Itt az első fecske? Megemeli a lakáshitelek kamatait a magyar nagybank

Pénzcentrum2025. január 21. 11:05

Január 21-től megemeli a piaci kamatozású lakáshiteleinek kamatát az OTP Bank. A fél százalékos kamatemelés miatt egy 20 millió Ft összegű lakáshitelre közel 1,5 millió Ft-tal kell többet visszafizetnie egy hiteligénylőnek 20 év alatt.

Az OTP Bank január 21-től megemeli a lakáshiteleinek kamatát. A pénzintézet az alábbi normál, kedvezmény nélküli kamatok mellett kínálja lakáshiteleit:

  • A „Végig Fix Lakáshitel Egyszeri kamatcsökkentéssel” hiteltípus kamata 8,49%, korábban 7,99% volt.
  • A „Végig Fix Évnyerő Lakáshitel Egyszeri kamatcsökkentéssel” hiteltípus kamata 8,49%, korábban 7,99% volt.
  • Az „OTP Zöld Lakáshitel” hiteltípus kamata 8,49%, korábban 7,99% volt.
  • Az „OTP Zöld Évnyerő Lakáshitel” hiteltípus kamata 8,49%, korábban 7,99% volt.
  • Az „OTP 1×1 Lakáshitel” hiteltípus kamata 7,99%, korábban 7,49% volt.
  • Az „OTP 1×1 Évnyerő Lakáshitel” hiteltípus kamata 7,99%, korábban 7,49% volt.

Vagyis 50 bázisponttal magasabb kamat mellett érhetik el az érdeklődők a mai naptól a bank lakáscélú jelzáloghiteleit - számol be a bankmonitor.

Az elérhető kamatkedvezmények mértéke és feltételei nem változtak:

  • Havi 700 000 – 899 999 Ft jövedelem érkeztetés vállalása esetén 0,1 százalékpont kamatkedvezmény jár.
  • Havi 900 000 – 1 299 999 Ft jövedelem érkeztetés vállalása esetén 0,7 százalékpont kamatkedvezmény jár.
  • Legalább havi 1 300 000 Ft jövedelem érkeztetés vállalása esetén 1,2 százalékpont kamatkedvezmény jár.

Zöld lakáshitelek esetében zöld kedvezmény is elérhető, ennek mértéke 0,5 százalékpont.

 
Így alapvetően a legkedvezőbb kamatszint jelenleg 6,79%, ez január 21. előtt még 6,29% volt.

Jelenleg egy 20 millió Ft összegű, 20 éves futamidejű kölcsönt 1,3 millió Ft igazolt jövedelem és ennek megfelelő havi jóváírás vállalása mellett 6,79%-os kamat mellett lehet igényelni. A havi törlesztőrészlet 152 549 Ft lenne (normál, nem évnyerő konstrukció esetén).

JÓL JÖNNE 10 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 10 000 000 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 210 218 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 9,97%), de nem sokkal marad el ettől az UniCredit Bank (THM 10,22%-ot) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

A teljes visszafizetendő összeg a 20 év alatt 36 610 710 Ft lenne. Január 20-án egy hasonló hitelt még 6,29%-os kamat mellett lehetett igényelni, a havi törlesztőrészlet a normál konstrukció esetén 146 652 Ft volt, a teljes visszafizetendő összeg pedig 35 196 552 Ft-ra rúgott.

Vagyis a kamatemeélkedés miatt a kérdéses kölcsönre közel 1,5 millió Ft-tal többet kell visszafizetni.

Szakértők szerint a kamatemelés érthető, hiszen a banki hitelekhez kapcsolódó kamatköltségek érdemben emelkedtek az elmúlt időszakban. A 20 éves futamidejű banki kamatköltségeket leíró BIRS mutató értéke például 2025.01.14-én 7,31% volt. Ilyen magas értéken az egész 2024-es évben nem volt a mutató értéke. Márpedig az emelkedő banki forrásköltségeket a pénzintézetek átháríthatják az érdeklődőkre, ami gyakorlatilag a hitelkamatok emelését eredményezi.

Címkék:
hitel, kamat, otp, jövedelem, január, kamatemelés, kamatdöntés,