Küszködik a magyar élelmiszeripar és gyógyszergyártás: bezzeg egy ágazat nagyon szárnyal

Pénzcentrum2022. április 13. 09:02

2022 februárjában az ipari termelés volumene 4,5%-kal meghaladta az egy évvel korábbit - közölte a Központi Statisztikai Hivatal. A munkanaphatástól megtisztított index megegyezik a kiigazítatlannal. A feldolgozóipari alágak döntő többségében éves összehasonlításban bővülést mértek, viszont a legnagyobb súlyú járműgyártás kismértékben csökkent. A szezonálisan és munkanappal kiigazított adatok alapján az ipari kibocsátás a 2022. januárinál 1,6%-kal nagyobb volt. Egy év alatt 42,3, az előző hónaphoz képest 13,3%-kal nőtt az építőipari termelés volumene.

2022. februárban az ipari termelés volumene 4,5%-kal bővült az előző év azonos időszakához mérten. (Az első becslésben közölt februári adathoz viszonyítva a második becslés adata nem változott.) A szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított ipari kibocsátás februárban az előző hónaphoz képest 1,6%-kal emelkedett. Az ipari export volumene 7,2%-kal nagyobb volt az egy évvel korábbinál. A feldolgozóipari exportértékesítés 32%-át képviselő járműgyártás kivitele 1,6%-kal nőtt, míg a 15%-os súlyú számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásáé 1,0%-kal mérséklődött.

Az ipar belföldi értékesítése 4,0, a feldolgozóiparé 8,9%-kal emelkedett az előző év azonos hónapjához képest. Az iparon belül döntő súlyt (97%) képviselő feldolgozóipar termelése 3,7, az energiaiparé (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) 11,1 a csekély súlyú bányászaté 26%-kal bővült.

Az előző havi növekedéssel szemben a legnagyobb súlyú, a feldolgozóipari termelés 25%-át képviselő járműgyártás februárban 0,8%-kal elmaradt az egy évvel korábbitól. A közúti gépjármű gyártása 0,4%-kal emelkedett, míg a közúti jármű alkatrészeinek gyártása 4,8%-kal csökkent. A feldolgozóipari termelés 11%-át adó számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása 2,0%-kal nőtt az előző év azonos hónapjához képest. A két legnagyobb alágazat közül a jelentősebb elektronikus fogyasztási cikk gyártása 13,4%-kal bővült, ugyanakkor a kisebb súlyú elektronikai alkatrész, áramköri kártya gyártása 12,8%-kal visszaesett.

A feldolgozóiparból 11%-kal részesülő élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása 10,0%-kal emelkedett, mind a külpiaci, mind a hazai eladások növekedésének eredményeként. Összesen három alágazatban csökkent a termelés, leginkább a legnagyobb súlyt (21%) képviselő húsfeldolgozás, -tartósítás, húskészítmény gyártásában (2,9%-kal). A legerőteljesebben, 53%-kal a második legjelentősebb növényi, állati olaj gyártása bővült az előző év azonos hónapjához képest.

A legnagyobb mértékben, 14,4%-kal a kokszgyártás, kőolaj-feldolgozás emelkedett, elsősorban a belföldi értékesítés felfutása miatt, az export viszont csökkent. Az ipari átlag felett, 10,7%-kal nőtt a gép, gépi berendezés gyártása is, szinte mindegyik szakágazatában bővülést mértünk.

Gyorsult a növekedés üteme a közepes súlyú villamos berendezés gyártásában: februárban 9,0%-kal emelkedett a kibocsátás. A két legnagyobb alágazat közül az akkumulátor, száraz elem gyártása 53%-kal nőtt, míg a villamos motor, áramfejlesztő, áramelosztó, -szabályozó készüléké 13,9%-kal visszaesett. A másik két közepes súlyú alág közül a gumi-, műanyag és nemfém ásványi termék gyártása 1,6, a fémalapanyag és fémfeldolgozási terméké 3,2%-kal emelkedett az egy évvel ezelőttihez viszonyítva.

A gyógyszergyártás 3,4%-kal visszaesett az egy évvel korábbival összehasonlítva, mindkét értékesítési irányban csökkentek az eladások.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 10 millió forintot, 15 éves futamidőre, már 7,21 százalékos THM-el,  havi 89 803 forintos törlesztővel fel lehet venni a CIB Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: az Erste Banknál 8,04% a THM, a Raiffeisen Banknál 8,09%; az UniCredit Banknál 8,12%,  a K&H Banknál 8,31%, akárcsak az OTP Banknál. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

Az ipari termelés Dél-Dunántúlon (5,6%-kal) és Nyugat-Dunántúlon (1,9%-kal) csökkent. A többi régióban 1,4 és 14,5% közötti volumennövekedést regisztráltunk, a legnagyobb mértékűt Pest régióban. A megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új rendelésének volumene 4,3%-kal nagyobb volt a 2021. februárinál. Az új belföldi rendelések 4,5, az új exportrendelések 4,2%-kal nőttek. Az összes rendelésállomány február végén 26%-kal meghaladta az egy évvel korábbit.

2021. január–februárban az előző év azonos időszakához képest az ipari termelés 6,6%-kal nőtt. Az összes értékesítés 61%-át adó külpiaci eladások volumene 6,9, a 39%-ot képviselő hazai értékesítésé 8,5%-kal emelkedett. Az ipari termelés a régiók közül csak Dél-Dunántúlon (0,4%-kal) és Nyugat-Dunántúlon (3,0%-kal) csökkent az előző év azonos időszakához képest. A legnagyobb mértékben, 17,8%-kal Dél-Alföldön bővült a volumen, a többiben 1,6 és 13,7% közötti növekedést mértünk.

Az építőipar viszont szárnyal

2022 februárjában az építőipari termelés volumene a nyers adatok szerint 42,3%-kal meghaladta az egy évvel korábbit. A két építményfőcsoport közül az épületek építése 56,2, az egyéb építményeké 20,0%-kal emelkedett a 2021. februári értékhez képest. A szezonálisan és munkanaphatással kiigazított indexek alapján az építőipar termelése 13,3%-kal nagyobb volt a januárinál.

2022 februárjában az előző év azonos hónapjához képest az épületek építményfőcsoport-termelése 56,2, az egyéb építményeké 20,0%-kal nőtt. Az építőipari ágazatok közül az épületek építésében 69,8, az egyéb építmények építésében 6,8%-kal bővült a termelés. A speciális szaképítés 40,4%-kal meghaladta az egy évvel korábbit. A megkötött új szerződések volumene 92,7, ezen belül az épületek építésére kötött szerződéseké 65,3, az egyéb építmények építésére vonatkozóké 128,2%-kal nagyobb volt a 2021. februári bázisnál.

Az építőipari vállalkozások február végi szerződésállományának volumene 19,2%-kal magasabb volt a 2021. február véginél. Az épületek építésére vonatkozó szerződéseké 15,6, az egyéb építményeké 21,7%-kal nőtt az egy évvel korábbihoz viszonyítva. 2022 első két hónapjában az előző év azonos időszakához képest az építőipari termelés 22,7%-kal emelkedett.

Címkék:
építőipar, gazdaság, export, autóipar, gyártás, ipar, termelés, élelmiszeripar,