Iszonyatos pénzbe kerül a magyarok rossz egészsége: megelőzéssel csilliárdokat spórolhatnánk

Népszava2022. november 18. 09:44

Óriási összegbe kerül a magyar társadalomnak az, hogy a 30 és 64 év közöttiek hazai korosztályának meglehetősen rossz az egészségügyi állapota - derült ki egy friss kutatásból, amelyben Joó Tamás egészségügyi közgazdász, Vitrai József népegészségügyi szakértő és Kollányi Zsófia szociológus a munkaidő veszteség tükrében vizsgálta az egészségromlási mutatókat Magyarországon.

A Magyar Egészség-gazdaságtani Társaság (META) rendezvényén bemutatott kutatás szerint az úgynevezett betegségteher – vagyis a betegség vagy halálozás miatt elvesző munkaidő termelési értéke – a GDP 7,2 százaléka volt 2019-ben - írja a Népszava. Ugyanebben az évben az állam a GDP 4,5 százalékát költötte az egészségügy működtetésére. Ugyanis a betegség és a korai halálozás miatt kiesett termelés valakinek a veszteségeként jelentkezik. A kutatásból kitűnik, hogy gazdasági szempontból is mennyire fontos egy jól működő egészségügyi rendszer.

A 30 és 64 év közöttiek korcsoportjában 2019-ben 27 ezer ember halt meg, ami az adott évi összes magyar halálozásnak több mint ötöde. A vizsgált csoportban az egy főre jutó betegségben töltött napok száma 50 volt. A legtöbb embernek a termelékenysége mozgásszervi és a mentális egészség problémák miatt romlot. A szakértők kiemelték, hogy a munkaidő-veszteség 40 százalékkal kisebb lenne, ha a magyarok olyan egészségesek lennének, mint az osztrákok. Az egészségkockázatok visszaszorításával jelentősen csökkenthetők lennének a veszteségek a kutatók szerint, de ehhez a megelőzésre kellene több erőforrást fordítani Magyarországon.

Címkék:
egészség, egészségügy, magyarország, betegség, munkaidő, magyar, halálozás, veszteség, gdp,