Rég láttuk ezeket a trükkös csalókat: sokan bedőlnek nekik

Pénzcentrum2015. szeptember 29. 17:01

Nyereménnyel hitegető csalókra hívja fel a figyelmet a rendőrség.

Régi csalási technológia visszatérésére figyelmeztet honlapján az ORFK: a trükk, hogy telefonon keresik fel a gyanútlan "ügyfeleket" és arról tájékoztatják őket, hogy egy nyereményjátékon 100 ezer forintot meghaladó összeget nyertek, amit csak abban az esetben kaphatnak meg, ha feltöltenek egy megadott számhoz tartozó telefonkártyára elektronikusan 10 ezer forint körüli összeget.

Persze hiába töltik fel a pénzt, az ígért nyereményhez a károsultak nem jutnak hozzá.


A rendőrök azt kérik, hogy nyeremény reményében ne töltsünk fel ismeretlen telefonkártyákat! Bankkártya adatainkat fokozott óvatossággal kezeljük, ne adjuk ki sem telefonos megkeresések, sem közösségi oldalon történő felhívások esetén!

Más veszély is fenyeget - főleg az időseket

A rendőrök nemrég azt is összeszedték, milyen trükkökkel próbálnak bejutni a lakásokba a tolvajok. A tapasztalatok alapján ez a veszély leginkább az idős embereket fenyegeti.

A trükkös tolvajok legfőbb célja, hogy bejussanak otthonukba, ennek érdekében

a legváltozatosabb történeteket képesek előadni,

és amikor már bent vannak a lakásban - miközben elterelik az ott lakó figyelmét - az értékeiket gyorsan megszerzik - derül ki a Nógrád Megyei Rendőr-főkapitányság tájékoztatásából.

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

A rendőrök figyelmeztetnek: ne gondoljuk azt, hogy a ruhásszekrénybe akasztott kabát zsebében, a fűszertartóban, vagy a hűtőszekrényben biztonságban van a pénzünk. Azt tanácsolják, hogy ne tartsunk otthon nagy mennyiségű készpénzt!

A leggyakrabban előforduló trükkök:

  • A postás biztosan nem hoz hamis pénzt a nyugdíjborítékban: ezért nincs szükség az ellenőrzésükre, ilyen tevékenyéget sem rendőrök, sem az önkormányzatok, sem a posta dolgozói nem végeznek. Ezzel a trükkel gyakran sikerül az elkövetőknek a kevésbé körültekintő emberek pénzét eltulajdonítani.
  • Gyakran hivatkoznak az idegenek rosszullétre, kérnek egy pohár vizet, vagy, hogy a lakásban megpihenjenek, míg jobban lesznek, vagy értük jön a rokonuk. Együttérzésünket kihasználva férkőznek bizalmunkba.
  • Vásárlás vagy eladás ürügyével járják az utcákat az elkövetők és az egyedül élő, vagy idős embereket szólítják meg leggyakrabban. Megvételre keresnek vashulladékot, építési anyagokat, vagy tollat, és miközben magukra hagyjuk őket; ellopják az otthon tartott értékeiket.
  • Évről-évre előfordul az őszi időszakban, hogy a terményeket, vagy tűzifát árusítók követnek el bűncselekményt. Felajánlják a segítségüket, hogy a burgonyát, hagymát beviszik a pincébe, kamrába, illetve a fát a tároló helyiségbe, eközben lopják el pénzünket, ékszereinket.

De hogyan védekezhetünk?

A rendőrök azt tanácsolják, figyeljünk a környezetükben megjelenő, gyanúsan viselkedő idegenekre. A becsöngető idegenekkel mindig legyünk elővigyázatosak! Ha tehetjük ne engedjünk be a lakásba ismeretlen személyeket!

  • Ha ez mégis elkerülhetetlen előtte kérjük el tőle az igazolványát.
  • A lakásban soha ne hagyjuk - még rövid időre se - magára.
  • Ha szükséges, hívjuk át a szomszédot, amíg az idegen személy ott tartózkodik.

Címkék:
vásárlás, csalás, átverés,