Az euróhitelesek is készíthetik a nyugtatót: rosszul áll a forint

Pénzcentrum2011. augusztus 5. 08:27

A csütörtöki rendkívüli negatív nemzetközi pénz- és tőkepiaci hangulatban a forint az euróval szemben kifejezetten ütésállónak bizonyult, a frankkal szemben azonban jelentősen gyengült, éjjel új történelmi mélypontra süllyedt és a ma reggeli kilátások sem biztatóak. A forint már az euróval szemben is eséssel indított ma reggel, 11 órára a 274-es szinthez ért az árfolyam.

Péntek délután a svájci frank tovább erősödik és csaknem történelmi csúcsra ért az euróval, illetve a forinttal szemben is. A forinttal szembeni jegyzések 254,10-ig emelkedtek, ami fillérekre maradt el az éjszakai órákban kialakult 254,5 körüli eddigi történelmi mélyponttól. Egy euróért 274, míg egy dollárt 193 forint körüli összeget kellett adni pénteken öt óra előtt röviddel a bankközi piacon.

A svájci frank az euróval szemben ma hajnalban erősebb szintre (új történelmi csúcsra) kapaszkodott 1,0740-nél, mint ahol szerda reggel a svájci jegybank beavatkozott, és 3%-os frankesést hajtott végre. Ez a beavatkozás (intervenció) azonban hatástalan volt, illetve csak átmeneti eredményt ért el.

Péntek délután a vártnál lényegesen jobb amerikai munkaerőpiaci adatok jelentős hangulatjavulást váltottak ki a borongós napok után a nemzetközi pénz- és tőkepiacokon: a menedéknek számító devizák - tipikusan ilyen a svájci frank- pedig estek.

 


Délutánra a frank/forint jegyzésárak 250-ig süllyedtek, majd 251 fölé kanyarodtak vissza. Az euróval szemben 274,5-ről 273-ig, a dollárral szemben 194,5 körülről 193-ig erősödött a forint rövid idő alatt a bankközi piacon.

Jöhet az árfolyamrögzítés?

Amennyiben a rémisztőnek tűnő 250 forintos szinten ragad is be a frank, akkor is ésszerűen érdemes mérlegelni: vajon megéri az árfolyamrögzítés? A szabályok nem változtak, ugyanazoknak éri meg a védőárfolyam, mint 2 hónappal ezelőtt. Az árfolyamrögzítés következtében az árfolyamkockázatunk sem szűnik meg, csak egy későbbi időpontra tolódik.

Az árfolyamrögzítés következtében az árfolyamkockázatunk ugyanis nem szűnik meg, csak egy későbbi időpontra tolódik el. Az aktuális piaci árfolyam és a rögzített törlesztési árfolyam különbözetét havonta a 3 havi BUBOR-nak (bankközi, referencia jellegű kamatláb) megfelelő kamaton (jelenleg 6,1 százalék) tőkésítve egy forint alapú ún. gyűjtőszámlán halmozná a hitelnyújtó, feltételezhetően 36 hónapig. 180 forintnál erősebb frank esetén a gyűjtőszámlán futó tartozás a piaci árfolyam és a 180 forint különbözetével nőne, gyengébb frank esetén csökkenne.

Kinek ajánlható az árfolyamvédelem? Akármilyen árfolyam mellett!

A csomag részletein és a gyűjtőszámla részletes kondícióin (előtörlesztési, végtörlesztési stb. díjak) túl az adós preferenciáitól függ, érdemes-e kihasználni a védőárfolyam lehetőségét. Amennyiben a kondíciók az adósok számára vállalhatóak lesznek, a programban való részvétel az alábbiak számára javasolható:

1. Aki jelenleg fizetőképessége határán mozog, és a mostaninál erősebb frankárfolyam mellett nagy valószínűséggel késedelembe esne
2. Aki számára fontos, hogy a törlesztőrészlete a következő négy évben legalább árfolyamszempontból kiszámítható legyen (figyelem: a program a kamatkockázat ellen nem nyújt védelmet, csupán az árfolyamkockázat ellen!), ezt követően azonban már képes lesz elviselni az árfolyammozgásokat
3. Aki képes a 36 hónapon keresztül elért törlesztőrészlet-megtakarításait félretenni, és a BUBOR feletti várható hozam mellett befektetni (figyelembe véve a gyűjtőszámla esetleges végtörlesztési díját is) >>folytatás>>

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 10 millió forintot, 15 éves futamidőre, már 7,21 százalékos THM-el,  havi 89 803 forintos törlesztővel fel lehet venni a CIB Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: az Erste Banknál 8,04% a THM, a Raiffeisen Banknál 8,09%; az UniCredit Banknál 8,12%,  a K&H Banknál 8,31%, akárcsak az OTP Banknál. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

Kinek nem ajánlható az árfolyamvédelem?

1. Aki minden nehézség nélkül képes jelenleg is törleszteni, de tart attól, hogy a frank hosszú távon jelentősen erősödni fog, így előbb szeretné letudni a törlesztések egy részét.
2. Aki számára fontos, hogy tőketartozása később se nőjön, mert például hitele elő- illetve végtörlesztésén gondolkodik.
3. Aki úgy látja, nem jelent számára vonzó befektetési lehetőséget a havonta elérhető megtakarítás.

Mi lesz ha az árfolyamrögzítést választom?

Egy magasabb 270-es árfolyammal kalkulált változásokból kiderül, hogy a 3 év után bőven 15 százalék fölé nőhet a havi törlesztőrlészlet változás a maihoz viszonyítva. Keveset tudunk ugyan a mentőcsomag ezen részéről, de ekkora változásnál már számíthatunk banki segítségre, hitelátstrukturálásra, viszont ebben ez esetben is évekkel megnövekedhet a hitelünk futamideje.

 

Címkék: