Pénzcentrum • 2025. március 10. 17:15
A 9. héten két tömeges, közösségi gastroenteritis-járványt jelentettek - közölte a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ Járványügyi és Infekciókontroll Főosztálya. A tárgyhéten 5 szamárköhögéses esetet jelentettek.
Egy Baranya vármegyei idősek otthonában 2025. február 20-29. között enterális járvány zajlott, 74 fő exponáltból 38 fő (31 fő ellátott, 7 fő dolgozó) betegedett meg hányás és hasmenés, hőemelkedés tünetekkel. Kórházi ápolás egy esetben sem vált szükségessé. Három betegtől küldtek székletmintát diagnosztikus laboratóriumi vizsgálatra, két betegnél calicivírust mutattak ki kórokozóként. A fertőzés valószínűsíthetően kontakt úton terjedt. A hatóság által elrendelt fokozott kéz-, felület- és az eszközfertőtlenítés mellett az intézményvezető a betegek részére szobazárlatot, az intézményben pedig látogatási tilalmat rendelt el.
Egy fővárosi illetékességű szervezet által 2025. február 22-23. között szervezett rendezvény résztvevői körében 2025. február 22-25. között enterális járvány zajlott. 401 fő exponáltból 162 fő betegedett meg hányás és hasmenés tünetekkel. Kórházi ápolás egy esetben sem vált szükségessé, orvosi ellátásban is csak néhány személy részesült, a tünetek 24-28 óra alatt megszűntek. Diagnosztikus laboratóriumi vizsgálat egy esetben sem történt. A területileg illetékes népegészségügyi osztály online kérdőív segítségével járványügyi vizsgálatot végzett, a beérkezett adatok feldolgozása megtörtént. A kivizsgálás eredménye alapján felmerült az étel közvetítő szerepe, ezért az Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal értesítése is megtörtént. A vizsgált étel és törlékmintákból humán patogén kórokozót nem azonosítottak.
A 2025. február 24. és március 2. közötti időszakban a védőoltással megelőzhető fertőző betegségek közül 5 pertussis, vagyis szamárköhögés megbetegedés gyanúját rögzítették a fertőzőbeteg nyilvántartásban. A bejelentések területi eloszlása a csatolt adatokat tartalmazó táblázatban található. A betegek között két csecsemő volt, egy fő az 1-2 éves, egy fő a 6-9 éves, egy fő a 40-49 éves korcsoportba tartozott. Az elvégzett mikrobiológiai vizsgálatok két fő esetében támasztották alá a klinikai diagnózist. A többi betegnél a diagnosztikus vizsgálatok folyamatban vannak.
Tárgyhéten két vírusos haemorrhagiás láz megbetegedést regisztráltak. Egy 34 éves fővárosban élő nő a betegség lappangási idejében Francia-Polinézián, egy fővárosi 48 éves férfi pedig Balin tartózkodott, és ott akvirálták a fertőzést. A diagnosztikus laboratóriumi vizsgálatok mindkét esetben Dengue-vírust igazoltak kórokozóként.
Utazók, figyelem!
A 9. heti Dengue-vírus fertőzés nem az első behurcolt fertőzés idén. A 8. héten továbbá három vírusos haemorrhagiás láz diagnózissal jelentett megbetegedést regisztráltak. Két Somogy vármegyében élő beteg, egy 50 éves férfi és egy 41 éves nő a betegség lappangási idejében Francia Guyanában, egy fővárosi 51 éves férfi pedig Thaiföldön tartózkodott, és ott akvirálhatták a fertőzést. A diagnosztikus laboratóriumi vizsgálatok mindhárom esetben Dengue-vírust igazoltak kórokozóként.
A 7. héten két eset került a nyilvántartásba vírusos haemorrhagiás láz diagnózissal. Egy Nógrád vármegyében élő 52 éves férfi a betegség lappangási idejében Balin, egy fővárosi 47 éves férfi pedig a Maldív-szigeteken tartózkodott, és ott akvirálták a fertőzést. A diagnosztikus laboratóriumi vizsgálatok mindkét betegnél Dengue-vírust igazoltak kórokozóként.
A 6. héten egy Hajdú-Bihar vármegyében élő és tanuló 19 éves nigériai nő importált malária megbetegedésének gyanúját jelentették, aki a betegség lappangási idejében Nigériában tartózkodott. Az elvégzett diagnosztikus laboratóriumi vizsgálatok nem igazolták a malária klinikai diagnózisát.
Az 5. héten egy fővárosban élő, 15 éves férfi importált malária megbetegedésének gyanúját jelentették, aki a megbetegedését megelőzően 2024. december 15. és 2025. január 11. között Costa Ricában tartózkodott. A diagnosztikus laboratóriumi vizsgálatok még folyamatban vannak.
A 4. héten egy importált malária megbetegedést diagnosztizáltak. A Fejér vármegyében élő 43 éves nő megbetegedését megelőzően 2024. december 28 és 2025. január 13. között Ugandában és Ruandában tartózkodott, ott akvirálhatta a fertőzést. Tünetei hazaérkezését követően kezdődtek. Kemoprofilaxisban nem részesült. A parazitológiai vizsgálat a Plasmodium falciparum kóroki szerepét igazolta.
JÓL JÖNNE 3,3 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 3 300 000 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 70 324 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 10,61%), de nem sokkal marad el ettől az UniCredit Bank 71 484 forintos törlesztőt (THM 11,39%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
A 3. héten egy 33 éves Csongrád-Csanád vármegyében élő nőbeteg import eredetű typhus abdominális megbetegedésének gyanúját jelentették, aki a betegség lappangási idejében Indonéziában tartózkodott. A klinikai diagnózis megerősítő laboratóriumi vizsgálatok folyamatban vannak.
Továbbá a 3. héten egy importált malária megbetegedést diagnosztizáltak. A Szabolcs-Szatmár- Bereg vármegyében élő 46 éves férfi megbetegedés megelőzően Zanzibáron (Tanzánia) tartózkodott, ott akvirálhatta a fertőzést. Kemoprofilaxisban nem részesült. A parazitológiai vizsgálat a Plasmodium falciparum kóroki szerepét igazolta.
Minden évben megesik, hogy utazók egzotikus betegségeket hoznak Magyarországra. Ez 2025-ben már a második héten megtörtént: egy import eredetű vírusos haemorrhagiás láz megbetegedés gyanúját jelentették. A beteg egy Fejér vármegyében élő 48 éves férfi, aki a betegség lappangási ideje alatt Maldív-szigeteken járt és ott akvirálta a fertőzést. A diagnosztikus laboratóriumi vizsgálatok a Dengue-vírust azonosították kórokozóként.
Amikor egzotikus országokba utazunk telelni, vagy már a nyári utazást tervezgetjük, ne feledkezzünk meg a védőoltásokról!
Van ország, ahová be sem engednek megfelelő oltottság nélkül, de ez nem mindenhol kötelező. Ettől függetlenül ajánlott utána nézni, milyen kórok betegíthetnek meg az adott országban és már jó előre megszerezni ellenük a védettséget!
Továbbá nemcsak az egzotikus országokkal érdemes óvatosnak lenni. Éppen az elmúlt évek szamárköhögés, skarlát vagy kanyaró járványai világítottak rá, hogy Európán belül is elég utazni, akár csak átmenni a szomszéd országba, hogy felszedjünk egy veszélyes fertőzést. Sose felejtsük el, hogy mi magunk talán védettek vagyunk, mert megkaptuk gyermekkorunkban az oltást, azonban az idősek, vagy a kisgyermekek a környezetünkben még védtelenek lehetnek. Ezért minden esetben, utazáskor és azon kívül is, ügyeljünk a környezetünkben lévők egészségére, csökkensük minimálisra a fertőzésveszélyt!