Minimálbért a szakmát tanuló diákoknak!

Pénzcentrum2010. január 28. 09:17

Február elsejétől a hiányszakmát tanuló, jó eredményeket produkáló, tanulószerződéssel rendelkező diákok akár havonta 60-70 ezer forintot is hazavihetnek, amennyiben az önkormányzat is segíti a piacképes képzést - írja a Népszabadság.

Február elsején indul a kormány szakiskolai ösztöndíjrendszere, melynek keretében 10-10 hiányszakma tanulói hétfőtől, 2,5-ös tanulmányi átlag felett 10 ezer forint ösztöndíjat kapnak, de a következő tanévtől az eredmények függvényében akár 25-30 ezer forintot is kiérdemelhetnek.

Erről részletesebben: Akár havi 30 ezret is bezsebelhetnek a szakiskolai hallgatók

A lehetőséggel jelenleg 17 151 tanuló élhet, akik közül mintegy 15 ezer fő tanulmányi átlaga éri el a minimális követelményt.

Amelyik tanulóval egy cég még tanulmányi szerződést is köt, az havonta akár a minimálbér 20-50, hiányszakmák esetén 70 százalékát is megkeresheti, akár a képzése egész idejére is.

Győr azonban még ezen is túllépett: az ott bevezetésre kerülő ösztöndíjrendszer értelmében azok, akik a helyhatóság által hiányszakmának meghatározott területen tanulnak, 8-16 ezer forintot kapnak havonta.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 10 millió forintot, 15 éves futamidőre, már 7,21 százalékos THM-el,  havi 89 803 forintos törlesztővel fel lehet venni a CIB Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: az Erste Banknál 8,04% a THM, a Raiffeisen Banknál 8,09%; az UniCredit Banknál 8,12%,  a K&H Banknál 8,31%, akárcsak az OTP Banknál. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara Gazdaság és Vállalkozáselemző Intézetének tavaly év végi felmérése alapján háromezer pályakezdő szakmunkásból az iskola befejezése után kilenc hónappal mindössze 30 százalék helyezkedett el a saját szakmájában. Németországban, Ausztriában vagy éppen Hollandiában ugyanez az arány 40-50 százalék között mozog.

Hét olyan szakmát sikerült beazonosítani, amely minden régióban kiemelten támogatottnak minősül: a géplakatos, a gépi forgácsoló, a hegesztő, az elektronikai műszerész, az ács-állványozó, az épület- és építménybádogos, valamint a kőműves.

Címkék:
tanulói szerződés,