Világgazdaság • 2009. február 20. 08:45
A felsőoktatási intézmények vezetői, az oktatási kormányzat, s leginkább a cégek vezetői csak remélik, hogy a fiatalok az idén a jelentkezéseknél jobban figyelembe vették a munkaerő-piaci igényeket, mint az elmúlt években. De sajnos valószínűbb, hogy folytatódik a negatív trend, s még mindig kevesen szeretnének mérnöknek, informatikusnak, természettudományos szakembernek tanulni.
További általános piaci igény ma már a hallgatók idegennyelv-ismeretének javítása, a haladó felhasználói szintű számítógépes tudás, illetve a megfelelő kommunikációs és prezentációs készség mellett mind a színvonalas, professzionális, önálló munkavégzés, mind a csapatban történő eredményes együttműködés képességei.
"Támogatandó, hogy a magyar lakosság egyre nagyobb hányada vegyen részt a felsőoktatásban, de fontos azt is látni - kizárólag objektív, minőségi kritériumok alapján -, hogy mely diploma mennyit ér a piacon" - mondta Hudecz Ferenc, az ELTE rektora, egyetemi tanára.
Bihall Tamás, az MKIK oktatási és képzési alelnöke szerint nem szerencsés az eltömegesedett felsőoktatás, s a munkaerőpiacon ennyi diplomásra nincs szükség. Ma, aki akar, diplomát kap, míg fontos szakmunkák elől elszívják a gyerekeket. Indokolt lenne megszüntetni - persze csak tervszerűen - a 72 felsőoktatási intézmény közül néhányat, különben ezt a piac fogja elvégezni - szögezte le. Minőségi problémák is jellemzik a felsőoktatást: be lehet jutni rossz tanulmányi eredményekkel is, mert az intézmények minél több gyereket szeretnének fölvenni, mivel ezután kapnak normatív támogatásokat.
Bihall kijelentette: számos olyan végzettség van - például a bölcsészettudományi, illetve a kommunikációs képzéseken -, amellyel a hallgatók nem tudnak elhelyezkedni: rengeteg diák tanul ezeken a szakokon, s a túlképzés rendkívüli mértékű. Emellett még mindig kevés a műszaki, természettudományos szakember.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 20 000 000 forintot 20 éves futamidőre már 6,22 százalékos THM-el, havi 143 171 Ft forintos törlesztővel fel lehet venni a K&H Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: az UniCredit Banknál 6,42%, a Magnet Banknál 6,76%, az Erste Banknál 6,78%, a CIB Banknál 6,79%, míg a Raiffeisen Banknál pedig 7%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Az ELTE például dolgozik olyan indikátorlista kialakításán, amely segítséget adhat a jövendőbeli egyetemistáknak, főiskolásoknak és szüleiknek annak megítélésében, hova és milyen szakra érdemes jelentkezni. E mutatók között fontos szerepe van a munkaerő-piaci visszajelzéseknek és a munkaadók véleményének is.
Az idén egyébként várhatóan igen keresettek lesznek a gépészmérnök, illetve a különböző felsőfokú informatikai végzettségű fiatalok - derül ki a szociális minisztérium, az Állami Foglalkoztatási Szolgálat és az MKIK közös, őszi adatfelvételéből.