Szinte ismeretlen törvény szedi áldozatait Magyarországon: ennek tényleg börtön lehet a vége

Pénzcentrum2023. szeptember 5. 19:04

Úgy tűnik, újra elkezdett divatba jönni a táblalopás Magyarországon: az utóbbi időben ismét egyre többször fújnak meg közlekedési táblákat az utak mellől. Ugyanakkor kevesen tudják, nem gyerekcsínyről van szó, akár börtönbüntetés is járhat érte.

Mintha ismét nemzeti sporttá kezdene válni a táblalopás Magyarországon: szeptember elején azon a történeten nevetett a fél ország, amikor Debrecenben a 4211-es számú út mellett ketten lecsavaroztak, majd elvittek egy 60 km/h-s sebességkorlátozó jelzőtáblát. A tettesek azt mondták, a disznóvágásra kellett valami üsttetőnek, ezért gondolták, hogy meglovasítják a közlekedési táblát.

Az esetet biztonsági kamera rögzítette, hamar elkapták őket. Mindkét férfival szemben közlekedés biztonsága elleni bűntett elkövetése miatt emeltek vádat, az ügyészség közleménye szerint végül a bíróság a táblát lecsavarozó férfit 100, a társát pedig 80 óra közmunkára ítélte. 

Korábban pedig a Pénzcentrum szúrta ki a rendőrség oldalán, hogy körözést adtak ki egy Vas ármegye feliratú útjelzőtáblára. Alig két héttel azután, hogy kihelyezték őket országszerte.

Még könnyen megúszták...

A két, disznóvágásre készülő férfi örülhet, hogy csak közmunkára ítélte őket a bíróság, ugyanis a táblalopás nem játék,

kevesen tudják, de bűncselekménynek számít.

Hiszen a Btk. szerint

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 10 millió forintot, 15 éves futamidőre, már 7,21 százalékos THM-el,  havi 89 803 forintos törlesztővel fel lehet venni a CIB Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: az Erste Banknál 8,04% a THM, a Raiffeisen Banknál 8,09%; az UniCredit Banknál 8,12%,  a K&H Banknál 8,31%, akárcsak az OTP Banknál. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

  • Aki közlekedési útvonal, jármű, üzemi berendezés vagy ezek tartozéka megrongálásával vagy megsemmisítésével, akadály létesítésével, közlekedési jelzés eltávolításával vagy megváltoztatásával, megtévesztő jelzéssel, közlekedő jármű vezetője ellen erőszak vagy fenyegetés alkalmazásával vagy más hasonló módon más vagy mások életét vagy testi épségét veszélyezteti, bűntett miatt három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
  • A büntetés egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztés, ha a bűncselekmény súlyos testi sértést, két évtől nyolc évig terjedő szabadságvesztés, ha a bűncselekmény maradandó fogyatékosságot, súlyos egészségromlást vagy tömegszerencsétlenséget, öt évtől tíz évig terjedő szabadságvesztés, ha a bűncselekmény halált, öt évtől tizenöt évig terjedő szabadságvesztés, ha a bűncselekmény kettőnél több ember halálát okozza, vagy halálos tömegszerencsétlenséget okoz.

A kozlekedesbiztonsag.kti.hu szerint a főszabály az, hogy bűncselekménynek minősül a veszélyre figyelmeztető, valamint a kötelező utasítást adó táblák ellopása, megrongálása, és általában minden olyan tábla megváltoztatása, amik után a közlekedőknek változtatniuk kell addigi haladásukon. Ilyen a városhatárt jelző tábla is, vagy a sebességhatárokat jelző táblák.

A szakértők kiemelték: az is bűncselekmény, ha valaki jogosulatlanul tesz ki – mondjuk – egy sebességet korlátozó, vagy megállást, várakozást tiltó táblát a háza elé!

Emellett garázdaság vétsége vagy bűntettéért is felelhet, aki közlekedési táblát lop vagy rongál, és rajtakapják közben - attól függ, hogy hányan követték el a cselekményt. Ha csak utólag derítik fel, akkor rongálásért felelhetnek az elkövetők.

Címkék:
közlekedés, autó, rendőrség, büntetés, börtön, bíróság, bűncselekmény, törvény, ítélet, vádemelés, közlekedésbiztonság, új btk,