Te is kaptál ilyen levelet a NAV-tól? Ne válaszolj, simán kifoszthatnak!

Pénzcentrum2018. december 26. 15:30

Adóvisszatérítést ígérő levelekkel támadnak ismeretlen csalók. A levélben elhelyezett linkre kattintva meg kell adnunk adatainkat, a csalók így juthatnak információhoz, amivel akár súlyos anyagi kárt is okozhatnak. Már többször beszámoltunk a jelenségről, most azonban szerkesztőségünket is megtalálták kamulevelükkel a csalók.

Még mindig aktívak a netes csalók, akik magukat a NAV munkatársainak adják ki, levelükben pedig azt ígérik, jogosultak vagyunk az adóvisszatérítésre. Természetesen a levél feladója nem a NAV, semmiképp ne kattintsunk a benne szereplő linkre - a csalók így akarják megszerezni tőlünk adatainkat.

Nemrég mi is beszámoltunk róla, hogy a támadás Szinetár Dórát is elérte, ő azonban közösségi oldalán figyelmeztetett: ne dőljünk be a csalóknak. A támadások ugyanakkor nem hagytak alább, ezúttal szerkesztőségünk kapta meg a levelet, amelynek szövege így szól:

Tisztelt Ügyfelünk!

Az idén kifizetett összes adót az online ügyfelek számára ellenorizték. Az év végén jelentkezzen be az alábbi linkre, és hajtsa végre az alábbi lépéseket: Adja meg nevét, vezetéknevét és azonosítószámát, és erosítse meg e-mailjeit. Biztosítjuk, hogy jogod van az ebben az évben fizetett pénz visszaszerzésére

Ellenorizze most

Kérem jelentkezzen be az adóvisszatéritési oldalra,hogy visszaigényelheti az alapokat.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Kiemelt figyelemre számíthatnak a virágot, koszorút és mécseseket árusítók. A NAV munkatársai a nyugta- és számlaadást, az online pénztárgép megfelelo üzemeltetését, valamint az alkalmazottak bejelentését vizsgálják.

Ez agyon hasonló levél ahhoz, amely korábban is terjedt. Semmiképp ne nyissuk meg a benne szereplő linket, minden bizonnyal arra átkatintva szerzik meg az információt a csalók. A levél terjedésére korábban a NAV isfigyelmeztetett: a szervezet korábbi közleményében felhívja a figyelmet, hogy a NAV nevében illetéktelenek küldenek olyan e-mailt, amelyben adó-visszatérítést helyeznek kilátásba ezzel csalva a címzetteket egy ismeretlen, jelenleg nem működő oldalra. A hivatal továbbá közli, hogy soha nem kér e-mailen bankszámlára, vagy bankkártyára vonatkozó bizalmas adatot, értesítési gyakorlata merőben eltér a csalók módszerétől! A hivatal ügyfélkapun keresztül, illetve postán, adószámla-kivonaton értesíti az adózókat, ha túlfizetésük van. 

Honnan tudjuk, hogy csalókkal van dolgunk?

A hangnemből és stílusból azonnal leszűrhető, ha nem hivatalos szervvel van dolgunk. Árulkodóak a helyesírási hibák is. A fenti eset megelehetősen amatőr csalókra vall. Persze árulkodó lehet maga a feladó e-mail címe. Bármely szervezet logóját könnyen oda lehet biggyeszteni a levélbe, de a levél feladójának e-mail címe sokat elárulhat. Így például a kormányzati szervek munkatársai legtöbbször a .gov (mint government, azaz kormányzat) megjelölést használják. A fenti e-mail feladója a Nav.Gov.hu volt, ezért amennyiben a feladó hivali alkalmazottnak tűnik, de a fogalmazási stílus nem hivatalos, akkor szinte biztosan csalás áll a háttérben.

Vannak azonban olyan profi csalók, akik esetén a trükközést nem könnyű kiszúrni. Általánosságban elmondható, hogy amennyiben bankkártyára, bankszámlára vonatkozó adatokat kérnek tőlünk e-mailben, fennáll az ok a gyanakvásra. Mi ezért azt javasoljuk, hogy kétes esetekben keressük meg telefonon az adott hivatalt, és informálódjunk ott a levélben szereplő állításokról.

Címkék:
vásárlás, NAV, internet, hacker, vírus, online, fogyasztóvédelem, kalóz,