Magyarok millióinak lett drágább a gáz: mutatjuk, mennyivel

Biró Attila2018. január 31. 12:07

A tűzifa mellett a PB-gáz palackok ára is emelkedett 2017-ben 2016-hoz képest. Bár a növekedés ezzel az energiahordozóval kapcsolatban nem volt annyira drasztikus, mint a tűzifa esetében, még így is rengeteg magyar háztartást érint a változás. Olyannyira sokat, hogy hivatalos statisztikák szerint 2017-ben a magyar lakások 89,6 százaléka rendelkezett gázellátással, melyből 15,3 százaléknyiban palackos gáz látta el a háztartást. Éppen ezért szakértő segítségével utánajártunk, mi lehetett a drágulás oka.

Az elmúlt 10 év legnagyobb tűzifa áremelkedése volt tapasztalható Magyarországon 2017-ben az azt megelőző évhez képest. 100 kiló fűrészelt tűzifa ára ugyanis több mint 300 forinttal emelkedett. Ennek okát a Pénzcentrum által megkérdezett erdészet legfőképp a tűzifatermeléshez kapcsolódó bérek és vállalkozási, szolgáltatási díjak növekedésében látta.

A tűzifa mellett egy másik meghatározó lakossági energiahordozó, a PB-gáz palack ára is emelkedett 2017-ben 2016-hoz képest, igaz itt a változás jóval szerényebb mértékű volt. A KSH adatai szerint egy 11,5 kilós palack ára átlagosan 130 forinttal került többe tavaly, mint az azt megelőző évben.

Loading...

A számok tanulmányozása közben láthatjuk, hogy a 11,5 kg-s PB-gáz palack ára 2012-ben tetőtőzött, akkor átlagban 5 540 forintot kellett fizetni érte átlagosan. A hat évvel ezelőtt adat az elmúlt 20 év legdrágábbja volt, amihez képest a tavalyi ár több mint 1 300 forinttal olcsóbb. Ettől függetlenül persze tény, hogy az 5 éven át tartó rohamos árzuhanás megtorpant, sőt az energiahordozó költsége emelkedő pályára állt.

Kiket érint ez?

A KSH statisztikái szerint 2017-ben a gázzal rendelkező lakások aránya 91 százalék volt. Ebből a palackos gáz aránya 15,9 százalék volt. A településenkénti megoszlás adataiból azonban kiderül, hogy óriási különbségek mutatkoznak a felhasználást illetően.

Loading...

A palackos gáz ugyanis leginkább a községekben és kisebb városokban meghatározó energiaforrás.

Lehet-e vele fűteni?

A PB-gázzal simán lehet fűteni (ugyanúgy, ahogy bármely más gáznemű tüzelőanyaggal), sőt a fűtőértéke rendkívül magas (95,6 MJ/m3), így egy GJ hőenergia előállításához kb. 10,5 m3 eltüzelése szükséges, ugyanakkor

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

a fűtési célú (PB-gáz palack) felhasználás nagyon csekély része lakossági. Ez főként időszakos, illetve lakóházak fűtését jelenti

- mondta el a Pénzcentrumnak Kirilly Tamás, a Prímaenergia Zrt. Üzemeltetési és beszerzési igazgatója, aki hozzá tette azt is, hogy a PB-gáz legnagyobb előnye, hogy vezetékes gáz ellátással nem rendelkező területeken is elérhető.

Ha valaki azonban mégis palackkal oldaná meg a fűtést, annak

nem kell hozzá különleges berendezés, a szokásos készülékek megfelelőek, amit szakember állít be a PB gáz elégetéséhez megfelelő módon

- teszi hozzá a szakember, aki felhívta a figyelmet arra is, hogy

panellakásban tilos a "pébégáz" palack használat és tárolása is!

Ami pedig az árváltozást illeti, Kirilly elmondta, hogy az árat legfőképpen a világpiaci árak alakulása befolyásolja, amit ők sem látnak előre. A legújabb növekedési tendencia pedig leginkább a palackozási és szállítási költségek az üzemanyag árak, a bérek és a kapcsolódó szolgáltatások árának emelkedésének tudható be.

Címkék:
vásárlás, fűtés, gáz, pénzcentrum.hu, palack, üzemanyag árváltozás, égáz, pb gáz ára,