Kötelező biztosítások: gödör alján az árak

Pénzcentrum2012. április 10. 12:06

2011-ben a biztosítási piac egészére rányomta a bélyegét a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások tovább eső díjszintje és csökkenő szerződésállománya. Az átlagdíj idei újabb kétszámjegyű esése azonban a többség szerint nem az utolsó áresés a piacon. Bár 15% feletti csökkenést csak 8% vár, 15% alatti csökkenést 58% valószínűsít 2013-ra. Az idei kampány ezek szerint továbbra is a "minél alacsonyabb díjakról" szól majd. Derült ki a Portfolió.hu konferenciáján. Az iparág szereplői válaszoltak a kérdésekre.


Az idei év díjbevételeit erőteljesen determinálják a tavaly év végi kampányban kialakult alacsony átlagdíjak, így idén aligha növekszik ez a szegmens. Jövőre viszont már 24%, 2014-ben pedig 37% szerint megindulhat az árak növekedése, a biztosítók ugyanis valamikor a következő években érkezhetnek el arra a pontra, hogy további tartalékok híján egyre nagyobb számban felhagynak jelenlegi, árversenyre építő politikájukkal.


Nem véletlen tehát, hogy a szavazók háromnegyede szerint a jelenlegi piac nem vonzó új piaci szereplők számára, bár az utóbbi években két szereplő (Astra és CIG Pannónia) is belépett erre a piacra.


Ezzel szemben a szavazók 81%-a szerint a következő három évben lesz olyan szereplő, aki elhagyja ezt a piacot, vélhetően azért, mert már a jelenlegi veszteségeket sem tartja érdemesnek elviselni azért, hogy ezen a piacon ügyfeleket gyűjtsön. A szavazók több mint fele szerint legalább kettő szereplő kiléphet a piacról a következő három évben.


A PSZÁF adatai szerint a biztosítók tavaly az átkötési időszakban 1,026 millió új kgfb-szerződést regisztráltak, ebből 288 ezer volt a régi biztosítóhoz visszakötők száma. A konferencia résztvevői a váltók számának jelentős csökkenésére számítanak: 41%-uk szerint legfeljebb 600 ezren fognak váltani idén év végén, további 38% pedig 750 ezer alatti váltásra számít. Ennek két fő oka lehet: egyre csökken az év végén váltók aránya (az új gépjármű-vételek esetében már a szerződéskötés évfordulóján történik a váltás), másrészt az alacsony díjszint mellett egyre kisebb motivációt éreznek az ügyfelek, hogy kis megtakarítás kedvéért váltsanak.

JÓL JÖNNE 1 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 1 millió forintot igényelnél 36 hónapos futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 33 952 forintos törlesztővel az UniCredit Bank nyújtja (THM 14,41 %), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank 33 972 forintos törlesztőt (THM 14,45%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

 


Az alacsony díjszint a kgfb-termékek közvetítői jutalékszintjére is rányomta a bélyegét. Talán ennek is köszönhető, hogy a résztvevők többsége szerint legfeljebb ajtónyitó termékként érdemes ma foglalkoznia egy értékesítő szervezetnek a kgfb-termékekkel, új szereplőként pedig csak 12% szerint érdemes ide belépni.


Az egyes értékesítési csatornák súlya a kfgb-piacon a résztvevők többsége szerint továbbra is az online alkuszok javára fog elmozdulni, magas azonban a biztosítók saját online csatornáinak növekedésére tippelők aránya is. Ez utóbbiak a konferencián elhangzott egyik előadás szerint kiegyensúlyozottabb látogatottsággal büszkélkedhetnek, mint a kampányidőszakban taroló online alkuszok.


Az év közben váltók tábora azonban nagyobb nyitottságot mutathat az egyéb közvetítői csatornák irányába, így körükben magasabb lehet a biztosítók saját hálózatának, az egyéb személyes hálózatoknak és a bankoknak a szerepe is.


Manapság alig van olyan biztosító és közvetítő, mely ki tudná vonni magát a kgfb-piacot érintő állománycsökkenés és intenzív díjverseny kedvezőtlen hatásai alól. Utóbbiban jelentős szerepet játszik, hogy a biztosítók kötelesek október végén meghirdetni díjaikat, és mivel ezeken utólag nem változtathatnak, könnyen kiárazhatják magukat a piacról. A lefelé mutató spirál elkerüléséhez egyre többek szerint szükség van a piac liberalizációjára. Ennek "teljes" változata (a kgfb-termékekre vonatkozó speciális szabályok jó részének eltörlése) 78% szerint időszerű. A kgfb-piac sorsa tehát elsődlegesen a jogszabályalkotók kezében van.

Címkék:
liberalizáció,