Még több pénz járhat a devizahiteleseknek, mint gondolták

Pénzcentrum2014. július 4. 11:02

Ugyan a devizahiteles törvénytervezet nem tér ki erre, de a visszatérítendő összeget kamatostul kell visszafizetni az ügyfelek részére a Polgári törvénykönyv szerint. Ez megemelheti a visszafizetendő pénzt, illetve a még élő hitelek esetében tovább csökkentheti a tőketartozást. Mennyivel járnak jobban a késedelmi kamattal a devizahitelesek?

Friss! Elfogadták a devizahiteles csomagot

Korábbi cikkünkben kiszámoltuk, hogy mennyi járhat vissza egy átlagos devizahitelesnek, azonban nem vettük figyelembe a késedelmi kamatokat, mivel arról a törvényjavaslat nem rendelkezik, hogy jár-e késedelmi kamat, és ha jár, akkor mekkora kamatlábbal számítják.

A tavaly bevezetett Polgári törvénykönyv (Ptk.) szerint az ilyen jellegű kártérítések során számolni kell késedelmi kamattal is, ennek kiszámítása viszont több módszerrel történhet. A devizahitelek a régi Ptk. szerint (mivel jellemzően 2013 előtt történtek, ezért ezt kell alkalmazni) abba a kategóriába esnek, ami szerint a jegybanki alapkamattal megegyező mértékű a kamatfizetés.

Milyen alapon jár kamat a visszatérítéshez?

A Ptk. kimondja azt is, hogy kártérítés esetén akkor is jár a késedelmi kamat, ha ezt előzőleg nem egyeztették le szerződésben a felek. Ennek oka, hogy nem tudhatták előre, hogy a szerződések miatt kártérítést követel az egyik fél. Lényeges, hogy már a folyósítás összege sem stimmelt és az első jogosulatlan, törlesztőrészletben megjelenő többletelvonás után is jár a késedelmi kamat az adott időponttól hátralévő futamidőre. Lényeges, hogy a már lejárt szerződéseknél (az öt éves elévülést figyelembe véve) a késedelmi kamatokat a visszafizetés időpontjáig kell számolni

Kártérítés vagy kártalanítás?
A kártalanítás akkor kell alkalmazni, amikor jogszerű kár keletkezik, vagyis jogszerű magatartás következtében keletkezik a kár. Ezzel szemben a kártérítést akkor kell fizetni, amikor jogellenes magatartás okozza a kárt. A Kúria döntése nyomán ez utóbbi áll fenn, így a bankoknak kártérítés fizetési kötelezettségük lehet, ha megszavazzák a törvényt. Kártérítés fizetéskor pedig késedelmi kamatot kell fizetni.

Kalkulációnk alapja a korábbi cikkünkben bemutatott átlagosnak mondható, 2007-ben felvett, nyolc millió forintos svájci frank alapú hitel volt. Erre számoltuk ki, hogy mekkora plusz összeget jelent az, ha az ügyfél a késedelmi kamatot is megkapja a visszatérítés összegére.


Mennyivel több jár, ha megkapom a kamatokat is?

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

A jegybanki alapkamattal számolva a példában ismertetett ügyfél mintegy 93 ezer forinttal kap vissza többet, ami azt jelenti, hogy összesen 1 millió 101 ezer forint lesz a számára visszajáró összeg. Várhatóan ennyivel csökken az adósság tőkerészét, ha viszont egy - az elmúlt öt évben - lezárt szerződést vizsgálunk, akkor természetesen ezt az összeget a korábbi ügyfél megkapja. A korábbi kamatszintekre való visszatéréssel együtt ez jelentősen csökkentheti a törlesztőrészleteket, így sok esetben fellélegezhetnek majd a magyar családok.

Lényeges kiemelni, hogy minden hitelszerződés egyedi, mivel a bankok által megállapított árfolyamok, és a kamatok eltérnek. Ráadásul a hitelintézetek szerződési feltételei is különböznek, így nagy különbségek lehetnek két szerződés között. A pontos számítások miatt a saját pénzintézetet érdemes felkeresni a törvények meghozatala után.

 

 

Címkék:
devizahitel, árfolyam, kamat, devizacsomag,