Pénzcentrum • 2025. március 27. 04:29
A GKI Gazdaságkutató Zrt. – az EU támogatásával végzett – felmérése szerint márciusban a fogyasztók és az üzleti világ kilátásai sem változtak érdemben februárhoz képest: a GKI konjunktúra index gyakorlatilag stagnált. A cégek foglalkoztatási szándékai enyhén romlottak az előző felméréshez képest, ugyanakkor az értékesítési árak várható alakulására vonatkozó összesített várakozás lényegesen csökkent.
Az üzleti kilátások 2024-ben fokozatosan romlottak s januárban érték el mélypontjukat, majd februárban némi javulás történt. A GKI üzleti bizalmi indexe márciusban nem válto-zott érdemben februárhoz képest. A stagnáló összkép mögött az ipari és építőipari bizalmi index 2, illetve 3 pontos csökkenése, valamint a kereskedelmi és a szolgáltatói bizalmi in-dex 2-2 pontos emelkedése húzódik meg. Aktuálisan az építőipar a legkevésbé és az üzleti szolgáltatások a leginkább derűlátó szektor.
A foglalkoztatási indikátor, ami a vállalkozások összesített foglalkoztatási hajlandóságát jelzi, márciusban enyhén csökkent az egy hónappal korábbihoz képest. Mind a négy ágazatban kissé romlottak a szándékok az előző hónaphoz képest. A következő három hónap-ban a vállalkozások 9%-a készül a létszám bővítésére, míg 11%-a szűkítené azt. A gazdálkodási környezet kiszámíthatóságának megítélésében márciusban nem történt említésre méltó változás.
Az árindikátor, ami az üzleti szféra árképzési terveit sűríti egyetlen számba, az idei harmadik hónapban jelentősen csökkent az előző felméréshez képest. Mind a négy szektor-ban csökkentek az áremelési szándékok, különösen nagyot az építőiparban. A következő három hónapban a cégek 27%-a szeretne árat emelni (szemben a februári 45%-kal), míg ár-csökkentésre 10%-a készül (szemben a februári 5%-kal).
A GKI fogyasztói bizalmi index az elmúlt négy hónapban alig változott, márciusban is stagnált februárhoz képest.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 20 000 000 forintot 20 éves futamidőre már 6,89 százalékos THM-el, havi 150 768 Ft forintos törlesztővel fel lehet venni az ERSTE Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,89% a THM, míg a MagNet Banknál 7,03%; a Raiffeisen Banknál 7,22%, az UniCredit banknál pedig 7,29%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Az első tavaszi hónapban a lakosság az elmúlt 12 hónapban tapasz-talt pénzügyi helyzetét, illetve a következő 12 hónapra vonatkozó pénzügyi kilátásait is kissé javulónak értékelte, ugyanakkor az ország következő 12 havi gazdasági helyzetét változatlannak gondolja az előző hónaphoz képest.
A nagy értékű fogyasztási cikkekre el-költhető saját pénz megítélése az előző havival összehasonlítva kissé romlott. A lakosság inflációs kilátása kissé csökkent, míg a munkanélküliek számának várható alakulását illető kilátásnem változott az év második hónapjához képest.