Itt a megújult mutató: még könnyebb lesz az összehasonlítás

Pénzcentrum2016. január 28. 12:31

Módosul a jegybank TKM-rendelete, mostantól nemcsak a unit-linked biztosítások, hanem az összes megtakarításos életbiztosítás és nyugdíjbiztosítás költségmutatóját közzé kell tennie a biztosítóknak. Ennek köszönhetően jobban összehasonlíthatóak lesznek a termékek. A most megjelent szabályozás az etikus életbiztosítási koncepció része.

A 2016-ban életbe lépett új biztosítási törvény alapján a Magyar Nemzeti Bank (MNB) rendeletben szabályozta az életbiztosítási termékek költségeinek összehasonlítását segítő teljes költségmutató (TKM) számítását és közzétételét.

Újdonság, hogy a TKM-mutatót immár a hagyományos megtakarítási jellegű életbiztosításoknál is publikálniuk kell a biztosítóknak, eddig csupán a befektetési eszközalapokhoz kötött más néven unit-linked és a nyugdíjbiztosítási termékeknél volt ez kötelező. A költségmutatót a unit-linked biztosításoknál eszközalaponként is közzé kell tennie a biztosítóknak.


A jegybanki rendelet szerint a hagyományos életbiztosítókra vonatkozó előírásoknak 2016. július 1-jétől kell megfelelni, míg a TKM önszabályozáson alapuló jelenlegi módszertana 2017. január 1-jétől változik meg jelentősen. Az európai szintű szabályozás 2016-ban várható lezárására való tekintettel az idei év második felében lehetőség lesz a jövő januártól hatályos módszertan finomítására.

A biztosítási szektor által már 6 éve önszabályozás keretében működtetett, és 2016-tól a biztosítók honlapja mellett az MNB internetes oldalán is közzéteendő TKM-mutatók egységes, előre meghatározott paraméterek felhasználásával megmutatja, hogy megközelítőleg mekkora hozamveszteség éri az ügyfelet egy olyan elméleti költségmentes hozamhoz képest, amit az adott terméken érne el. Lényeges azonban, hogy a TKM-nek is vannak korlátai, a mutató nem alkalmas a pontos megtakarítási összeg kiszámolására, egy hozzávetőleges számot ad csupán.

Hogyan számolják a TKM-et?

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

Az évente július 1-jén publikálandó TKM-mutatókat egy 35 éves biztosítottra kell kiszámítani, a költségeket kizárólag a kötelezően választandó biztosítási kockázatokra és díjemelésekre modellezve. A számításnál évi 210 ezer forintnyi, évente egyszer befizetett rendszeres díjjal vagy 2,2 millió forint egyszeri díjbefizetéssel kell kalkulálni az ügyfél részéről. A TKM-számításokat a biztosítóknak rendszeres díjas és élethosszig tartó biztosításoknál 10, 15 és 20 éves, az egyszeri díjasoknál 5, 10 és 20 éves futamidőre kell elvégezniük.

A négy tizedesjegy pontossággal, százalékos formában közzéteendő TKM-mutató valamennyi közvetlen és közvetett költséget figyelembe vesz, így

  • a kockázati díjrész mellett
  • a mögöttes alapok vagyonkezelési,
  • a befektetési egységek vételi és eladási árfolyam-különbözetéből adódó,
  • a bruttó díjra vetített lejárati, illetve
  • a nyereségmegosztás alapján a biztosítónál maradó rész ügyfélterheit is.

Címkék:
biztosítás, mnb, életbiztosítás, nyugdíjbiztosítás, tkm,