Égetik a rezsicsekkeket Európában: tüntetéseket, sztrájkot, fizetési bojkottot hozott az energiaválság

G72022. október 16. 18:36

Rezsiszámlák elégetésével tiltakoztak a magas energiaárak ellen az elmúlt hetekben Olaszország több városában, köztük Rómában, Nápolyban és Bolognában - írja a G7. Az Egyesült Királyságban szintén égettek csekkeket, emellett tüntessorozat is zajlik. Németországban és Csehországban szintét tüntetnek a magas energiaárak miatt, Franciaországban pedig sztrájkolnak több olajfinomító dolgozói, így több kúton üzemanyaghiány alakult ki.

Az olasz megmozdulások hátterében az áll, hogy az olasz háztartások 59 százalékkal fizethetnek többet az utolsó negyedévben a gázért és áramért. Firenzében munkanélküliek szintén a számlák felgyújtásával tüntettek. Az olasz üzletek a kirakatba kirakott rezsiszámlákkal tiltakoznak. Az olasz gázimport 40 százaléka származott Oroszországból a háború előtt.

Az energiaárak emelkedése az egész EU-t sújtja - írja a lap. Szeptemberben 40,8 százalék volt az energiainfláció az eurózónában, a fogyasztói árak pedig összességében 10 százalékkal nőttek. Magyarországon 20,1 százalék volt az infláció.

Olaszország mellett sok országban szerveződnek tüntetések, az elszálló energiaárakkal kapcsolatos elégedetlenség széles körű a G7 gyűjtése szerint. Németországban több nagyvárosban tartottak tüntetéseket az elmúlt hetekben a növekvő energiaárak és az infláció miatt. A német kormány szeptember elején százmilliárd eurót, majd szeptember végén további 200 milliárd eurót tett félre a lakossági és üzleti szféra megsegítésére.

Franciaországban már a második hete tart a Total Energies és az Exxon Mobil olajfinomítóiban dolgozó munkások sztrájkja tíz százalékos bérnövekedés reményében, így a francia benzinkutak harmadában nem volt elérhető üzemanyag a hét elején. NATO- és EU-ellenes megmozdulások is zajlottak az energiaválság miatt.

Az Egyesült Királyságban megemelték a lakossági ársapkát, így egy átlagfogyasztó nagyjából kétszer annyit fizethet energiáért, mint az előző télen. A fűtési szezonban így is a lakosság harmada csúszhat energiaszegénységbe, vagyis jövedelmük több mint tíz százalékát emészti majd fel a rezsiköltség. A rezsi emelkedése miatt „Don’t Pay UK” megnevezéssel szerveződött egy bojkott, hogy ne fizessék be az energiaszámláikat addig, amíg nem csökkentik a háztartások energiaköltségeit. Korábban volt már sikeres bojkott a szigetországban új adó bevezetés ellen, a rezsibojkott viszont érdeklődés hiányában nem indult el.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Tüntetéssorozat is zajlott a fizetések növeléséért, lakbérbefagyasztásért, olcsóbb energiaért és élelmiszerárakért, illetve a gazdagok megadóztatásáért. Az „Enough is Enough” kampány szervezői tizenhárom városba szerveztek tüntetéseket, és az ország több pontján szintén elégették a tiltakozók számláikat. Emellett évtizedek óta a legnagyobb mértékű munkabeszüntetés zajlott a vasutasok körében.

Csehországban fizeti a lakosság a legtöbbet az energiáért Európában, emiatt Prágában 70 ezer ember tüntetett szeptember elején a cseh kormány intézkedései ellen. Szeptember 21-én megszavazta a cseh szenátus az energiaárak korlátozását, amely 130 milliárd koronás kiadás lesz a cseh államnak. Ebből 70 milliárd koronát a nagy energiaszolgáltatók, a bankszektor és az olajipar megadóztatásával igyekszenek begyűjteni.

Címkék:
sztrájk, európa, infláció, csehország, németország, olaszország, franciaország, tüntetés, lakosság, egyesült királyság,