A brutális infláció csapdájában ragadhatunk: ez már az új világválság kezdete

Pénzcentrum2022. november 18. 11:06

Rövid távon a világgazdaság jelentős lassulására számíthatunk, ugyanis recessziós félelmek a vállalatok várakozásában is tükröződik: 10-ből 9 cég erőteljes visszaesésre számít a következő egy évben. A legfőbb terhet a magas infláció, az energiaárak emelkedése, a súlyosbodó alapanyaghiány és a reálbérek csökkenése jelenti, miközben az árfolyamingadozás is egyre nagyobb terhet ró a cégekre. A szakértők szerint ezért átmeneti költségcsökkentés helyett az energiafelhasználás, az ellátási láncok és a gyártási technológiák komplett újragondolására lesz szükség 2023-ban, amit a finanszírozási megoldásoknak is támogatniuk kell.

A nemzetközi gazdaság átmeneti, ám jelentős lassulására kell felkészülni, amelyben egyes gazdaságok a technikai recessziót is elérhetik. Hans Dewachter, a K&H anyvállalatának vezető közgazdásza és Németh Dávid, abank vezető elemzője is egyetért abban, hogy  a geopolitikai kockázatok továbbra is komoly veszélyt jelentenek a növekedésre, az energiaellátási problémák és a fizetések emelkedése pedig tovább gyorsíthatja az árak emelkedését.

Az infláció ezért rövid távon továbbra is kiugróan magas szinten marad, csak 2023 második felében mérséklődhet számottevően. Ezzel együtt a monetáris politika is új fázisba ér. A közép-európai központi bankok egyelőre kivárnak, míg a világ két legnagyobb központi bankja, az Európai Központi Bank (EKB) és az amerikai Federal Reserve (Fed) lassít a szigorításon. Ami azonban biztos, hogy a magasabb kamatok hosszú távon velünk maradnak, az USA-ban és Európában pedig a 10 éves államkötvény hozamok jövőre elérik maximumukat.

A növekvő bizonytalanság a hazai nagyvállalatok várakozásaiban is megmutatkozik. A magyarországi, kétmilliárd forint feletti éves árbevétellel rendelkező cégek következő egy évre vonatkozó várakozásait vizsgáló nagyvállalati növekedési index makrogazdasági részindexe jelentős, 18 pontos zuhanással jelenleg -42 ponton áll. Ez a mutató eddigi legrosszabb értéke, ráadásul arra sem volt még példa, hogy egy negyedév alatt ilyen mértékben visszaessen.

Rég nem volt olyan bizonytalan a nemzetközi és a hazai gazdasági környezet, mint idén – ez a hektikus, kiszámíthatatlan helyzet pedig csak tovább fokozódhat 2023-ban. Az elmúlt egy évben a megugró inflációval, az energiaárak emelkedésével, az alapanyaghiány súlyosbodásával és a reálbérek csökkenésével is szembe kellett néznie a cégeknek. Ehhez jött hozzá a jelentős mértékű árfolyamingadozás, ami egyre több vállalatnak jelent nehézséget. A 2023-as év tervezése ezért hatalmas kihívást jelent a cégek számára

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

– mondta Rajna Gábor, az üzleti ügyfelek divízió vezetője.

A makrogazdasági környezet drasztikus változása miatt már nem elég néhány ponton beavatkozni és költséget csökkenteni” – mutat rá a nagyvállalati szakértő, majd kiemelte: „Az energiafelhasználás, az ellátási láncok és a gyártási technológiák szempontjából is komplett újragondolásra, egyszerűsítésre van szükség, miközben a klímavédelemnek is nagyobb súllyal, stratégia szinten kell beépülni a vállalatok működésébe."

Címkék:
K&H, bank, drágulás, infláció, gazdaság, válság, vállalat, környezet, elemzés, vállalatok, energiafelhasználás, recesszió, árdrágulás, infláció mértéke, energiakrízis,