Vigyázat: drága mulatság lehet a végtörlesztés!

Pénzcentrum2011. október 2. 08:07

A devizahitelesek többségének számára egyáltalán nem lesz ingyenes a végtörlesztés. Legalábbis azoknak nem, akik nem tartják a párnájuk alatt a teljes tartozásuk összegét. A hitelfelvételkor felmerülő költségek több százezer forintot is kitehetnek, kiszámoltuk, mire számíthatunk pontosan.

A devizahitelüktől szabadulni vágyók többsége nem a jövedelemadó változások során jól járt menedzser réteg, hanem a tartalékokkal, megtakarításokkal nem rendelkezők. Ők elsődlegesen forinthitelből (vagy a jelzálogfedezetként is szolgáló ingatlan értékesítéséből) juthatnak megfelelő mennyiségű tőkéhez. A forinthitel felvétele során viszont felmerülhetnek költségek, még ha időszakosan némely bank el is engedi őket. Hasonló akciókra egyre jobban lehet számítani, ahogy kiéleződik a verseny a végtörlesztőkért.

Érdemes forinthitelre váltani? Számold ki!

Nézzük meg, milyen átlagos díjai lehetnek egy hitelfelvételnek

Legfontosabb, hogy ne adjuk be túl korán a végtörlesztési kérelmünket (december 30-áig viszont mindenképp), mert 2 hónapunk áll innentől rendelkezésünkre a szükséges összeg előteremtéséhez. Szerencsétlen esetben viszont ennél tovább is húzódhat egy hitelügyintézés. Első lépésként győződjünk meg hitelképességünkről! A bankfiókba lépéstől kezdve még 3-4 hét mire a végtörlesztéshez szükséges összeget meg is kaphatjuk. Innen már csak egy utalás és meg is szabadultunk devizahitelünktől. De mire eddig eljutunk, már fizettünk a közjegyzőnek, értékbecslőnek, földhivatalnak és még ki tudja kinek, csakhogy végre kimondhassuk: forinthitelünk van!


A bankfiókba érkezés után egyből le is adhatjuk forinthitel-igényünket, ez után be is indul a gépezet. Néhány napon belül meg is érkezik az értékbecslő, aki 30 ezer forintért átlagosan meg is állapítja az ingatlan fedezeti értékét. Ennek és a jövedelemvizsgálatnak tudatában a bank elkezd osztani-szorozni, jó esetben hitelképesnek bizonyulunk, és megállapítja a maximális hitelösszeget. Jelenlegi szabályozás értelmében hitelkiváltáskor a bankok eltérhetnek a 75 százalékos szabálytól (ami tiltja új hitelek esetében az ingatlan értékének 75 százalékát meghaladó jelzáloghitel nyújtását). Persze az óvatosabb hitelezési politika csalódást okozhat sokaknak, alacsony jövedelem esetén mozgósítani kell a megtakarításainkat is, hogy végtörleszteni tudjunk.

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

Ezt követően kerül sor a szerződés aláírására a közjegyző díj befizetéssel együtt, ami általában a hitelérték 0,5 százaléka: 30 ezer forinttól akár 90 ezer forintig terjedhet. Ezzel már lehet menni földhivatalba, ahol bejegyzik az új jelzálogot, ennek is díja van, 12 600 forint. A bejegyzés megtörténtéről tájékozódva a bank 2 alkalommal is lekéri a földhivatalból a tulajdoni lapot, egyszer az ideiglenes széljegyzetre kerülés ellenőrzése miatt, majd a végleges okiratot. Ez 4200 forintba kerül nekünk mindkét alkalommal.
Ha minden rendben, már csak a pénz megérkezésére kell várnunk, aminek ugyancsak lehet díja. Folyósítási jutalék, hitelkeret beállítási jutalék, ki hogy nevezi, ez 80-120 ezer forintunkba is fájhat.

Bár a végtörlesztésért nem számolhat fel semmilyen díjat a bank, mégis a forinthitelre való váltás teljes költsége mégis 100 ezer forint körül alakulhat.

Címkék: