Jöhet az alma- és burgonyahiány a magyar boltokban: már most látszik, mit hozhat 2023

Népszava2022. november 10. 08:59

Az aszály és a magas energiaárak rányomták a bélyegét a hazai almatermesztésre, még a termények tárolása is nehézsgekbe ütközik. Szakértők szerint félő, hogy a tartósan tárolható zöldségekből és gyümölcsökből relatív hiány alakul ki a tavaszi időszakra.

Apáti Ferenc, a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet, a FruitVeb elnök a Magyar Nemzetnek arról beszélt: az idei, történelmi aszály az egész országot sújtotta, de leginkább az Alföldön okozott nagy károkat. "A legnagyobb gond az almánál jelentkezett, az elmúlt tíz év leggyengébb almatermése volt az idei. A gazdálkodók az 520 ezer tonna helyett csupán 300-350 ezer tonnát takaríthattak be" - mondta el.

Míg az év első felében az aszály elleni küzdelem okozott nagy kihívást a kertészeteknek, az év második felében a magas energiaárak miatt fájhat a termelők feje - írja a lap. A szakértő szerint az egekbe ugrottak a tárolási költségek, ezért a gazdák egyre kevésbé hajlandók hosszú távra betárolni a terményeket. "Az alma például hűtőházban egészen nyárig eltárolható, de sokan ezeket a tárolási költségeket nem vállalják, így próbálják inkább minél hamarabb értékesíteni a készletüket" – magyarázta. Ráadásul az alma tárolhatósága az aszályos nyár miatt romlott, így elképzelhető, hogy 2023 nyarára már nem lesz olyan minőségben és mennyiségben alma, mint amennyi például egy-két éve elérhető volt.

Félő, hogy a tartósan betárolható zöldségekből és gyümölcsökből – alma, burgonya, hagyma, gyökérzöldségek – relatív hiány alakul ki a tavaszi időszakra

– mondta Apáti Ferenc.

Címkék:
zöldség, gyümölcs, gazdaság, alma, hiány, gazdálkodás, termelés, mezőgazdaság, agrárium, termékhiány, aszály, hiánycikk,