Pénzcentrum • 2025. június 5. 11:01
A Tudatos Vásárlók Egyesülete több más európai ország fogyasztóvédelmi szervezeteivel bepanaszolta a Sheint, az Európai Bizottságnál.
Vizsgálataik szerint a Shein észrevétlen manipulatív módszereket alkalmaz, melyek olyan érzelmi helyzetet teremtenek, amelyekben a vásárló képtelen racionális döntést hozni, és tervezettnél sokkal több terméket vásárol - közölte a Tudatos Vásárlók Egyesülete.
Ezek a gyakorlatok, amelyeket „dark pattern”-nek, sötét mintázatnak vagy sötét trükköknek neveznek, a panasztevők szerint nagyban hozzájárulnak a divatipar, különösen a fast fashion okozta súlyos környezeti és társadalmi problémákhoz.
Az egyesület szerint ráadásul, sok esetben egyenesen jogellenesnek minősülnek az Európai Unióban. A panasz szerint a Shein többféle „sötét trükköt” alkalmaz, például:
- Időkorlátozott ajánlatokat és visszaszámlálókat, amelyek azt sugallják, hogy az akció hamarosan lejár, sürgetve ezzel a vásárlást.
- Készlethiányra utaló jelzéseket, mint a „már csak X darab maradt” szövegek, amelyek gyors és kevésbé átgondolt döntéshozatalra ösztönözhetnek.
- Túlnyomórészt pozitív vásárlói ajánlások és értékelések feltüntetését, amik a termékválasztás objektivitását befolyásolják.
- Érzelmi manipulációt, például olyan felugró ablakokat, amelyek visszarángatják a látogatót az oldalra mikor éppen elhagyná az oldalt anélkül, hogy vásárolna. Pl.: „Most már jogosult vagy az akciókra! Biztos, hogy el akarsz menni?”
- Végtelen görgetésre ösztönzést azzal, hogy folyamatosan új termékeket dob fel az oldal, mintha a választéknak soha nem lenne vége.
Haraszti Anikó, a Tudatos Vásárlók Egyesületének ügyvezetője kiemelte, hogy a „sötét trükkök” használata a Shein esetében „valós és jól dokumentált”, és a kutatások szerint évek óta fennáll. Elmondása szerint ezek a gyakorlatok szinte észrevétlenül arra késztetik a fogyasztókat, hogy egyre több pénzt költsenek olyan termékekre, amelyeknek káros hatásai lehetnek az egészségre, a pénztárcára, a környezetre, és a termékeket gyártó dolgozókra is.
JÓL JÖNNE 3,3 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 3 300 000 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 70 324 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 10,61%), de nem sokkal marad el ettől az UniCredit Bank 71 484 forintos törlesztőt (THM 11,39%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
A fogyasztói csoportok szerint a fast fashion egész rendszere manipulatív gyakorlatokra épül, melyek célja a folyamatos vásárlásra, túlfogyasztásra ösztönzés. Ezért azt kérik a hatóságoktól, hogy ne csak a Sheint, hanem a többi hasonló kereskedőt is vizsgálják meg, mivel az említett „sötét trükkök” az egész iparágban jelen vannak.
Emlékeztettek: május végén az Európai Bizottság és az európai fogyasztóvédelmi hatóságok közösen szólították fel a Sheint, hogy változtasson bizonyos módszereken, melyek megtévesztik a fogyasztókat. A hamis kedvezmények és sürgető visszaszámlálók mellett átláthatósági hiányosságokat is kifogásoltak a hatóságok. A Shein egy hónapot kapott a válaszadásra és változtatásra, különben bírságokra számíthat. A mostani panasz további adatokkal és bizonyítékokkal segíti a hatóságok munkáját