEH elnöke jogszerűen állíttatta-e le a MALÉV köztartozásának behajtását - fogalmaz a minisztérium közleménye. Kérdés azonban, hogy egyáltalán az APEH elnöke határozott-e a beszedési megbízás visszavonásáról. A választ egy nem nyilvános elnöki levél tartalmazza.

Az ügy háttere

Az állami adóhatóság 2008. október 16-án a légitársaság egy korábban lejárt köztartozására miatt bocsátott ki inkasszót a Malév hét különböző bankban vezetett bankszámlájára. A Malév vezérigazgatója értesülve a végrehajtás megkezdéséről két nappal később írásban kért halasztást az inkasszóra az első fokú adóhatóságtól (a Kiemelt Adózók Igazgatóságától, KAIG), és ezen kérelmét megküldte az APEH elnökének is. A halasztási kérelemben a Malév vezérigazgatója kifejtette, hogy az inkasszó végrehajtása a cég működőképességét veszélyeztetné.

Szikora János a Malév vezérigazgatói kérelme mellé levelet írt az elsőfokú adóhatóságnak, melynek tartalma jelenleg nem nyilvános. Hivatalos forrásból tehát egyelőre nem lehet tudni, hogy az APEH elnöke utasította-e az elsőfokú adóhatóságként eljáró igazgatóságot az inkasszó visszavonására. Az utasítást azonban már tényként közölte mai számában a Magyar Nemzet.

A levél lesz a vizsgálat középpontjában

A levél tartalmának ismeretében lehet majd választ adni arra a kérdésre, hogy vajon történt-e törvénysértés a kérelem elbírásakor. Amennyiben az APEH elnöke utasította az elsőfokú adóhatóságot, vagy maga döntött az inkasszó visszavonásáról, úgy jogszabályt sértett, mivel a kérelem elbírása az elsőfokú adóhatóság hatáskörébe tartozik, és a közigazgatási eljárásról szóló törvény pedig tiltja a hatáskörelvonást.

Más a helyzet azonban, ha a levélben nem adott utasítást Szikora. Az APEH elnöke ugyanis felelős az adóhatóság egészének működéséért, egy tudomására jutott ügyre felhívhatja a beosztottai figyelmét, az esetről elmondhatja a véleményét. Ha így cselekedett, kifejezetten helyesen járt el az APEH vezetője - válaszolta kérdésünkre Vámosi-Nagy Szabolcs az APEH korábbi elnökhelyettese.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Az elsőfokú adóhatóság döntött

Bakonyi Ágnes, az adóhatóság szóvivője az inkasszó visszavonásával kapcsolatban a Portfolio.hu-nak úgy nyilatkozott, hogy a KAIG érdemben vizsgálta a Malév kérelmét, melyre azért volt lehetőség, mert a bankok még nem hajtották végre a beszedési megbízást. A kérelem áttanulmányozása után az inkasszó visszavonásról az elsőfokú adóhatóság döntött.

A Malév érdemben nem kívánta kommentálni a történteket. Hegedűs Ádam, a cég szóvivője kérdésünkre csupán annyit közölt, hogy a szóban forgó köztartozást végül a légitársaság maradéktalanul megfizette a magyar államnak.

Jelenleg a Nemzetgazdasági Minisztérium sem tud többet mondani az APEH elnökével szemben folytatott vizsgálattal kapcsolatban annál, mint ami a ma reggeli sajtóközleményükben szerepel. A minisztérium ígéri, amint lesznek friss hírek, a közvélemény elé fogják tárni.

Címkék: