Mikor vegyek fel személyi kölcsönt? A szakértő válaszol

Pénzcentrum2013. október 25. 05:32

Kiemelten foglalkozott a személyi kölcsönökkel a Pénzcentrum.hu az elmúlt napokban. Arra kértük olvasóinkat, ha van kérdésük a témával kapcsolatban, írják meg nekünk, hogy megszerezzék azokat az ismereteket, amelyekkel felvértezve rálelhetnek a nekik legmegfelelőbb hitelre. A kérdésekre a Cofidis szakértői válaszoltak.


Engem a "..Felújításra szorulhat a régi lakás...." rész érdekelne, és megpróbálom röviden leírni a kérdéseim. Amikor megszűnik a bejelentett munkahely, de fizetem továbbra is a törlesztőt időben - mi történik a hitellel?

Mi történik, ha a munkahelyem "megszűnik" de persze csak papíron? Tehát továbbra is tudom fizetni a havi törlesztőt, csak a nem igazolt bejelentett fizetésből. Ha jól tudom, van olyan bank, aki felmondja a törlesztőt, de van, aki nem törődik ezzel, amíg időben fizetem a részleteket.

A legtöbb bank a hitel elbírálásakor bejelentett jövedelmet kér, hiszen a személyi kölcsön az ú.n. fedezetlen kölcsönök kategóriájába tartozik. Vannak olyan pénzintézetek, ahol nem feltétel a jövedelemigazolás, de az általános tapasztalat az, hogy itt nem a legjobb feltételekkel tudnak kölcsönhöz jutni az ügyfelek. Ha valakinek a hitelfelvétel pillanatában van bejelentett jövedelme, de a törlesztés alatt megszűnik a munkaviszonya, viszont továbbra is képes fizetni, akkor a banktól függ, hogy elfogadja-e a helyzetet vagy sem, a Cofidis számára például az az elsődleges, hogy minden hónapban beérkezzen az elvárt havi törlesztőrészlet.

71 éves nyugdíjas vagyok, néhány éve fent van a nevem a BAR-listán. Családi okok miatt szükségem lenne kb. 500 ezer forintra. Mit tanácsolnak, honnan kérjek hitelt? Az én koromban egyáltalán adnak még?

A KHR listán (korábbi nevén BAR listán) való szereplés még nem feltétlenül kizáró ok. Kizáró ok akkor, ha valaki aktív adósként szerepel ezen a listán. Magyarán, ha a késedelembe esett tartozását nem fizette vissza, vagy legalább a késedelmes részt nem fizette be. Ebben az esetben valószínűleg minden Magyarországon legálisan működő pénzintézet el fogja utasítani. Hiszen ez azt jelenti, hogy van olyan követelés Önnel szemben, amit egy korábbi hitelezőjének nem tud visszafizetni. Ez a tilalom nem csak a pénzintézetek miatt van életben, de a hatóságok sem javasolják a bankoknak ilyen ügyfeleknek történő hitelnyújtást, hiszen ezzel a további eladósodást próbálják megakadályozni. Amennyiben visszafizette lejárt, vagy késedelmes tartozását, úgy passzív státuszban kell, hogy legyen a KHR (régi nevén BAR) listán. Ez esetben kaphat kölcsönt. A pénzintézetek adnak kölcsönt a nyugdíjasoknak is, az életkor nem kizáró ok.

Van egy több százezres hitelkártya tartozásom, amit már nem tudok fizetni mivel elveszítettem a munkámat. Próbáltam kedvezményt kérni a bankomtól, de nem kaptam. Személyi kölcsönt se kapok, mivel nincs fizetésem. Mit tudok tenni ebben a helyzetben?

Ez esetben mindenképpen a bankjával kell megegyezésre törekedni. Nekik indokolt esetben érdekük lehet az Ön ügyének valamilyen módon történő rendezése. Függetlenül az Ön egyéni helyzetétől azt mindenképpen javasolnánk, hogy a hitelkártya adósságát az adott pénzintézetnél személyi kölcsönre váltsa át. A személyi kölcsönök kamatai ugyanis általában véve jóval kedvezőbbek a hitelkártya kamatoknál. Így az Ön hitelének terhei is csökkenthetőek.

JÓL JÖNNE 1 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 1 millió forintot igényelnél 36 hónapos futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 33 952 forintos törlesztővel az UniCredit Bank nyújtja (THM 14,41 %), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank 33 972 forintos törlesztőt (THM 14,45%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

 

A fentiekben elmondottak azonban a piaci átlagos kamatokat veszik figyelembe, ezért érdemes megtudni, hogy adott banknál, adott kártyának mekkora a THM-je és ehhez képest egy személyi kölcsönnek mekkora a THM-je.

Kérem, válaszoljanak a kérdésemre! Unokám most fog érettségizni, de félek, hogy nem tudom kifizetni a szükséges tandíjat, hogy egyetemre menjen. Egyedül nevelem, így máshonnan segítségre nem számíthatunk. A diákhitelt mindenképp felveszi a fiú, de kell pénz még albérletre, könyvekre, amit úgy érzem, nem győzök. A gyerek ugyan munkát vállalna, ebből fizetné az esetlegesen nevemre felvett kölcsönt. Nyugdíjasként mekkora összegre számíthatok, mennyit kellene visszafizetnem?

Ön számára a személyi kölcsön jó választás lehet, melynek hitelösszegét elsősorban az határozza meg, hogy mekkora a nyugdíja, milyen esetleges egyéb hiteleket fizet abból, ill. milyen folyó kiadásai vannak. Kérem, nézze át részletesen a bankok ajánlatait és érdemes figyelni a THM-re, mint a hitel költségét jó mutató mérőszámra, amellyel összehasonlíthatóak különböző bankok ajánlatai. Vannak olyan weboldalak, amelyek összehasonlítják a különböző hitelintézetek ajánlatait. Érdemes még odafigyelni arra, hogy a hitel felvétele mellé milyen egyéb szolgáltatás igénybevételét írja elő esetleg egy bank pl. számlavezetést, vagy jövedelem átutalását az adott bankhoz, mert ezek költségeivel még számolni kell a futamidő során.

Címkék:
hitel, személyi kölcsön,