MTI • 2025. június 24. 17:04
Milliárdos veszteségeket okoz a bolti lopások növekedése Németországban - írta a kölni EHI kiskereskedelmi kutatóintézet kedden közzétett tanulmányában
A vásárlók 2024-ben mintegy 2,95 milliárd euró értékben loptak el árukat, ami 4,6 százalékos növekedés az előző évhez képest. A veszteség már harmadszor emelkedett egymás után, és minden idők legmagasabb értékét érte el, bár a növekedés alacsonyabb, mint 2023-ban, amikor 15 százalékkal nőtt az előző évhez képest.
"Egyre többen vannak, akik már nem engedhetnek meg maguknak vagy nem akarnak megvásárolni bizonyos termékeket, részben az árak elleni tiltakozásként" - mondta Frank Horst, a tanulmány szerzője, aki szerint az idősek és a családok is egyre gyakrabban lopnak a boltokban.
A tanulmányhoz az EHI 98 vállalatot, összesen 17 433 üzletet kérdezett meg a készleteltérésekről. A felmérésbe az összes jelentős kiskereskedelmi ágazatot bevonták. A kiskereskedelmi szektor egészében a
veszteségek 4,95 milliárd eurót tettek ki tavaly, 3 százalékkal többet, mint 2023-ban.
Ennek több mint felét a vásárlók által elkövetett lopások teszik ki, míg az alkalmazottak mintegy 890 millió euró értékű veszteséget okoztak.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 20 000 000 forintot 20 éves futamidőre már 6,22 százalékos THM-el, havi 143 171 Ft forintos törlesztővel fel lehet venni a K&H Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: az UniCredit Banknál 6,42%, a Magnet Banknál 6,76%, az Erste Banknál 6,78%, a CIB Banknál 6,79%, míg a Raiffeisen Banknál pedig 7%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A károk fennmaradó részét a beszállítók, a kiszolgáló személyzet vagy szervezési hibák, például a helytelen árfeltüntetés okozta. A gyakran ellopott tárgyak közé tartoznak
- az alkoholos italok,
- márkás ruházati cikkek,
- tornacipők,
- elektromos készülékek és
- dohánytermékek.
A szakértők úgy vélik, hogy a bolti lopások 2022 óta tartó ugrásszerű növekedésének egyik oka az önkiszolgáló pénztárak használatának növekedése, és a helyzet valószínűleg romlik. Az EHI becslése szerint az esetek 98 százaléka felderítetlen marad. Ez évente körülbelül 24,5 millió bolti lopást jelent, alkalmanként átlagosan 120 euró értékben.